Klient ma oslovil ako realitnú maklérku na spoluprácu, aby som predala rodinný dom po jeho rodičoch. K domu prislúchala navyše okrem dvora aj veľká záhrada. Pred naším stretnutím bol už klient rodinou, susedmi a kamarátmi poučený, že pozemok rozdelí a predá záhradu ako stavebný pozemok a zarobí veľké peniaze... Samozrejme je mojím cieľom a snahou nehnuteľnosť predať za najvyššiu cenu k spokojnosti klienta, ale je aj mojou povinnosťou klientovi vysvetliť, aké sú možnosti predaja a preskúmať, či sú predávané nehnuteľnosti v poriadku.
V tomto prípade som musela klientovi vysvetliť, že pozemok je síce možné pomocou nového geometrického plánu oddeliť, ale nie je možné ho momentálne predávať ako stavebný pozemok, a už vôbec nie za takú cenu, akú si klient predstavoval. Za pozemkom, medzi cestou a jeho záhradou, sa totiž nachádza úzky pás pozemku - parcela, ktorá patrí obci.
Je preto potrebné, aby predávajúci na obecnom úrade:
- požiadal o územnoplánovaciu informáciu, či je v tejto časti podľa územného plánu povolená výstavba,
- oslovil starostu a obecné zastupiteľstvo, či je možné pozemok od obce odkúpiť, prípadne či umožnia prístup, prechod cez tento obecný pozemok (zriadenie vecného bremena - právo prechodu) - podanie písomnej žiadosti.
Alternatíva by bola využiť prístup cez predný, pôvodný pozemok. Komplikácie môžu však nastať pri riešení prípojok inžinierskych sietí. Bez týchto základných informácií nemožno kupujúceho zavádzať, že sa jedná o stavebný pozemok. Môže sa dokonca stať, že nedostane neskôr ani hypotéku na výstavbu na tomto pozemku (banky majú prísne podmienky a kupujúci má právo odstúpiť od kúpi a žiadať o vrátenie peňazí. Hrozí dokonca súdny spor!
Rozdiel medzi stavebným pozemkom a záhradou
Stavebný pozemok a záhrada sú dve odlišné kategórie nehnuteľností. Stavebný pozemok je určený na výstavbu rodinného domu, bytového domu alebo iných stavieb, zatiaľ čo záhrada slúži skôr na rekreáciu a pestovanie rastlín.
Stavebný pozemok musí spĺňať určité podmienky, aby na ňom mohla prebiehať výstavba. O možnostiach výstavby, rozsahu a druhu stavieb rozhoduje vždy stavebný úrad. Záhrada na druhej strane musí byť v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny.
Aká je cena stavebného pozemku?
Ceny stavebných pozemkov sú podstatne vyššie v porovnaní s cenami záhrad a ostatných pozemkov. Hodnota pozemku vždy závisí od viacerých faktorov, ako je jeho poloha, veľkosť, prístupová cesta, dostupnosť inžinierskych sietí, dostupnosť infraštruktúry, stav a pod.
ZHRNUTIE...
Predtým ako sa rozhodnete predávať svoj pozemok, je nevyhnutné si zistiť všetky dostupné informácie ako: územnoplánovaciu informáciu, vlastníctvo susedných parciel, vlastníctvo prístupovej cesty a dostupnosť inžinierskych sietí.