Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Časť VI.: povinnosti po nadobudnutí nehnuteľnosti

Na čo nemôžete zabudnúť po kúpe nehnuteľnosti? Čo treba všetko vybaviť, aké úrady navštíviť a na čo všetko myslieť po nadobudnutí svojho vysnívaného bytu, domu či chalupy.

Na čo nemôžete zabudnúť po kúpe nehnuteľnosti? Čo treba všetko vybaviť, aké úrady navštíviť a na čo všetko myslieť po nadobudnutí svojho vysnívaného bytu, domu či chalupy.

Protokol o odovzdaní nehnuteľnosti

Pri kúpe sú pre nového majiteľa samozrejme rozdielne povinnosti a to podľa typu nehnuteľnosti a energií, ktoré sú tam dostupné. Ako prvé, je vždy pri preberaní akejkoľvek nehnuteľnosti spísať protokol o odovdzaní a hlavne o odpísaní energií. Tento prokol podpíšu obe strany a odporúčame si vždy pre istotu aj odfotiť všetky merače.

Nahlásenie pobytu, zmena dokladov

V prípade, že ste kúpili nehnuteľnosť, do ktorej sa sťahujete, je potrebné nahlásiť zmenu trvalého pobytu. Musíte navštíviť mestský úrad a nahlásiť seba aj celú rodinu. Budete na to potrebovať rozhodnutie z katastra nehnuteľnosti, alebo výpis listu vlastníctva. Následne navštívte prislúchajúce policajné oddelenie, kde si dáte spraviť nový občiansky preukaz, ak vlastníte auto, tak zmeniť adresu majiteľa vozidla, ak máte firmu/živnosť, podáte požiadavku na zmenu adresy, treba taktiež informovať sociálnu/zdravotnú poisťovňu, zamestnávateľa a podobne.

Správca bytového domu

Pri kúpe bytu, je potrebné navštíviť bytového správcu domu. Väčšinou do 7 pracovných dní, kde nový majiteľ prinesie protokol s odpísanými stavmi meračov a nahlási sa ako nový majiteľ, aby správca vedel, kam posielať úhrady za platby a s kým komunikovať v prípade možných problémov. Zároveň si dohodnete výšku mesačných platieb, ktoré ale väčšinou vychádzajú z predošlých platieb bývalého majiteľa, teda ak mal spotrebu a platby vysoké, máte väčšinou smolu a musíte ich platiť. Preplatok vám samozrejme vrátia. Ako viem kto je správcom? Ak vám to nepovedal predávajúci, nájdete informáciu na zmluve o kúpe nehnuteľnosti, alebo na vchodových dverách, či domovej nástenke. Pri rodinnom dome túto povinnosť nemáte, pretože sa staráte o dom predsa len vy.

Platenie energií

Pri byte máte platenie energií ako voda a kúrenie v poplatku za správu. Pri rodinných domoch musíte navštíviť navyše vodárenskú spoločnosť a nahlásiť zmenu majiteľa. Plyn a elektrickú energiu je potrebné nahlásiť zvlášť a to aj pri bytoch. Pri elektrine stačí, aby sa bývalý majiteľ odhlásil telefonicky a vy ako nový telefonicky prihlásil. Budete potrebovať číslo meračov a aktuálny stav, ktorý samozrejme musíte obaja nahlásiť rovnaký. Pozor na to, aby ste na to nezabudli, nakoľko ak sa neprihlásite (väčšinou do 3 pracovných dní) a pôvodný majiteľ sa odhlásil, tak vás odpoja a pripojenie nie je ani okamžité a ani lacné.

Koncesionárske poplatky a odpad

Na Slovensku je povinnosťou platiť koncesionárske poplatky za televíziu. Daný poplatok sa viaže na každú nehnuteľnosť, kde je elektrina. Preto ak vám automaticky nepríde, je nutné sa nahlásiť na stránke slovenskej televízie vyplnením formulára. Oslobodený sú len dôchodcovia (od roku 2020) alebo majitelia viacerých nehnuteľností (platí sa len za jednu). Čo sa týka platby za komunálny odpad, je to rôzne. Väčšinou je nutné sa nahlásiť na mestskom úrade, kde uvediete počet osôb v domácnosti a raz za rok vám pošlú platobné údaje. V niektorých obciach platí za odpad celá bytovka a platíte odpad správcovi domu, ktorý rozpočíta sumu medzi vlastníkov, tento spôsob je ale menej častý a je sa potrebné informovať u správcu, alebo sa pozrieť do výpisu za platbu bytu.

Na čo ešte nezabudnúť

Nezabudnite ani na banky, mobilných operátorov, rôzne vernostné programy obchodov, poistky, v prípade, že ak je na nehnuteľnosti internet / káblová televízia, pravdepodobne bude musieť ísť podpísať novú zmluvu aj tam. Najlepšie sa je pozrieť, aká pošta vám chodila doteraz. Ak máte radi istotu, nezabudnite si novú nehnuteľnosť samozrejme poistiť.

Poštové zásielky

Ak ste sa presťahovali z inej nehnuteľnosti, nemáte s novým majiteľom moc dobrý vzťah a chcete mať istotu, že vám príde každá pošta, môžete náhlásiť na pošte vašu novú adresu, na ktorú vám všetku poštu prepošlú. Daný poplatok je mesačný a platíte ho, aj keď vám celý mesiac nič nepríde.

Daňová povinnosť obci

Do 30 dní od povolenia vkladu katastrom nehnuteľností, je potrebné splniť si ohlasovaciu povinnosť k dani z nehnuteľnosti na obecný (mestský úrad) v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza a do 31.1. v nasledujúcom roku podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak sú vlastníci viacerý, stačí ak daňové, podá iba jeden vlastník za všetkých.

Pevne veríme, že vám dané rady pomôžu a prajeme vám pekné bývanie vo vašej novej vysnívanej nehnuteľnosti. Ak ste hľadali tieto informácie, tak pravdepodobne ste neboli náš klient, pretože by vám naši kolegovia pomohli a všetko vysvetlili. Radi vám pomôžeme, sme profesionáli v realitách na Slovensku.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 791 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 791)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4791 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4791 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia