Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Plánujete hypotéku, v akom veku je ideálny čas na jej zobratie?

Dnes je otázkou najmä mladých ľudí, kedy je ten správny čas na hypotéku? Ako dobre viete, musíte mať nasporených aspoň 20 % z celkovej sumy hypotéky, ktorú si chcete zobrať.

Samozrejme, v mladom veku vám s touto nasporenou sumou môžu pomôcť ešte rodičia alebo blízki, no nie každý má takú možnosť. Starší ľudia si zase nechcú brať hypotéku z toho dôvodu, že majú menej času na jej splatenie (najčastejšie sa hypotéka berie na 30 rokov). Kedy je preto ideálny čas?

Mnohé štatistiky ukazujú, že ľudia mladší ako 30 rokov majú častokrát aj najnižšie príjmy. Z nich sa tak nedá veľa našetriť a preto radšej idú do prenájmu. Hovorí sa však, že vzatie si hypotéky a teda, vlastniť nehnuteľnosť, je tou najlepšou inflačnou ochranou a platiť niekomu nájom sú vyhodené peniaze, za ktoré sa mohla zobrať hypotéka na svoje vlastné bývanie.

Hypotéka čo najskôr

Ak chcete bývať vo vlastnom, či už ste sa zobrali, alebo čakáte prírastok, odporúčame si zobrať hypotéku čo najskôr. Samozrejme, ak máte aspoň 20% z ceny nehnuteľností, čo je hlavná podmienka pri úvere. A prečo? Ceny síce aktuálne klesajú, ale úroky stále stúpajú. Aktuálne pri písaní tohto článku je priemerná výška úveru 4,5% a vrchol sa očakáva až pri 6% (pre niektorých dokonca ešte viac). Aj zvýšený úrok o 1% vám pri 30 ročnej splátke úveru navýši cenu bytu či domu tak, že sa aj pri zníženej cene (o rok) dostane na konečnú vyššiu cenu ako je aktuálna neznížená. Navyše, ak bývate v nájme, tak každým mesiacom prerábate stovky eur za podnájom, namiesto splácania vlastnej nehnuteľnosti. Preto v tomto prípade neodporúčame na vyčkávanie znižovanie cien nehnuteľností, nakoľko už teraz ceny klesli oproti roku 2022 o 10-20% a do budúcnosti sa očakáva výrazne spomalený pokles.

Na hypotéku dvaja

Ak si chcete zobrať hypotéku, odporúčame vždy, aby ste boli na platenie dvaja. A prečo? V prípade že ste sám, tak je oveľa menšia šanca, že dostanete požadovanú výšku, nakoľko z priemerného platu vám na nový byt, či dom asi nevyjde, tu vám odporúčame sa poradiť s hypotekárnymi poradcami. Navyše, ak sa vám niečo stane, napr. prídete o prácu, preradia vás na menej lukrutívnu pozíciu a pod., tak budete mať veľké problémy s platením a neraz sa to končí tak, že daná nehnuteľnosť sa musí rýchlo predávať pre exekúcie, či neplatenie úveru.

Na čo si dať pozor? Finančná rezerva

Množstvo ľudí má presne vypočítanú sumu hypotéky, ktorú si chcú vziať a presne našetrených 20 % z nej. To sa však nie vždy vyplatí a je to veľká chyba. Odporúčame si vytvoriť finančnú rezervu ešte pred braním úveru. Musíte totiž myslieť aj na budúcnosť, na to, že budete musieť splácať každý mesiac hypotéku a na to, že môžu nastať neočakávané výdavky - ako je strata zamestnania, úraz, pokazené auto, či zníženie platu. Preto si začnite každý mesiac odkladať, aby ste pokryli mesačné výdavky aspoň na polroka dopredu.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 582 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 582)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4582 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4582 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia