Klientka ma oslovila na spoluprácu, aby som predala jej byt po rodičoch. Kupec sa našiel v priebehu troch týždňov a predávajúca bola veľmi spokojná. Dohodli a odsúhlasili sme si všetky podmienky, podpísala sa rezervačná zmluva a rozbehol sa klasický kolotoč.
Pri nábere nehnuteľnosti ma majiteľka upozornila, že na byte je záložné právo - syn ho založil kvôli jeho hypotéke. Vysvetlila som jej, že to samozrejme nie je problém a kúpou sa úver vyplatí. No rozhodli sa hypotéku preniesť na jej nový rodinný dom. Už mali dokonca všetky potrebné dokumenty aj nový znalecký posudok v banke s informáciou, že do dvoch týždňov bude určite ťarcha z listu vlastníctva vymazaná.
Po mojich skúsenostiach s vyhláseniami a sľubmi zamestnancov v banke som tomu veľmi neverila a upozornila som ju, že nakoľko sa venujem aj finančnému sprostredkovaniu, viem, že prenos hypotéky trvá pomerne dlho.
Nastalo teda obdobie čakania...
Kupujúci bol o prenose ťarchy informovaný. Po troch týždňoch som sa ozvala predávajúcej, či máme nejaké informácie. Prenos hypotéky resp. zmenu predmetu záložného práva si riešili klienti sami (v tomto prípade by som určite radila spolupracovať s finančným alebo hypotekárnym špecialistom, ktorý má skúsenosti).
No stále sa muselo čakať. Po mesiaci prišlo konečne vyjadrenie z banky, no žiaľ bolo treba doložiť jedno potvrdenie, ktoré predávajúca našťastie rýchlo vybavila a doložila. No nastalo opäť čakanie, pretože banky majú na všetko 30-dňovú lehotu. Z pohľadu realitnej kancelárie sme museli predĺžiť rezervačnú zmluvu s kupujúcim a celý predaj sa následne výrazne natiahol.
Kupujúci bol našťastie trpezlivý, lebo vedel, že predávajúci robili maximum a čakalo sa len na banku. Mohol kľudne odstúpiť od zmluvy, no prešiel si v minulosti rovnakými problémami pri prenose vlastnej hypotéky, tak mal pre túto situáciu pochopenie. Nakoniec sa podarilo hypotéku preniesť a predaj bytu sa úspešne dokončil.
Na záver
Ak vás čaká podobný obchod, určite sa obrňte trpezlivosťou, upozornite na možné komplikácie a zdržanie. Kupujúci nemusí akceptovať dlhšiu dobu predaja, najmä ak sa potrebuje do nehnuteľnosti nasťahovať a zároveň má už platiť splátky svojej hypotéky. Rozhodne nepodpisujte kúpne zmluvy skôr ako bude stará ťarcha prenesená a vymazaná (pri vyplácaní hypotéky pri predaji je celý proces podstatne jednoduchší a rýchlejší).