Čo je ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT?
Energetický certifikát budovy je neprenosný, patrí len konkrétnej budove a je platný 10 rokov.
Najčastejšie klienti potrebujú certifikát kvôli úverom, ku kolaudácii, prípadne ak plánujú budovu predať. Ak sa rozhodnete využiť dotáciu na obnovu vašej staršej nehnuteľnosti, je tento certifikát súčasťou žiadosti o dotáciu na obnovu budov - Zelená obnova. Na Slovensku je viacero firiem, ktoré vám pomôžu pri podaní žiadosti a vypracujú vám aj energetický certifikát na pôvodný i nový - zrekonštruovaný stav budovy (t.z. po zateplení, osadení rekuperácie, výmene podláh či strechy, a pod.) a určí sa celková úspora a efektívnosť rekonštrukcie.
Podklady potrebné k vypracovaniu EC
- projektová dokumentácia stavby
- fotodokumentácia
- špecifikácia zdrojov energie
Energetický certifikát budovy je súbor všetkých údajov, ktoré klasifikujú budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti. Zákon o energetickej certifikácii budov z 8. novembra 2005 s nadobudnutím účinnosti 1. januára 2006 je zákon, ktorým sa transponovala do slovenského práva smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2002 / 91 / ES o energetickej hosp. budov. Zákon ustanovuje postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť emisie oxidu uhličitého z prevádzky budov.
Tento zákon určuje povinnosť vykonať energetickú certifikáciu budov a zaradenie budovy na základe výpočtu do tried energetickej hospodárnosti. Jednotlivé budovy sa v rámci svojich kategórií zatrieďujú podľa energetickej hospodárnosti a emisií oxidu uhličitého do energetických tried A až G. Najkvalitnejšie budovy s najnižšou spotrebou energie a najnižšími prevádzkovými nákladmi na energiu majú certifikáty s triedou A prípadne triedu B, úplne zlé a nevyhovujúce budovy majú triedu G.
Energetický certifikát môže vydávať a registrovať len osoba, ktorá má odbornú spôsobilosť na výkon energetickej certifikácie budov. Každý certifikát musí byť po vyhotovení registrovaný na stránke MDVaRR www.inforeg.sk a môžete si dokonca svoj certifikát overiť, či je zaregistrovaný v centrálnom registri energetických certifikátov.
Energetická certifikácia je povinná
- pre budovy alebo samostatné časti, ktoré sa predávajú alebo prenajímajú
- pre budovy, v ktorých viac ako 250 m2 celkovej podlahovej plochy užíva orgán verejnej moci a verejnosť ich často navštevuje,
- pri kolaudácii novej budovy alebo významnej obnove existujúcej budovy
INAK JE CERTIFIKÁCIA DOBROVOĽNÁ!
Energetická certifikácia budov pre nasledujúce kategórie budov:
- B1 - rodinné,
- B2 - bytové domy,
- B3 - administratívne budovy,
- B4 - budovy škôl a školských zariadení,
- B5 - budovy nemocníc
- B6 - budovy hotelov a reštaurácií,
- B7 - športové haly a iné budovy určené na šport
- B8 - budovy pre veľkoobchodné a maloobchodné služby
- B9 - ostatné nevýrobné budovy spotrebujúce energiu, alebo budovy so zmiešaným účelom využitia
Ktoré budovy certifikát nepotrebujú?
- a) budovy a pamätníky chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty alebo ako súčasť charakteristického prostredia, pri ktorých by dodržanie požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov neprijateľne zmenilo ich charakter alebo vzhľad,
- b) kostoly a iné budovy používané ako miesta na bohoslužby alebo na náboženské podujatia,
- c) budovy, ktoré sú dočasnými stavbami s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky,
- d) priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie,
- e) bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku alebo na obmedzené užívanie počas roka s očakávanou spotrebou energie nižšou ako 25 % spotreby pri celoročnom užívaní,
- f) samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.
- g) výrobné a skladové priestory bez administratívnej časti.
Budova nie je zateplená? Nevadí...
Energetický certifikát budovy je možné vyhotoviť aj na budovu, ktorá ešte nie je zateplená, ale všetky technológie sú v budove už osadené (vykurovací systém, ohrievanie vody, rekuperácia...). Ak ešte len plánujete zatepľovať konkrétnym systémom (viete materiál a hrúbku), tento údaj možno zohľadňovať v návrhu a energetický certifikát bude prepočítaný aj po budúcom zateplení (po realizácii návrhu opatrení). S takýmto energetickým certifikátom môžete stavbu skolaudovať a bude platný aj po zateplení - netreba ho robiť nanovo, platí ďalej bez nutnosti jeho prerobenia po celú dobu svojej platnosti (10 rokov). Navyše uvidíte rozdiel spotreby energie medzi zateplenou a nezateplenou budovou.
Cena za energetický certifikát
Pre rodinné domy sa cena pohybuje od 145€, pre byty je to bežne od 90€. Ceny samozrejme závisia od kategórie budovy a najmä rozlohy či lokality.