Ako je to s triedením odpadu v byte, či rodinnom dome? Už dávno neplatí, že odpad rozdeľujeme len na tri zložky a zvyšok a Európska únia pripravuje ďalšie, ešte prísnejšie normy. Už v blízkej dobe nám dokonca pribudnú aj ďalšie povinné kontajnery. Ako je to teda so správnym triedením v domácnostiach?
Kontajnery na papier, sklo a plasty sú súčasťou hlavne mestských aglomerácií už najmenej štvrťstoročie. So vstupom do Európskej únie sa Slovensko zaviazalo rapídne znížiť produkciu odpadu, ktorá končí na skládkach (dokonca znížiť na nulu) a vybrať oveľa väčší podiel odpadu na recykláciu, či opätovné použitie.
Aj napriek tomu, že sa možno mnohým zdá, že triedime odpad "o stošesť", opak je pravdou a nepomohlo ani povinné zálohovanie PET fliaš. V EÚ patríme na úplny chvost triedenia a sme teda najmenej zodpovední. Stále veľa ľudí v bytoch a rodinných domoch hádže všetko do "čierneho" kontajnera, lebo veď aj tak sa mi poplatky za odpad neznížia... Práve tento postoj je ten najhorší, nakoľko práve pre takýchto spoluobčanov doplácajú všetci poctivci a zvyšovaniu cien sa tak v blízkej dobe nevyhneme. Navyše, stále platí, že na Slovensku skončí veľký podiel takéhoto nevytriedeného odpadu na skládkach, ktoré sa len zasypú zeminov na stáročia a naše prapradeti sa nám všetkým poďakujú...
A ako je to s triedením odpadu v bytoch a domoch?
Ako sme spomínali, základné kontajnery, ktoré sú hlavne pri bytovkách, prípadne v menších obciach pri hlavných cestných ťahoch ( na plast, papier, sklo, ostatné) sa minulý rok rozšírili o BIO kuchynský odpad (hnedý kontajner) a odpad na oleje (oranžový kontajner). V niektorých obciach majú dokonca červený kontajner, ktorý je určený na plechovky, či čierny kontajner na záhradný odpad. V obchodoch, kde sa predáva elektronika sú povinné nádoby na žiarivky a použité elektrobatérie. Tieto nádoby nájdete už dokonca aj na školách a škôlkach, kde už nie je výnimkou ani zber drobnej elektroniky.
Taktiež v obciach nájdete veľké zberné nádoby na malú a stredne veľkú elektroniku, ktorej už skončila životnosť a zber textilu, ktorý je možné ešte ďalej "predať" v sekáčoch. Ako sme spomínali na začiatku článku, tu nás všetkých čaká novinka - už v budúcom roku sa začne rozmiestňovať ďalší typ kontajnera - na starý nepoužiteľný textil. Nakoľko práve textil tvorí v poslednej dobe veľkú časť odpadu, ktorý je možné zvlášť recyklovať.
Zberné dvory a veľký odpad
Okrem kontajnerového zberu máme ešte povinný zber cez mestské zberné dvory. Tam sa znáša všetko, čo do kontajnerov nepatrí, ako je stavebný materiál pri búraní, či prerábke, vyhodený nábytok, veľké elektrospotrebiče, či nebezpečné chemikálie, medzi ktoré patria aj nepoužité farby. Preč sú časy, keď ste takýto odpad mohli položiť pri kontajner pred bytovkou. Samozrejme, za takýto odpad si zaplatíte zvlášť, aj keď niektoré mestské dvory majú pre svojich občanov častokrát výnimku a zoberú takýto odpad do určitej váhy bez poplatku.
Aká je budúcnosť odpadu?
A aká je budúcnosť odpadu v bytoch, či rodinných domoch? Ďalšie "farbičky" kontajnerov už asi nepribudnú, nakoľko je ich už toľko, že by ich nebolo kde dávať a problém by bol aj zo zberom, či rozdelovaním v domácnostiach. Zaujímavosťou je, že najvyspelejšie európske štáty majú už teraz nulovú (áno, čistá 0) toleranciu skládkovania odpadu a úplne všetok odpad sa zužitkuje - časť sa v týchto štátoch zrecykluje, využije ako bio hnojivo, prípadne znova použije na výrobu a zvyšok zužitkuje energeticky. A práve o to sa bude snažiť Európska únia vo všetkých štátoch, vrátane Slovenska a to čo najskôr. A je len na nás, ako rýchlo budeme patriť do civilizovaného sveta, ktorý si uvedomuje nutnosť dávať veciam druhú šancu a nezakopávať odpad na tisícky rokov do zeme. Príroda a naše deti sa nám raz poďakujú.
Pokiaľ toto nepochopíme, už v najbližších rokoch zažijeme zvýšenie cien odpadov a to nie o pár eur, ale až stovky percent.