Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Čo sa stáva pri predaji nehnuteľnosti cez viaceré RK

Čo sa väčšinou stane, keď predávajúci poskytne inzerciu svojej nehnuteľnosti viacerým realitným kanceláriam...

Vo svojom predošlom článku pod názvom Ako predať svoju nehnuteľnosť čo najlepšie som na záver uviedol, že čitateľom ozrejmím situáciu, čo sa väčšinou stane, keď predávajúci poskytne inzerciu svojej nehnuteľnosti viacerým RK.
Predtým si však krátko zosumarizujme, aké sú možnosti, keď sa majiteľ rozhodne svoju nehnuteľnosť predať:

  1. Chce si to predávať sám
  2. Chce to predávať iba cez jednu RK, ale nič podpisovať nechce
  3. Chce to predávať exkluzívne iba cez jednu RK
  4. Chce to predávať cez viacej RK

A práve o tejto poslednej situácii sa chcem s Vami podeliť so svojimi skúsenosťami.

Existujú majitelia – predávajúci, ktorí viac či menej rozumejú, ako to funguje pri predaji nehnuteľnosti cez RK. Takí si už vopred bez vlastnej inzercie vyberú konkrétne RK, ktoré oslovia. Prípadne si popri inzercii týchto RK inzerujú aj sami.

No sú aj takí majitelia – predávajúci, ktorí o RK nevedia vôbec nič, prípadne iba to, čo tá skratka znamená. Predstavme si, že takýto majiteľ – predajca uverejní svoj súkromný inzerát na svoju nehnuteľnosť. Vzápätí mu volá jedna RK za druhou. A on sa nakoniec rozhodne, že to dá viacerým RK do inzercie. A častokrát sa riadia heslom: čím viac RK, tým väčšia šanca na úspešný predaj.

Logiku by to malo, keby neexistovali verejné portály nehnuteľností a RK by to inzerovali iba na svojich stránkach a najmä za rovnakú cenu!

Lenže tomu tak nie je! Na Slovensku existuje vyše 220 verejných portálov na predaj nehnuteľností: Nehnuteľnosti, Topreality, RingoTopky, Trh, Areality, Bazoš, Bazár, TetaBerta, Realites, Avizo, Pozemky, atď. Seriózne RK inzerujú okrem svojej stránky aj na ďalších aspoň 100 týchto webových stránok, za ktoré sa v prípade, že inzeruje RK, platia peniaze. A nie je ich málo! A preto si to môže dovoliť len silná a veľká RK. HALO reality má inzerciu na vyše 220 stránkach. Menšie RK, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť takúto masívnu inzerciu – reklamu, inzerujú na 10 a menej stránkach. Sú aj také RK, ktoré neinzerujú ani na jednej cudzej stránke, ale iba na vlastnej. Ba dokonca som sa stretol aj s RK, ktoré nemali ani vlastnú stránku. Aká je potom reálnosť, že predajú nejakú nehnuteľnosť?

Ale poďme naspäť k situácii, kedy majiteľ poskytne na predaj svoju nehnuteľnosť viacerým RK. Každý maklér si k cene kupujúceho pridá svoju vlastnú províziu, ktorá je častokrát odlišná. Ale to je ešte ten lepší prípad a môžeme zatiaľ hovoriť o serióznych makléroch. Horšia situácia nastane vo chvíli, keď maklér uverejní cenu nehnuteľnosti bez svojej provízie! A často krát ani neuvedie v texte, že ide o cenu bez provízie RK. A čo je úplne najhoršie, a to sa deje najmä v našich dvoch najväčších mestách, niektorí makléri uvedú cenu nižšiu, ako je cena predávajúceho! A to aj o 2-3 tisícky!

No a potom sa udejú štyri veci: dve menej podstatné a dve zásadné.

Tie dve menej podstatné:

  1. Niektorí „pohodlní“ makléri, keďže to vidia aj v iných RK, si začnú sťahovať inzerovanú nehnuteľnosť priamo do svojej inzercie bez toho, aby sa pohli od počítača a bez toho, aby čo i len zavolali majiteľa a dostali od neho aspoň súhlas s inzerciou. Dokonca sa ani neunúvajú nejako zaretušovať logo verejného portálu alebo logo inej RK na „svojich“ fotkách, prípadne inzerujú úplne bez fotiek.
  2. K majiteľovi – predajcovi začnú chodiť na obhliadky makléri, ktorých v živote nevidel, ani s nimi nikdy netelefonoval a ani nevie, či sú to vôbec makléri. A to už je na zváženie, či to majiteľovi stojí za to, najmä ak má ešte vo svojom byte / dome nejaké cennejšie veci.

A teraz tie zásadné dve veci:

  1. Ten istý byt/dom/pozemok sa na najnavštevovanejších portáloch predáva za rôzne ceny a potencionálni kupci to vidia. A rozdiel u bytov je častokrát aj 7-8 tisíc! Čo si asi pomyslia o takomto byte? A u jedného konkrétneho domu, ktorý bol v predaji viacerých RK, som sa reálne stretol s rozdielom v cene o 141 tisíc.
  2. Keď sa budúci kupec napriek rôznym cenám rozhodne pre obhliadku nehnuteľnosti, tak je logické, že zavolá tam, kde je cena najnižšia. A teda zavolá maklérovi, ktorý si dal celkovú predajnú cenu bez provízie RK, alebo dokonca aj nižšiu. A v prípade, že po obhliadke sa kupec rozhodne danú nehnuteľnosť kúpiť, tak zavolá maklérovi. Ten potom následne volá majiteľovi a oznámi mu, že ten pán/pani, čo to bol pozrieť, by to kúpil, ale iba ak by majiteľ spustil z ceny 2-3 alebo aj 4 tisíc (podľa okolností). Ale v skutočnosti to nie je preto, že by kupec naozaj zjednával, ale preto, aby maklérovi vyšlo na províziu.

A ako to nakoniec skončí?

Ak je predávajúci pod časovým tlakom, tak to predá aj za tú nižšiu cenu, a je dokonca rád, len aby to už bolo predané. Takže často krát predá svoju nehnuteľnosť zbytočne pod cenu. Toto všetko sa snažím vysvetliť všetkým klientom už pri prvom kontakte. Aby sa potom nečudovali, čo sa bude diať, ak to napriek tomu dajú viacerým RK.

Vo svojom nasledujúcom článku sa budem venovať viac odbornej téme, a to plochám nehnuteľností - obytná, úžitková a zastavaná plocha a aký je medzi nimi rozdiel.

Všetkým predávajúcim prajem veľa úspechov pri predaji svojej nehnuteľnosti, nech už si zvolia akúkoľvek cestu!

Ing. Štefan
Páll

0911 750 107
Manažér pobočky Prešov
Váš osobný realitný maklér Prešov, Košice
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 439 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 439)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4439 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4439 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia