Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ďaňové priznanie k dani z nehnuteľnosti

Kedy platíte daň z nehnuteľnosti a ako na to?

Ak ste v minulom roku (2015) kúpili alebo predali nehnuteľnosť a táto bola k 31.12.2015 aj zapísaná na liste vlastníctva katastrom nehnuteľností resp. ste k 31.12.2015 prestali byť zapísaní ako majitelia na liste vlastníctva máte povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností.

Ak ste aj nehnuteľnosť kúpili alebo predali v roku 2015, ale kataster nehnuteľností vám do 1. januára 2016 vklad nepovolil, daňové priznanie k dani z nehnuteľností podáte až v roku 2017.

Pôvodný vlastník podáva priznanie označené ako čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti a nový vlastník podáva priznanie označené ako čiastkové priznanie alebo priznanie daňovej povinnosti. Druh priznania vyznačíte v záhlaví priznania.

Priznanie: Označíte, ak podávate správcovi dane v obci priznanie prvýkrát. Čiastkové priznanie: Označíte, ak už ste na miestny úrad podali priznanie k dani v predchádzajúcom období- už nejakú nehnuteľnosť v danom katastri obce vlastníte a vznikla vám nová daňová povinnosť k dani nadobudnutím ďalšej nehnuteľnosti. Pokiaľ ste nadobudli nehnuteľnosť v katastri obce, kde ešte žiadnu nehnuteľnosť nevlastníte, podávate Priznanie. Daňové priznanie sa podáva v obci alebo meste, v katastri ktorého sa predmetná nehnuteľnosť nachádza.

Obec alebo mesto vám pošle do konca mája výmer s výškou dane. Tú potom treba zaplatiť do 15 dní od doručenia platobného výmeru. Daň z nehnuteľnosti je miestnou daňou, ktorá sa vyberá najmä z nasledovných nehnuteľností:

  • pozemkov (aj zastavaných),
  • stavieb (napríklad aj skleníkov, chát či samostatne stojacich garáží)
  • bytov a nebytových priestorov v bytovom dome

Ak nehnuteľnosť vlastnia viacerí spoluvlastníci, každý z nich je daňovníkom podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Daňové priznanie potom podá každý spoluvlastník do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Môžete sa však dohodnúť a daňové priznanie podá jeden za všetkých. Treba to však v daňovom priznaní vyznačiť.

Ak ste nehnuteľnosť nadobudli do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, daňovníkom ste obaja, ale daňové priznanie podáva iba jeden z vás.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti môžete podať osobne na oddelení miestnych daní a poplatkov alebo poslať poštou. Ako prílohu nezabudnite priložiť doklad preukazujúci predaj alebo kúpu. Stačí fotokópia rozhodnutia katastra o povolení vkladu alebo kópia informatívneho výpisu alebo výtlačku z katasterportálu.

Tlačivá aktuálnych priznaní sú zverejnené na webovej stránke ministerstva financií, ale k dispozícii sú aj na miestnych alebo obecných úradoch. Pozor, za nepodanie priznania v lehote vám hrozia pokuty.

Ing. Margita
Agh

0905 363 590
Váš osobný realitný maklér Dunajská Streda
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia