Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Energetická certifikácia budov

Čo znamená energetický certifikát budovy a pre ktoré budovy je povinný? Kedy ho budeme potrebovať a aká je cena takéhoto certifikátu?

Čo je ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT?

Energetický certifikát budovy je neprenosný, patrí len konkrétnej budove a je platný 10 rokov. Najčastejšie klienti potrebujú certifikát kvôli úverom, ku kolaudácii, prípadne ak plánujú budovu predať. Ak sa rozhodnete využiť dotáciu na obnovu vašej staršej nehnuteľnosti, je tento certifikát súčasťou žiadosti o dotáciu na obnovu budov - Zelená obnova. Na Slovensku je viacero firiem, ktoré vám pomôžu pri podaní žiadosti a vypracujú vám aj energetický certifikát na pôvodný i nový - zrekonštruovaný stav budovy (t.z. po zateplení, osadení rekuperácie, výmene podláh či strechy, a pod.) a určí sa celková úspora a efektívnosť rekonštrukcie.

Podklady potrebné k vypracovaniu EC

 • projektová dokumentácia stavby
 • fotodokumentácia
 • špecifikácia zdrojov energie

Energetický certifikát budovy je súbor všetkých údajov, ktoré klasifikujú budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti. Zákon o energetickej certifikácii budov z 8. novembra 2005 s nadobudnutím účinnosti 1. januára 2006 je zákon, ktorým sa transponovala do slovenského práva smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2002 / 91 / ES o energetickej hosp. budov. Zákon ustanovuje postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť emisie oxidu uhličitého z prevádzky budov.
Tento zákon určuje povinnosť vykonať energetickú certifikáciu budov a zaradenie budovy na základe výpočtu do tried energetickej hospodárnosti. Jednotlivé budovy sa v rámci svojich kategórií zatrieďujú podľa energetickej hospodárnosti a emisií oxidu uhličitého do energetických tried A až G. Najkvalitnejšie budovy s najnižšou spotrebou energie a najnižšími prevádzkovými nákladmi na energiu majú certifikáty s triedou A prípadne triedu B, úplne zlé a nevyhovujúce budovy majú triedu G.

Energetický certifikát môže vydávať a registrovať len osoba, ktorá má odbornú spôsobilosť na výkon energetickej certifikácie budov. Každý certifikát musí byť po vyhotovení registrovaný na stránke MDVaRR www.inforeg.sk a môžete si dokonca svoj certifikát overiť, či je zaregistrovaný v centrálnom registri energetických certifikátov.

Energetická certifikácia je povinná

 1. pre budovy alebo samostatné časti, ktoré sa predávajú alebo prenajímajú
 2. pre budovy, v ktorých viac ako 250 m2 celkovej podlahovej plochy užíva orgán verejnej moci a verejnosť ich často navštevuje,
 3. pri kolaudácii novej budovy alebo významnej obnove existujúcej budovy

INAK JE CERTIFIKÁCIA DOBROVOĽNÁ!

Energetická certifikácia budov pre nasledujúce kategórie budov:

 • B1 - rodinné,
 • B2 - bytové domy,
 • B3 - administratívne budovy,
 • B4 - budovy škôl a školských zariadení,
 • B5 - budovy nemocníc
 • B6 - budovy hotelov a reštaurácií,
 • B7 - športové haly a iné budovy určené na šport
 • B8 - budovy pre veľkoobchodné a maloobchodné služby
 • B9 - ostatné nevýrobné budovy spotrebujúce energiu, alebo budovy so zmiešaným účelom využitia

Ktoré budovy certifikát nepotrebujú?

 • a) budovy a pamätníky chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty alebo ako súčasť charakteristického prostredia, pri ktorých by dodržanie požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov neprijateľne zmenilo ich charakter alebo vzhľad,
 • b) kostoly a iné budovy používané ako miesta na bohoslužby alebo na náboženské podujatia,
 • c) budovy, ktoré sú dočasnými stavbami s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky,
 • d) priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie,
 • e) bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku alebo na obmedzené užívanie počas roka s očakávanou spotrebou energie nižšou ako 25 % spotreby pri celoročnom užívaní,
 • f) samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.
 • g) výrobné a skladové priestory bez administratívnej časti.

Budova nie je zateplená? Nevadí...

Energetický certifikát budovy je možné vyhotoviť aj na budovu, ktorá ešte nie je zateplená, ale všetky technológie sú v budove už osadené (vykurovací systém, ohrievanie vody, rekuperácia...). Ak ešte len plánujete zatepľovať konkrétnym systémom (viete materiál a hrúbku), tento údaj možno zohľadňovať v návrhu a energetický certifikát bude prepočítaný aj po budúcom zateplení (po realizácii návrhu opatrení). S takýmto energetickým certifikátom môžete stavbu skolaudovať a bude platný aj po zateplení - netreba ho robiť nanovo, platí ďalej bez nutnosti jeho prerobenia po celú dobu svojej platnosti (10 rokov). Navyše uvidíte rozdiel spotreby energie medzi zateplenou a nezateplenou budovou.

Cena za energetický certifikát

Pre rodinné domy sa cena pohybuje od 145€, pre byty je to bežne od 90€. Ceny samozrejme závisia od kategórie budovy a najmä rozlohy či lokality.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia