Na aký účel môžete žiadať úver zo ŠFRB?
Primárne na výstavbu bytu vrátane bytu získaného nadstavbou, prístavbou alebo stavebnou úpravou budovy, ak vznikne byt v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome. Ďalej kúpa bytu v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome na základe kúpnej zmluvy alebo na základe uzatvorenej zmluvy o budúcej kúpnej zmluve so zhotoviteľom stavby (POZOR - kúpna zmluva musí byť uzatvorená najneskôr do konca decembera v druhom kalendárnom roku nasledujúcom po roku, v ktorom bola uzatvorená úverová zmluva s ŠFRB).
(LEGISLATÍVA: Zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov a Vyhláška č. 284/2013 Z. z. o podrobnostiach o výške podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, o všeobecných podmienkach poskytnutia podpory a o obsahu žiadosti v znení neskorších predpisov. Zákon a vykonávacia vyhláška boli novelizované s účinnosťou od 1.1.2024.)
Kto môže žiadať o podporu?
- manželia, ktorých vek v deň podania žiadosti nepresiahne 35 rokov, podmienku veku musí spĺňať každý z manželov
- manželia alebo rodičia s maloletým dieťaťom vo veku najviac 6 rokov (nemusia spĺňať podmienku veku do 35 rokov)
- odchovanec (osoba po skončení starostlivosti), ktorého vek v deň podania žiadosti nepresiahne 35 rokov, v prípade manželov – odchovancov podmienku musí spĺňať každý z manželov alebo odchovanec s maloletým dieťaťom vo veku do 3 rokov alebo s osvojeným maloletým dieťaťom vo veku najviac 5 rokov (nemusí plniť vek do 35 rokov)
- v domácnosti, ktorej členom je aj fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitého predpisu a žije v spoločnej domácnosti so žiadateľom aspoň jeden rok (nemusí plniť podmienku veku do 35 rokov), alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (nemusí plniť podmienku veku do 35 rokov)
- osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom vo veku najviac 15 rokov alebo osamelá fyzická osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ak sa osobne stará o dieťa vo veku max. 15 rokov
PLATÍ PRAVIDLO: Vek žiadateľa + lehota splatnosti úveru ≤ 65 rokov
Postup podania žiadosti
Žiadateľ predloží žiadosť v listinnej podobe ŠFRB prostredníctvom mestského úradu (MÚ) v sídle okresu podľa miesta stavby alebo v elektronickej podobe tak, že vyplní formulár na webovom sídle fondu a listinné prílohy doručí do 5 pracovných dní na mestský úrad v sídle okresu podľa miesta stavby spolu s dokumentom obsahujúcim jedinečný identifikátor vygenerovaný po odoslaní formulára žiadosti. Pracovník úradu žiadosť zaeviduje do informačného systému fondu (ISF) a overí úplnosť príloh žiadosti v poradí podľa doručenia žiadosti do 15 pracovných dní odo dňa jej doručenia. V prípade, že je žiadosť úplná, vyznačí uvedené v ISF a následne automaticky vygeneruje poradové číslo žiadosti v celkovom poradovníku ŠFRB. Kompletnú žiadosť odošle na fond. Ak sú v žiadosti nedostatky vyzve žiadateľa, aby v lehote do 10 pracovných dní doplnil žiadosť. Fond následne žiadosť posúdi a oznámi žiadateľovi možnosť poskytnutia podpory v zákonných lehotách, pričom o žiadosti rozhodne najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka.
Aké sú výhody ŠFRB?
- ROVNAKÝ ÚROK na celé obdobie úveru, čiže máte rovnakú výšku splátky počas splácania úveru
- momentálne výhodnejší úrok oproti komerčným bankám
Aké sú nevýhody ŠFRB?
- dlhší proces schvaľovania (aj niekoľko mesiacov)
- žiadatelia musia byť manželia alebo jednotlivec, ktorý musí spĺňať podmienky (slobodný a bezdetný nemá nárok)
- termín pre podanie žiadosti je 15. 1. – 30. 9. príslušného kalendárneho roka
- málo schválených žiadostí
- žiadosť musí obsahovať podrobný položkový rozpočet stavby, ktorý je súčasťou projektu (musíte zaň samozrejme zaplatiť a žiaľ nemáte istotu, že ŠFRB položky aj schváli)
- nízka výška úveru na výstavbu rodinného domu
- podmienky uvedené v zmluve, ŠFRB po skončení výstavby skontroluje
- peniaze na stavbu nie sú poslané priamo majiteľovi nehnuteľnosti
- obmedzenie prístavby až na 30 rokov
- pri klasickom úvere máte možnosť založiť aj samotný pozemok, tu to žiaľ nejde
- viacero príloh k žiadosti
Aké je zabezpečenie úveru? Čím klient ručí?
Samozrejme výhradne nehnuteľnosťou. Hodnota nehnuteľnosti musí byť ≥1,3 násobok požadovaného úveru, pre odchovanca a ŤZP ≥1,0 násobok požadovaného úveru. Pri výstavbe po skolaudovaní financovanej nehnuteľnosti sa úver zabezpečí tou konkrétnou nehnuteľnosťou.
Výška podpory a podmienky
- podpora vo forme úveru sa poskytuje maximálne 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac však 180 000 €.
- celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na jeho domácnosť. Mesačný čistý príjem sa vypočíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok ako podiel tohto príjmu a príslušného počtu mesiacov, za ktoré bol príjem poberaný.
- priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok nemôže byť menej ako 1,3 násobok životného minima domácnosti. (POZN.: Životné minimum platné od 01.07.2024 pre dvojčlennú domácnosť je 465,13 €/mes.)
- lehota splatnosti úveru je maximálne 40 rokov (lehota splatnosti do 65. roku veku žiadateľov) pri 1 % úrokovej sadzbe (v zmysle § 2 ods. ods. 1 vyhlášky 284/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov)
- podlahová plocha bytu v bytovom dome 80 m2 vrátane plochy balkónov, lodžií a terás a v rodinnom dome 120 m2, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy. Ak je súčasťou rodinného domu garáž, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha tohto priestoru do 25 m2.
Rada na záver
Skôr ako sa rozhodnete podať žiadosť o podporu zo ŠFRB, poraďte sa s odborníkom, prípadne navštívte príslušný mestský úrad a informujte sa o celom postupe a možných úskaliach. Je dôležité upozorniť aj majiteľa stavby o čase a postupe financovania, nemusí s tým súhlasiť. Držíme palce :)