Časť IV.: postup pri kúpe družstevného bytu alebo záložným právom

Predaj nehnuteľnosti

V dnešnej dobe je už bežné, že nehnuteľnosť je založená v prospech niekoho (väčšinou hypotéka od banky). Ako postupovať pri nehnuteľnosti so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva? Ako postupovať pri byte, ktorý je družstevný?

Záložné právo

Ak je ťarcha obmedzujúca pri predaji nehnuteľnosti - zapísaná na liste vlastníctva, tak ju treba pred prevodom odstrániť - vyplatiť pohľadávku u správcu (napr. banky, exekútora, mesta ...). V prípade banky sa hypotéka bežne vypláca druhou hypotékou alebo v hotovosti. Je však nutné zosúladiť vyplatenie, nakoľko ak budete mať štastie predávajúci a bude mať výročie úveru, vie ušetriť nemalé peniaze na pokute za predčasné ukončenie hypotéky. Druhou s možností je prenesenie na inú nehnuteľnosť, čo je ale komplikovanejší stav a bolo by potrebné zosúladiť až tri zainteresované strany.

Ak je záložné právo typu exekúcia, tak už nestačí exekútorovi vyplatiť len pohľadávku voči subjektu, ktorému financie dlhujete, ale už aj jeho, nakoľko iba on vystaví kvitanciu o splatení pohľadávky. Pri predaji bytu ešte nezabudnite, že kataster pri prevode na nového majiteľa vyžaduje potvrdenie od správcu bytu o splatení všetkých nedoplatkov a nájomného zo strany predávajúceho. Tento doklad sa prikladá ku kúpnym zmluvám.

Družstevný byt

Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že nekupujete byt v osobnom vlastníctve, ale iba členské práva a povinnosti k družstevnému bytu. V praxi to znamená, že nebudete jeho vlastníkom (ani na liste vlastníctva) a žiadna banka vám úver na družstevný byt nedá.

Mali by ste navštíviť príslušné bytové družstvo, ktoré byt spravuje a vyžiadať si stanovy bytového družstva. Samotný prevod členstva na tretiu osobu na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva družstva. Prevod podielu družstevného bytu na tretiu osobu po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov vybavíte za jeden deň. A nezabudnite tiež na daň z predaja nehnuteľnosti, ktorú musíte zaplatiť príslušnému daňovému úradu v prípade, ak ste ho odkupovali od družstva a nemáte ho prepísaný v osobnom vlastníctve viacej ako 5 rokov.

Neuveriteľných 33% z ceny bytu odvediete štátu pri zlom postupe predaji svojej nehnuteľnosti.

Náš tip: ak ste odkúpili byt do osobného vlastníctva a následne potom ho idete predávať, musíte zaplatiť štátu z celej (!) predajnej sumy daň 19% a 14% zdravotné poistenie, preto byt pred predajom nikdy neodkupujte. Za zlý postup pri predaji je 33% z celkovej ceny bytu je naozaj slušný balík peňazí, o ktoré prídete, a odvediete štátu.

Čo musí obsahovať kúpna zmluva, časť V.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia