Chcete investovať v zahraničí formou kúpy apartmánu alebo plážového domu? Alebo ste videli lákavú ponuku v rakúskych, či talianskych Alpách? Možností je veľa, ale na čo treba pri takejto investičnej kúpe myslieť? Prinášame zopár rád, čo treba pri takejto kúpe brať do úvahy a ako sa rozhodnúť.
Lokalita nehnuteľnosti
Základnou otázkou je lokalita - v akom štáte si chcete kúpiť nehnuteľnosť a čo od nej očakávate? Väčšina investorov kupuje apartmán, rodinný dom, chalupu zvyčajne tam, kde najradšej trávi dovolenkový čas, alebo kam sa chce častejšie vracať. Nejde teda len o investíciu v "cudzom" štáte, ale aj využitie nehnuteľnosti na svoje voľné chvíle. Preto aj našou radou je, nekupovať nehnuteľnosť "hocikde", ale práve tam, kde chcete aj často chodievať, nakoľko je dobré svoju nehnuteľnosť pravidelne navštevovať a kontrolovať jej aktuálny stav. Takže, ak radi lyžujete a trávite čas na horách, investujte do nehnuteľnosti umiestnených v horskom prostredí a naopak, ak radi trávite čas pri mori, potom je pre vás Chorvátsko, Španielsko alebo aktuálne trendový a stále cenovo dostupný Dubaj.
Plánovaný rozpočet
Rozpočet je dôležitý faktor pre výber nie len typu nehnuteľnosti, ale aj destinácie. Stanovte si ho hneď na začiatku a snažte sa ho neprekročiť a naopak, skôr poľaviť zo svojich nárokov. Nezabúdajte, že ide o investičnú nehnuteľnosť, v ktorej budete len pár dní z roka. Taktiež nezabudnite počítať z nákladmi na zariaďovanie, údržbu (ak ju plánujete prenajímať), miestnymi daňami, poplatkami a podobne.
Právne aspekty
Každá krajina má iné predpisy týkajúce sa kúpy, či nasledovného vlastníctva nehnuteľnosti. Preto odporúčame sa obrátiť na lokálnu realitnú kanceláriu, ktorá vám nie len pomôže po právnej stránke prevodu, ale určite pomôže aj pri následných prihlasovaniach energií, či potrebnými návštevami miestnych úradov. Nezabudni sa informovať na každoročné dane z nehnuteľností, či povinné dane, keď budete danú nehnuteľnosť neskôr predávať.
Financovanie nehnuteľnosti
Okrem lokality je samozrejme dôležité, ako danú nehnuteľnosť budete financovať. Neodporúčame si brať hypotéku na vašu nehnuteľnosť len preto, aby ste si kúpili investičnú v zahraničí. Práve zahraničná nehnuteľnosť by mala byť vaša investícia len v prípade voľných finančných prostriedkov a nie naopak, zadlžovať sa kvôli nej, lebo ste sa zamilovali do danej destinácie.
Zbierajte informácie
Skôr ako sa rozhodnete nehnuteľnosť kúpiť, nenechajte sa nalákať na pekné bannery, prezentácie a sladké reči predávajúcej strany. Určite si dobre preverte všetky ponuky v danej lokalite (a to aj v širšom okruhu), preverte si developerskú firmu (ak kupujete nedokončenú nehnuteľnosť) a zvážte všetky možnosti, ktoré daná oblasť ponúka. Nezabudnite si preveriť možnosti parkovania (pri destináciach, kam budete chodiť autom), letecké spojenia, či miestne poplatky.
Prezretie nehnuteľnosti
Určite nekupujte nehnuteľnosť cez internet, nie je to vianočný darček, ani hračka. Ide o vašu investíciu a preto si ju choďte osobne prezrieť a pokiaľ ide o kúpu z papiera, tak navštívte lokalitu, predajné miesto a pozrite si iné projekty developera.
Jazykové bariéry
Pokiaľ plánujete kúpu v zahraničí, mali by sa niekto z rodiny dohovoriť miestnym jazykom, alebo aspoň anglicky. V opačnom prípade danú investíciu určite neodporúčame, pravdepodobne nebude s vami zakaždým cestovať tlmočník/kamarát a problémy, ktoré sa môžu časom nakopiť môže byť veľa a často.
Dlhodobá stratégia
Dovolenková investičná nehnuteľnosť je od slova investícia, preto si pred kúpou zvážte, ako ju chcete využívať. Či vám ide len o investíciu, kam budete chodiť na dovolenky a počítate, že neskôr ju predáte, alebo plánujete na nej zarábať pravidelne, či už formou krátkodobého alebo dlhodobého prenájmu turistom, alebo miestnym obyvateľom.
Prenájom nehnuteľnosti a náklady
Nezabúdajte ani na náklady pri prenájme nehnuteľnosti. Nábytok a zariadenie sa časom pokazí, opotrebuje, poškodí a podobne a všetky náklady idú z vášho prípadného zisku. Taktiež nájsť kvalitnú miestnu firmu, ktorá sa o všetko postará na kľúč stojí v turistických destináciach bežne 30-50% z obratu, čo je dosť veľký pokles zisku, s ktorým možno pri investícii počítate. Navyše nezabúdajte ani na ročné podanie daňového priznania v danom štáte a iných turistických/miestnych poplatkoch, ktoré dokážu ukrojiť z toho zvyšku ďalšie desiatky percent.
Investovanie do nehnuteľností v zahraničí môže byť výnosné, ale vyžaduje dôslednú prípravu a získanie prehľadu o miestnych pomeroch. Preto skôr ako sa rozhodnete pre takúto vysokú investíciu si všetko preverte a poraďte sa, či už so svojimi známymi, alebo odborníkmi na predaj a kúpu nehnuteľností v zahraničí. Držíme palce.