Hľadanie prvého a vhodného bytu, či rodinného domu je vzrušujúcou, ale aj náročnou výzvou, ktorá vyžaduje veľa premýšľania a plánovania. Pre mladých ľudí, ktorí si chcú vytvoriť vlastný priestor, je kľúčové zvážiť viacero aspektov. Či už ide o bývanie v meste, alebo na predmestí, v byte alebo rodinnom dome, prinášame niekoľko postrehov, ktoré by mal zvážiť každý, kto si hľadá prvé bývanie.
Lokalita je kľúčová
Lokalita je pravdepodobne najdôležitejší faktor pri výbere štartovacej nehnuteľnosti. Pre mladých ľudí, ktorí sú zvyknutí na dynamický životný štýl, je potrebné zvoliť miesto, ktoré je dobre napojené na verejnú dopravu, blízko k práci a zároveň v bezpečnej a príjemnej štvrti. V prípade, že máte už auto, je dôležitá možnosť parkovania, nakoľko veľa miest zavádza parkovaciu politiku alebo naopak, vo veľa mestách je všeobecne problém s parkovaním. Taktiež je potrebné porozmýšlať, čo očakávate od lokality - ste skôr dedinský typ, alebo mestký? Chcete mať klud a venovať sa pestovaniu a koseniu, alebo obľubujete zhon veľkomesta, radi navštevujete reštaurácie, kaviarnie, obchody a kultúrne akcie a podobne. Zároveň netreba zabúdať, kde máte najviac kamarátov a rodinu. V prípade, že máte "polovičku" je potrebné urobiť kompromisy, aby daná lokalita vášho nového bytu, či rodinného domu vyhovovala obom, nie len vám.
Ak nie ste závislí od každodenného dochádzania do práce, môžete zvážiť aj tichšie lokality mimo centra alebo mesta, ktoré sú cenovo výhodnejšie a za daný rozpočet si doprajete krajší, väčší byt, či rodinný dom.
Rozpočet a cenová dostupnosť
Cenový strop by mal byť stanovený na základe vášho mesačného príjmu, finančných záväzkov a úspor, ktoré máte k dispozícii. Nezabudnite pripočítať aj ďalšie náklady ako energie, internet, poistenie a prípadne poplatky za parkovanie alebo iné služby. Nikdy nepodľahnite emóciam a nechoďte na "hranu" finančných možností. Vždy si nechajte peňažnú rezervu na prípadne nepredvídateľné okolnosti (výpoveď z práce, pokazené auto,...) a v prípade hypotéky, taktiež mesačnú rezervu na sporenie, či iné voľnočasové aktivity.
Pre mladých ľudí je finančne náročné kúpiť byt v meste, preto je častou voľbou pri osamostatnení sa od rodičov vlastný prenájom.
Veľkosť a dispozícia nehnuteľnosti
V prípade štartovacej nehnuteľnosti budeme uvažovať o kúpe bytu, ktorá je finančne menej náročná. V dnešnej dobe je pohľad na takýto byt už iný, ako bol voľakedy na začiatku storočia. V prípade, že ste sám, alebo dvaja, je úplne zbytočné, aby mal historicky zaužívaných 50 a viac m2. Nie len, že zbytočne danú nehnuteľnosť preplatíte, ale máte väčšie náklady na energie, viac musíte investovať do zariadenia a ešte aj zbytočné každotýždňové upratovanie. V dnešnej dobe sú modernejšie a viac preferované byty s veľkosťou 38-45m2, ktoré sú v prípade dobrého pôdorysu dostatočné dvojizbáky. Dôležité je, aby ste mali dostatok úložného priestoru a aby byt bol praktický a útulný.
Pri výbere bytu sa zamerajte na funkčnosť – izby by mali byť vzdušné, prirodzene osvetlené a dobre navrhnuté. Príliš veľa miestností, ktoré nevyužijete, môže byť zbytočným luxusom, ktorý bude len navyše zaťažovať váš rozpočet.
Stav a vybavenie nehuteľnosti
Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny byt, je dôležité uvedomiť, v akom stave sa nachádza. Ak ide o starší byt, počítajte s obnovou interiéru alebo nutnými opravami. Najväčšie investície sú do potrebnej reinštalácie elektrického vedenia, výmene jadra, kuchynskej linky a podláh. Preto veľmi zvážte, či máte na danú rekonštrukciu dostatok financií, času a nervov, alebo si radšej priplatíte za zrekonštruovaný byt, prípadne pôjdete do kúpy novostavby.
Pri novostavbe treba počítať s vyššími dodatočnými nákladmi, ako je kuchynská linka, nutnosť prikúpiť parkovacie státie a pivničnú kopku, čas a finančné prostriedky na zariadenie.
Náklady na energie a prevádzku
Pri výbere bytu nezabúdajte na ďalšie náklady spojené s prevádzkou domácnosti, ako sú energie (elektrina, plyn, voda), internet, iné služby, ale hlavne fond opráv. Novšie nehnuteľnosti majú vždy lepšiu energetickú náročnosť a vedia vám ušetriť stovky eur ročne len na kúrení, zatiaľ čo staršie, majú nie len vyššiu spotrebu, ale často vysoký príspevok do fondu opráv, z dôvodu zateplenia bytovky, či potrebné nutné opravy (výťahy, stupačky, strecha...).
Myslite na budúcnosť
Pri výbere štartovacej nehnuteľnosti treba myslieť aj na budúcnosť. Ak ste sám a máte len niečo "cez dvadsať", alebo "čerstvý párik", tak vám bude určite stačiť jednoizbák, či spomínaný malý dvojizbák. Ak ste partneri, či manželia, ktorí uvažujú nad dieťaťom, určite odporúčame skôr väčší dvojizbák alebo rovno trojizbák, tu záleží od dostupných finančných možností. Byt by ste mali kupovať s vidinou minimálne 5 rokov, aby ste sa o rok, či dva nemuseli sťahovať.
Na záver
Výber ideálnej prvotnej nehnuteľnosti je dôležitým krokom do vášho nového života. Pre mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje štartovacie miesto, je potrebné brať do úvahy mnoho faktorov, ako lokalitu, rozpočet, veľkosť, stav a vybavenie, ako aj náklady na energie a komfort. Nezabúdajte, že v prípade, že si vyberáte nehnuteľnosť s vašou láskou, može byť práve daná nehnuteľnosť to, čo vás spojí, alebo naopak rozdelí, pretože, ak sa jeden nebude citíť príjemne a komfortne, môže to vás vzťah navždy ukončiť.