Samozrejme, v mladom veku vám s touto nasporenou sumou môžu pomôcť ešte rodičia alebo blízki, no nie každý má takú možnosť. Starší ľudia si zase nechcú brať hypotéku z toho dôvodu, že majú menej času na jej splatenie (najčastejšie sa hypotéka berie na 30 rokov). Kedy je preto ideálny čas?
Mnohé štatistiky ukazujú, že ľudia mladší ako 30 rokov majú častokrát aj najnižšie príjmy. Z nich sa tak nedá veľa našetriť a preto radšej idú do prenájmu. Hovorí sa však, že vzatie si hypotéky a teda, vlastniť nehnuteľnosť, je tou najlepšou inflačnou ochranou a platiť niekomu nájom sú vyhodené peniaze, za ktoré sa mohla zobrať hypotéka na svoje vlastné bývanie.
Hypotéka čo najskôr
Ak chcete bývať vo vlastnom, či už ste sa zobrali, alebo čakáte prírastok, odporúčame si zobrať hypotéku čo najskôr. Samozrejme, ak máte aspoň 20% z ceny nehnuteľností, čo je hlavná podmienka pri úvere. A prečo? Ceny síce aktuálne klesajú, ale úroky stále stúpajú. Aktuálne pri písaní tohto článku je priemerná výška úveru 4,5% a vrchol sa očakáva až pri 6% (pre niektorých dokonca ešte viac). Aj zvýšený úrok o 1% vám pri 30 ročnej splátke úveru navýši cenu bytu či domu tak, že sa aj pri zníženej cene (o rok) dostane na konečnú vyššiu cenu ako je aktuálna neznížená. Navyše, ak bývate v nájme, tak každým mesiacom prerábate stovky eur za podnájom, namiesto splácania vlastnej nehnuteľnosti. Preto v tomto prípade neodporúčame na vyčkávanie znižovanie cien nehnuteľností, nakoľko už teraz ceny klesli oproti roku 2022 o 10-20% a do budúcnosti sa očakáva výrazne spomalený pokles.
Na hypotéku dvaja
Ak si chcete zobrať hypotéku, odporúčame vždy, aby ste boli na platenie dvaja. A prečo? V prípade že ste sám, tak je oveľa menšia šanca, že dostanete požadovanú výšku, nakoľko z priemerného platu vám na nový byt, či dom asi nevyjde, tu vám odporúčame sa poradiť s hypotekárnymi poradcami. Navyše, ak sa vám niečo stane, napr. prídete o prácu, preradia vás na menej lukrutívnu pozíciu a pod., tak budete mať veľké problémy s platením a neraz sa to končí tak, že daná nehnuteľnosť sa musí rýchlo predávať pre exekúcie, či neplatenie úveru.
Na čo si dať pozor? Finančná rezerva
Množstvo ľudí má presne vypočítanú sumu hypotéky, ktorú si chcú vziať a presne našetrených 20 % z nej. To sa však nie vždy vyplatí a je to veľká chyba. Odporúčame si vytvoriť finančnú rezervu ešte pred braním úveru. Musíte totiž myslieť aj na budúcnosť, na to, že budete musieť splácať každý mesiac hypotéku a na to, že môžu nastať neočakávané výdavky - ako je strata zamestnania, úraz, pokazené auto, či zníženie platu. Preto si začnite každý mesiac odkladať, aby ste pokryli mesačné výdavky aspoň na polroka dopredu.