Dedičská daň - prevod nehnuteľností darovacou zmluvou

Všeobecné informácie OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Mám záujem darovacou zmluvou previesť nehnuteľnosť na svoju dcéru, s mojim doživotným právom užívania tak, že keď je jedinou dedičkou, aby jej manžel nemal žiadne právo k tejto nehnuteľnosti. Dúfam, že po tejto transakcii nebude musieť štátu platiť 1% dedičskú daň. Prosila by som nejaké informácie ohľadom tejto skutočnosti.

ODPOVEĎ:

Ak chcete mať istotu, aby jej manžel nič po vás nededil, tak je to pre vás bezpredmetné. V prípade vašej smrti, budú po vás dediť v prvom rade len vaše deti (dieťa) a v prípade úmrtia vašich detí, tak vaše vnúčence. Ak je dcéra bezdetná, tak vaši súrodenci. Z dedenia bude vylúčený váš zať. Do BSM manželov sa nepočítajú finančné prostriedky, ktoré jeden z manželov zdedil počas manželstva. Pri následnom predaji zdedenej nehnuteľnosti nemajú dediči v prvom rade daňovú povinnosť. Tá sa týka iba v dedení v druhom rade a to sú súrodenci a ďalší príbuzní. Ak ale chcete mať istotu a prevod nehnuteľnosti by ste riešili darovacou zmluvou na dcéru, tak vám ani jej nevzniká daňová povinnosť. Tá by vznikla iba dcére, keby chcela darovanú nehnuteľnosť následne predať a to do 5 rokov v jej vlastníctve. Ak ale chcete mať istotu, aby dcéra nehnuteľnosť nepredal kým žijete, je dobré zriadiť si k darovanej nehnuteľnosti ťarchu doživotné užívacie právo pre vás, ako oprávnenú z vecného bremena. Počítajte ale s tým, že budete musieť uhradiť katastru 2 x 66 euro kolok, nakoľko sa jedná o dva právne úkony.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia