Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Chcem prenajať svoj byt - na čo musím pri prenájme myslieť?

Prenájom bytu v súčasnej dobe patrí medzi najlepšie protiinflačné ochrany. Predsa len, zabezpečí vám to každý mesiac pokrytie viacerých výdavkov, a to sa skutočne oplatí. Na čo si mám dať pozor a na čo myslieť pri zmluve?

Premýšľate nad prenájmom svojej nehnuteľnosti, no neviete ako na to? Ideálnym riešením je, ak prenájom realizujete cez realitnú kanceláriu. Odborníci z tejto oblasti totiž myslia za vás na množstvo dôležitých a nevyhnutných záležitostí a vy vďaka tomu ušetríte množstvo času, energie a možno aj financií.

Aký byt chcete prenajímať?

Najskôr si dobre premyslite, aký byt chcete prenajímať - môže byť nezariadený alebo zariadený. Obľúbenejšie sú skôr zariadené byty, ktoré zahŕňajú aj všetky potrebné elektrospotrebiče a je si potrebné doniesť iba svoje osobné veci. Čo sa týka takéhoto bytu, nájomníci ho vyhľadávajú podstatne viac, nakoľko nájom je v dnešnej dobe vysoký a nemajú na ďalšie výdavky. Navyše nájomníci u vás nebudú navždy a keby sa potrebovali presťahovať, tak nábytok, ktorý by "pasoval" u vás by mohol byť neskôr len na príťaž. Taktiež nezabúdajte na to, že nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajímať, by mala byť čerstvo vymaľovaná a dôkladne uprataná, ani vy by ste sa nechceli sťahovať niekam, kde sú špinavé steny, či upratovať špinavú kúpeľňu po predchádzajúcich nájomníkoch.

Ale nájdu sa aj nájomníci, ktorí vyhľadávajú čisto nezariadené byty. Najmä z toho dôvodu, že majú už vlastný nábytok, napr. po rozvode a nemali by ho kam umiestniť alebo uskladniť. Preto, ak aj máte nezariadený byt, nemusíte ho teraz kvôli prenájmu zariaďovať do detailov a môžete ho skúsiť prenajať tak. Výhodou pri takomto nájme je aj to, že sa nemusíte obávať zničenia nábytku.

Vhodný výber nájomníka

Na inzerciu vášho bytu na prenájom sa vám pravdepodobne ozve viacero záujemcov, teda ak je cena prijateľne nastavená. V takomto prípade si budete musieť vybrať, preto nechajte všetkým priestor na prehliadku a skúste sa s každým aj osobne stretnúť. Neváhajte si od nich vyžiadať aj doklad o tom, že sú zamestnaní a tiež si ich poprípade vyskúšajte "vygoogliť" alebo si ich pozrieť na Facebooku. Niektorí majitelia bytov si tiež vyberajú nájomcov na základe toho, kto sa im ozve skôr na inzerciu, čo ako hlavné kritérium určite neodporúčame. Taktiež si zistite, či nemajú psa, mačku, teda ak vám to vadí.

Dokonale vypracovaná zmluva

Bez nájomnej zmluvy sa do ničoho nepúšťajte a ústa dohoda nie je v prípade súdnych sporov relevantná. Tú opäť dajte na rady realitného makléra, ktorý vám odporučí, čo do nej dať a čo zase netreba. Myslite však aj na detaily - napríklad, či je povolené v byte fajčiť, chovať domáce zvieratá alebo to, koľko ľudí môže v byte žiť (tu ich môžete aj 1 rok) a prípadne podmienky predĺženia. Taktiež spíšte väčšie kusy nábytku alebo ešte lepšie spravte podrobnú fotodokumentáciu ako prílohu k nájomnej zmluve (určite si ju nezabudnite dať aj podpísať. Odpíšte a odfoťte si stavy energií (vodomer, plynomer, elektromer, kúrenie) a dajte podpísať protokol - príloha k nájomnej zmluve. Je dôležité, aby boli s týmito dôležitými informáciami nájomníci oboznámení vopred (ešte pred podpisom zmluvy) a aby neskôr nevznikli žiadne komplikácie.

Bežne sa okrem nájmu berie pri podpise zmluvy aj kaucia - zábezpeka, ktorá chráni majiteľa bytu v prípade, že by niečo nájomníci zničili, prípadne boli vysoké nedoplatky na energiách. Nikdy nesúhlaste s tým, že kaucia zaplatí posledný mesiac obývania nehnuteľnosti, lebo sa vám môže stať, že pri preberaní bytu/rodinného domu objavíte zničené veci a nikto vám ich už nezaplatí, nakoľko bol s kaciou uhradený posledný mesiac. Kaucia býva zvyčajne vo výške jedného mesačného nájmu, pri luxusnejšie zariadených bežne až dvojmesačného. Pri zmluve máte podľa zákona možnosť výberu medzi Zmluvami o krátkodobom nájme a Dlhodobom nájme, ale o výhodách a obmedzenia až nabudúce.

Nezabudnite ani na dane

Ak chcete prenajímať byt, musíte sa zastaviť aj na príslušnom daňovom úrade (teda ak už nepodnikáte a nemáte DIČ - daňové identifikačné číslo). Tam sa zaregistrujete, priradia vám DIČ a následne každý rok musíte podať daňové priznanie a odviesť daň z prenájmu. O tom ale niekedy nabudúce.

Rada na záver

Aj keď sa prenajať nehnuteľnosť môže zdať ľahké (veď stačí pridať inzerát na bazos a stiahnúť vzor zmluvy z internetu), opak môže byť pravdou, preto odporúčame radšejkontaktovať skúsenú realitnú kanceláriu, ktorá vás odbremení od veľa chýb, zbytočných telefonátov a stresových situácii. Chýb, ktorých sa môžete dopustiť môže byť naozaj veľa - od nekvalitnej zmluvy a chýbajúce dôležitých bodov, či neplatnej zmluvy úplne.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 582 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 582)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4582 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4582 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia