Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere vášho vysnívaného bývania je lokalita. Má významný vplyv na kvalitu vášho života, ale aj na budúcu hodnotu nehnuteľnosti. No čo, ak po čase zistíte, že vaše vysnené bývanie narúšajú zvuky od susedov alebo dokonca, vo vašej nehnuteľnosti počujete vlastnú ozvenu? Netreba podliehať panike a hneď siahať po výmene bytu. Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu pomôcť minimalizovať tento problém.
Odhlučnenie od vonkajších zvukov
Akustické panely
Výber správnych akustických panelov závisí od konkrétnych potrieb vašej miestnosti a typu problémov s akustikou, ktoré chcete riešiť. Je dôležité zvážiť nielen funkčnosť, ale aj estetiku, aby boli panely prispôsobené konkrétnemu prostrediu. Väčšina akustických panelov je ľahko inštalovateľná a môže byť umiestnená pomocou šróbov alebo závesných systémov. V dnešnej dobe sú už cenovo prístupné aj špeciálne sádrokartónové dosky, ktoré sú plnené pieskom a dokážu tak úplne odhlučniť miestnosti.
Doplnková izolácia
Medzi často používané vonkajšie izolačné materiály, ktoré nepohlcujú len zvuk od susedov (hlavne pri rodinných domoch), ale dokonca majú významné tepelno-izolačné vlastnosti patria hlavne:
- polyuretánová pena: používa sa hlavne pri absorpcii vysokofrekvenčného zvuku, je dostupná v rôznych hrúbkach a formách, čo umožňuje flexibilitu pri jej aplikácii.
- minerálna vlna: má výborné izolačné vlastnosti a je nehorľavá.
- polyester: je materiál odolný voči plesniam a vlhkosti, izolačné polyesterové panely sú aj štýlovým doplním interiéru.
- polystyrén: veľmi efektívny materiál na absorpciu zvuku, je inštalovaný priamo na stenu ako doska dostupná v rôznych veľkostiach.
Pri odhlučňovaní nehnuteľnosti treba mať na vedomí jednu dôležitú vec, nikdy nestačí izolovať len problémovú priečku, ale aj strop a prislúchajúce steny (ideálne celú problémovú miestnosť), nakoľko zvuk sa šíri nezanedbateľne aj nimi.
Vlastná ozvena a hluk
Rozmiestnenie nábytku a záclony
Častokrát na elimináciu hluku/ozveny postačí aj rozmiestnenie (prípadne viac) nábytku, pridanie dekorácií, tapiet na niektoré steny alebo aj dokúpenie záclon na okná, či kusových kobercov do miestností. Tie pohltia všetok odrážajúci sa zvuk v miesnoti a znížia jeho odrazy, čo vytvorí bežné akustické prostredie bez nepríjemných ozvien, či vysokej hlučnosti.
Rastliny v interiéry
Absorbovať zvuk a vytvárať príjemné prostredie pomôžu aj rastliny v byte, či v rodinnom dome. Tu sú niektoré z nich, ktoré sú známe svojou schopnosťou pôsobiť ako akustické absorbéry:
- Fikus – tento interiérový strom má hustý listový povrch, ktorý môže pomáhať pohlcovať zvukové vlny.
- Bambus - ich trsy môžu pôsobiť ako prírodné difúzory zvuku.
- Aloe vera - okrem svojich liečivých vlastností má aloe vera aj široké a husté listy, ktoré môžu pomáhať pohlcovať zvuk.
- Sanseviera- táto rastlina, známa aj ako "svokrine jazyky," je nenáročná na údržbu a jej listy môžu pomáhať absorbovať zvuk.
- Filodendron - tieto rastliny s veľkými, kožovitými listami môžu prispieť k absorpcii zvuku v interiéri.
Je dôležité si uvedomiť, že účinnosť všetkých spomínaných opatrení závisí od konkrétnej situácie a typu hluku, ktorý chcete eliminovať. Kombinácia viacerých opatrení môže priniesť najlepšie výsledky. Ak je hluk neustály alebo veľmi rušivý, môže byť tiež užitočné konzultovať tento problém s profesionálom pre presnejšie riešenie.