Premýšľate nad prenájmom svojej nehnuteľnosti, no neviete ako na to? Ideálnym riešením je, ak prenájom realizujete cez realitnú kanceláriu. Odborníci z tejto oblasti totiž myslia za vás na množstvo dôležitých a nevyhnutných záležitostí a vy vďaka tomu ušetríte množstvo času, energie a možno aj financií.
Aký byt chcete prenajímať?
Najskôr si dobre premyslite, aký byt chcete prenajímať - môže byť nezariadený alebo zariadený. Obľúbenejšie sú skôr zariadené byty, ktoré zahŕňajú aj všetky potrebné elektrospotrebiče a je si potrebné doniesť iba svoje osobné veci. Čo sa týka takéhoto bytu, nájomníci ho vyhľadávajú podstatne viac, nakoľko nájom je v dnešnej dobe vysoký a nemajú na ďalšie výdavky. Navyše nájomníci u vás nebudú navždy a keby sa potrebovali presťahovať, tak nábytok, ktorý by "pasoval" u vás by mohol byť neskôr len na príťaž. Taktiež nezabúdajte na to, že nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajímať, by mala byť čerstvo vymaľovaná a dôkladne uprataná, ani vy by ste sa nechceli sťahovať niekam, kde sú špinavé steny, či upratovať špinavú kúpeľňu po predchádzajúcich nájomníkoch.
Ale nájdu sa aj nájomníci, ktorí vyhľadávajú čisto nezariadené byty. Najmä z toho dôvodu, že majú už vlastný nábytok, napr. po rozvode a nemali by ho kam umiestniť alebo uskladniť. Preto, ak aj máte nezariadený byt, nemusíte ho teraz kvôli prenájmu zariaďovať do detailov a môžete ho skúsiť prenajať tak. Výhodou pri takomto nájme je aj to, že sa nemusíte obávať zničenia nábytku.
Vhodný výber nájomníka
Na inzerciu vášho bytu na prenájom sa vám pravdepodobne ozve viacero záujemcov, teda ak je cena prijateľne nastavená. V takomto prípade si budete musieť vybrať, preto nechajte všetkým priestor na prehliadku a skúste sa s každým aj osobne stretnúť. Neváhajte si od nich vyžiadať aj doklad o tom, že sú zamestnaní a tiež si ich poprípade vyskúšajte "vygoogliť" alebo si ich pozrieť na Facebooku. Niektorí majitelia bytov si tiež vyberajú nájomcov na základe toho, kto sa im ozve skôr na inzerciu, čo ako hlavné kritérium určite neodporúčame. Taktiež si zistite, či nemajú psa, mačku, teda ak vám to vadí.
Dokonale vypracovaná zmluva
Bez nájomnej zmluvy sa do ničoho nepúšťajte a ústa dohoda nie je v prípade súdnych sporov relevantná. Tú opäť dajte na rady realitného makléra, ktorý vám odporučí, čo do nej dať a čo zase netreba. Myslite však aj na detaily - napríklad, či je povolené v byte fajčiť, chovať domáce zvieratá alebo to, koľko ľudí môže v byte žiť (tu ich môžete aj 1 rok) a prípadne podmienky predĺženia. Taktiež spíšte väčšie kusy nábytku alebo ešte lepšie spravte podrobnú fotodokumentáciu ako prílohu k nájomnej zmluve (určite si ju nezabudnite dať aj podpísať. Odpíšte a odfoťte si stavy energií (vodomer, plynomer, elektromer, kúrenie) a dajte podpísať protokol - príloha k nájomnej zmluve. Je dôležité, aby boli s týmito dôležitými informáciami nájomníci oboznámení vopred (ešte pred podpisom zmluvy) a aby neskôr nevznikli žiadne komplikácie.
Bežne sa okrem nájmu berie pri podpise zmluvy aj kaucia - zábezpeka, ktorá chráni majiteľa bytu v prípade, že by niečo nájomníci zničili, prípadne boli vysoké nedoplatky na energiách. Nikdy nesúhlaste s tým, že kaucia zaplatí posledný mesiac obývania nehnuteľnosti, lebo sa vám môže stať, že pri preberaní bytu/rodinného domu objavíte zničené veci a nikto vám ich už nezaplatí, nakoľko bol s kaciou uhradený posledný mesiac. Kaucia býva zvyčajne vo výške jedného mesačného nájmu, pri luxusnejšie zariadených bežne až dvojmesačného.
Pri zmluve máte podľa zákona možnosť výberu medzi Zmluvami o krátkodobom nájme a Dlhodobom nájme, ale o výhodách a obmedzenia až nabudúce.
Nezabudnite ani na dane
Ak chcete prenajímať byt, musíte sa zastaviť aj na príslušnom daňovom úrade (teda ak už nepodnikáte a nemáte DIČ - daňové identifikačné číslo). Tam sa zaregistrujete, priradia vám DIČ a následne každý rok musíte podať daňové priznanie a odviesť daň z prenájmu. O tom ale niekedy nabudúce.
Rada na záver
Aj keď sa prenajať nehnuteľnosť môže zdať ľahké (veď stačí pridať inzerát na bazos a stiahnúť vzor zmluvy z internetu), opak môže byť pravdou, preto odporúčame radšejkontaktovať skúsenú realitnú kanceláriu, ktorá vás odbremení od veľa chýb, zbytočných telefonátov a stresových situácii. Chýb, ktorých sa môžete dopustiť môže byť naozaj veľa - od nekvalitnej zmluvy a chýbajúce dôležitých bodov, či neplatnej zmluvy úplne.