Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Koniec fixácie - 6+1 možností, ako riešiť zvýšené splátky hypotéky

Končí sa vám fixácia vašej aktuálnej hypotéky a chcete vedieť aké máte možnosti? Musíte pokračovať vo svojej banke s vyššou úrokovou sadzbou, ktorú vám ponúkla banka alebo máte iné možnosti?
OTÁZKA OD VÁS

Koniec fixácie čaká v roku 2024 skoro štvrtinu majiteľov hypotekárnych úverov. Číslo je alarmujúce hlavne z dôvodu historicky najvyššej zmene úrokov a väčšine majiteľov nehnuteľností to zaťaží svoj rozpočet tak, že to až nemusia finančne zvládnuť. Koncom minulého roka síce prijala vláda pomoc s hypotékou pri zmene úroku, ale táto je do maximálnej výšky 150€, čo v krajských mestách a hlavne v Bratislave nebude vôbec stačiť. Aké máte teda možnosti? Prinášame zopár odporúčaní, čo sa dá robiť, keď vám banka oznámi vašu novú výšku úveru a teda aj mesačnej splátky.

1. Návšteva banky

Prvá možnosť ktorú máte je práve návšteva vašej banky a hypotekárneho špecialitu v nej. Pobavte sa o všetkých vašich možnostiach práve vo vašej banke, či už je to výška úroku, možnosti fixácie, či predĺženia splácania hypotéky. Stretnutie berte ako informačné, určite sa neunáhlite - a hlavne nič nepodpisujte. Preštudujte si všetko v kľude doma a potom si pozrite možnosti spomenuté nižšie.

2. Refinancovanie hypotéky v inej banke

Najčastejšia možnosť je sa poobzeraj aj po iných bankách a prezistiť svoje možnosti pri hypotekárnom úvere aj tam. Navštívte všetky banky alebo jednoduchšie - oslovte hypotekárneho poradcu (prípadne vyplňte tento náš hypotekárny formulár a náš zástupca sa vám ozve), ktorý nájde najlepšiu banku práve pre vás. Výhodou je, že si vyberiete najlepšiu ponuku na hypotekárnom trhu a zväčša býva lepšia, ako to, čo vám ponúkne prostrednícvom "listu" do schránky tá vaša. Nevýhodou je, že v prípade, že sa vás týka už spomenutá vládna pomoc do výšky 150€ (rozdiel pri novej a starej splátke, maximálne do 75% zmeny výšky splátky) tak o ňu prídete, čo je síce nepochopiteľné, ale je to tak. Taktiež nová banka môže žiadať nový znalecký posudok (aj keď väčšina z nich uznáva pri refinancovaní znalecký posudok starý aj 3 a viac rokov), potvrdenie o príjme (taktiež záleží od banky), či zaplatiť hypotekárny poplatok. V prípade, že sa vám príjem znížil, zmenili ste nedávno zamestnávateľa, meškali ste s nejakou splátkou v minulosti alebo ste si zobrali ďalšie úvery/lízíng sa môže ľahko stať, že v akejkoľvek inej banke dostanete stopku a refinancovanie je pre váš nemožné.

3. Predĺženie dĺžky splácania hypoúveru

V prípade, že máte už čas úveru splatenú, prípadne ste mali úver na menej ako 30 rokov, tak zníženie splátok dosiahnete natiahnutím hypotéky na dlhší čas. Jednoducho povedané, ak vám ostáva do splatenia napr. 20 rokov, tak si splátky znížite tak, že si hypotéku predĺžite opäť na viac rokov. Problémom tu môže byť váš aktuálny vek a vek, kedy vám končí splátka a vy máte ísť do dôchodku. Práve táto možnosť je najjednoduchšia v prípade, že máte problém splácania pri aktuálne vysokých splátkach.

4. Mimoriadny vklad

Ak ste z tých šťastnejších a máte našetrené, prípadne ste zdedili, alebo predali vaše nepotrebné auto, určite túto hotovosť nenechajte "stáť" na bežnom účte. Samozrejme časť si nechajte na nepredvídateľné náklady, ale zvyšok použite na mimoriadnu splátku v banke. Nielenže takto vaše peniaze najlepšie zúročíte, ale znížite si tak splátku práve možno o výšku, o ktorú sa vám zdvihol váš hypotekárny úver.

5. Spájanie všetkých úverov

Jednou z možností ako ušetriť je v prípade, že máte viacero úverov (úver na auto, spotrebič, dovolenku, rekonštrukciu...) s ešte vyššou úrokovou sadzbou, ako je terajšia pri hypotéke, si všetky takéto splátky spojiť do hypotekárneho úveru. Samozrejme vašu výšku limituje hodnota nehnuteľnosti založenej v banke a možnosti predčasného splatenia iných splátok. Túto možnosť taktiež neumožňujú všetky banky.

6. Presmerovanie šetrenia

Ak sa vám splátky zvýšili tak, že očakávate problémy so splácaním hypotéky a doteraz ste si šetrili v treťom pilieri, či v iných investičných fondoch, tak môžete si dočasne znížiť investície na šetrenie a použiť ich práve na splátky hypotéky. Je to určite lepšia a pre vás výhodnejšia možnosť, ako si brať iný spotrebný úver na dofinancovanie splátok vašej hypotéky, či báť sa, ako každý mesiac vykryjete vyššie splátky banke.

7. Príspevok od štátu na zvýšenú sadzbu úveru

Poslednou možnosťou, ako riešiť navýšenie sadzby hypotekárneho úveru je príspevok od štátu, ktorý je aktuálne nastavený na maximálne 150€. Podmienkou je ale ostať v danej banke (bez možnosti presunu hypotekárneho úveru do inej), stanovená výška súčtu výšky príjmu žiadateľov a iné, viac informácii a podmienky nájdete v tomto našom článku - mesačný príspevok od štátu na zvýšenú splátku úveru.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia