Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ako predať byt s hypotékou - možnosti pri predaji

Životná situácia či rôzne okolnosti môžu viesť k tomu, že budete musieť predať svoju nehnuteľnosť skôr, ako vyplatíte hypotéku. A aké sú možnosti a ako postupovať?

V našom realitnom svete je už bežné, že si klienti kupujú nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, pričom doba splácania je v súčasnosti najčastejšie 30 rokov. Životná situácia či rôzne okolnosti môžu viesť k predaju zaťaženej nehnuteľnosti. Aké sú možnosti a ako postupovať, ak chceme predať byt, na ktorom je hypotéka?

PRENESENIE HYPOTEKÁRNEHO ÚVERU

Ak pri predaji vášho bytu zároveň kupujete inú nehnuteľnosť, je možné si hypotéku preniesť na novú nehnuteľnosť. Treba však brať na vedomie, že s tým musí súhlasiť banka a aj predávajúci, nakoľko ide o predĺženie celkového času predaja. Je potrebné si od vašej banky vyžiadať vyčíslenie zostatku úveru ku konkrétnemu dňu - najčastejšie deň vašej mesačnej splátky. Nová nehnuteľnosť, na ktorú sa bude úver prenášať, musí mať dostatočnú hodnotu krytia pre banku (dôležitý je znalecký posudok) a teda musí mať vyššiu hodnotu ako je prenášaný úver. Následne po odobrení banka presunie záložné právo na vašu novú nehnuteľnosť a pôvodné záložné právo bude vymazané a presunuté na novú nehnuteľnosť. Váš byt je tým pádom už bez ťarchy a pripravený na predaj. Nezabudnite si dať pri prevode pozor na vinkuláciu!

VYPLATENIE HYPOTÉKY PRI PREDAJI

Pri predaji bytu, ktorý je zaťažený hypotékou je určite lepšie spolupracovať so skúseným maklérom, ktorý vie ako postupovať. Pri obhliadke treba kupujúceho informovať o vyplácaní úveru, lebo je pravdepodobné, že si bude na váš byt brať tiež hypotéku a tým pádom nastane situácia vyplácanie hypotéky hypotékou. V tomto prípade je treba nastaviť presný časový harmonogram všetkých podpisov záložných a kúpnych zmlúv, načerpania peňazí, vyplatenia pôvodnej hypotéky k danému termínu a podania zmlúv na katastrálnom úrade. Je to pomerne bežný postup, ktorý sa však môže ľahko skomplikovať a zbytočne predĺžiť. Podmienky financovania a všetky lehoty je potrebné uviesť v kúpnej zmluve.
Následne vaša banka po vyplatení úveru vystaví kvitanciu na zrušenie záložného práva, ktoré zanikne zápisom a výmazom na liste vlastníctva. Na vašom pôvodnom byte bude už len nová ťarcha kupujúceho a nasleduje prepis vlastníctva.

PREVOD HYPOTÉKY NA KUPUJÚCEHO

V prípade, ak sa dohodnete s kupujúcim, že preberie hypotéku na seba, je potrebné banku informovať, že chcete byt predať a chcete zameniť dlžníka. Banka postupuje ako pri bežnej hypotéke, posudzuje klienta (jeho bonitu) a následne vydá stanovisko. Podmienky hypotéky sa môžu, ale aj nemusia zmeniť. Nasleduje predaj bytu a prepis dlhu na nového majiteľa. Tento postup nie je príliš častý, nakoľko kupujúcemu nemusia vyhovovať podmienky úveru (úrok, výška splátok, zvyšná doba splácania,..)

VÝKUP NEHNUTEĽNOSTÍ (špecifický príklad)

Existujú spoločnosti, ktoré sa venujú výkupu nehnuteľností zaťažených rôznou ťarchou (úver, dražba, exekúcia). Vybavia všetku administratívu, vyplatia podlžnosti majiteľa a nehnuteľnosť posunú na ďalší predaj. Tu samozrejme treba rátať s veľkou stratou, bežne 15-25% a tento proces sa robí iba v krajných prípadoch.

V dnešnej dobe nie je problém predať akúkoľvek nehnuteľnosť, ak postupujeme správne a zodpovedne. Pri komplikovanejších obchodoch sa spoľahnite na skúsenosti odborníkov a teda realitných maklérov. Máte istotu, že obchod prebehne bezpečne, profesionálne a úspešne.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 582 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 582)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4582 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4582 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia