Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Povinnosti po kúpe nehnuteľnosti

Kúpili sme nehnuteľnosť, na čo nesmieme zabudnúť...

Nový článok k danej problematike nájdete tu.

Po kúpe novej nehnuteľnosti (bytu, domu, garáže, pozemku alebo chaty) nám ako novým majiteľom vznikajú aj nové povinnosti.
V prvom rade sa musíme prihlásiť na platenie energií (elekriny, plynu). Toto prihlásenie absolvujeme spoločne s predchádzajúcim majiteľom nehnuteľnosti, ktorý sa zároveň z odberu odhlási. Je potrebné pripraviť si stavy energií k okamihu odovzdania nehnuteľnosti do užívania Vám ako novému majiteľovi ( tzv. preberací protokol, ktorý by mal byť podpísaný oboma stranami, pre prípady neskorších nezrovnalostí vo vyúčtovaní energií) a katastrom potvrdený návrh na vklad.
Ako nový majiteľ bytu sa musíme prihlásiť aj u správcu bytového domu, ktorý je uvedený aj v kúpno-predajnej zmluve a kúpou bytu sa zaväzujeme pristúpiť s ním k zmluve o výkone správy. Zároveň si dohodneme výšku zálohových platieb vhodnú pre nás - podľa počtu osôb, ktoré budú byt užívať. Môžeme si vyžiadať aj kontakty na dôležitých ľudí - domovníka nášho domu, havarijnú službu, prípadne sa informovať do detailov o stave budovy a fondu bytového domu.
Do 30 dní od povolenia vkladu katastrom nehnuteľností, je potrebné splniť si ohlasovaciu povinnosť k dani z nehnuteľnosti na obecný (mestský úrad) v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza a do 31.1. v nasledujúcom roku podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
Ak nehnuteľnosť vlastnia viacerí spoluvlastníci, každý z nich je daňovníkom podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Daňové priznanie, čiastkové priznanie, opravné priznanie alebo dodatočné priznanie k dani z nehnuteľností podá každý spoluvlastník do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa však dohodnú, môže to urobiť jeden z nich, treba to potom vyznačiť v daňovom priznaní.
Ak je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, daňovníkom sú obaja manželia, ktorí ručia za daň spoločne a nerozdielne. Daňové priznanie však nepodávajú obaja ale len jeden z nich. Svoj majetok si treba chrániť, preto po kúpe nehnuteľnosti je potrebné uzavrieť poistenie podľa druhu nehnuteľnosti- poistenie domácnosti, poistenie stavby, domu, garáže, chaty, pozemku. Pokiaľ sme nehnuteľnosť kupovali cez hypotekárny úver, poistenie nehnuteľnosti je zväčša povinnou náležitosťou jeho poskytnutia, takže ho už nemusíme riešiť. Pri kúpe v hotovosti by sme naň však nemali zabudnúť.
Taktiež je potrebné splniť si ohlasovaciu povinnosť k poplatku za komunálny odpad, v obci kde sa nehnuteľnosť nachádza, keďže sa však jedná o jednorazovo vyrubovanú daň, poplatok sa nás bude týkať až v nasledujúcom roku.
Pokiaľ sme kúpili dom, ktorý nebudeme radikálne rekonštruovať a teda aj overovať odborníkmi, odporúča sa dať si urobiť revízie všetkých potrebných zariadení, pokiaľ nám pôvodný majiteľ nedoložil aktuálne svoje. Minimálne revíziu plynového kotla, plynových zariadení a komínov.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 132 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 132)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4132 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4132 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia