Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Časť IV.: postup pri kúpe družstevného bytu alebo záložným právom

V dnešnej dobe je už bežné, že nehnuteľnosť je založená v prospech niekoho (väčšinou hypotéka od banky). Ako postupovať pri nehnuteľnosti so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva?

V dnešnej dobe je už bežné, že nehnuteľnosť je založená v prospech niekoho (väčšinou hypotéka od banky). Ako postupovať pri nehnuteľnosti so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva? Ako postupovať pri byte, ktorý je družstevný?

Záložné právo

Ak je ťarcha obmedzujúca pri predaji nehnuteľnosti - zapísaná na liste vlastníctva, tak ju treba pred prevodom odstrániť - vyplatiť pohľadávku u správcu (napr. banky, exekútora, mesta ...). V prípade banky sa hypotéka bežne vypláca druhou hypotékou alebo v hotovosti. Je však nutné zosúladiť vyplatenie, nakoľko ak budete mať štastie predávajúci a bude mať výročie úveru, vie ušetriť nemalé peniaze na pokute za predčasné ukončenie hypotéky. Druhou s možností je prenesenie na inú nehnuteľnosť, čo je ale komplikovanejší stav a bolo by potrebné zosúladiť až tri zainteresované strany.

Ak je záložné právo typu exekúcia, tak už nestačí exekútorovi vyplatiť len pohľadávku voči subjektu, ktorému financie dlhujete, ale už aj jeho, nakoľko iba on vystaví kvitanciu o splatení pohľadávky. Pri predaji bytu ešte nezabudnite, že kataster pri prevode na nového majiteľa vyžaduje potvrdenie od správcu bytu o splatení všetkých nedoplatkov a nájomného zo strany predávajúceho. Tento doklad sa prikladá ku kúpnym zmluvám.

Družstevný byt

Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že nekupujete byt v osobnom vlastníctve, ale iba členské práva a povinnosti k družstevnému bytu. V praxi to znamená, že nebudete jeho vlastníkom (ani na liste vlastníctva) a žiadna banka vám úver na družstevný byt nedá.

Mali by ste navštíviť príslušné bytové družstvo, ktoré byt spravuje a vyžiadať si stanovy bytového družstva. Samotný prevod členstva na tretiu osobu na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva družstva. Prevod podielu družstevného bytu na tretiu osobu po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov vybavíte za jeden deň. A nezabudnite tiež na daň z predaja nehnuteľnosti, ktorú musíte zaplatiť príslušnému daňovému úradu v prípade, ak ste ho odkupovali od družstva a nemáte ho prepísaný v osobnom vlastníctve viacej ako 5 rokov.

Neuveriteľných 33% z ceny bytu odvediete štátu pri zlom postupe predaji svojej nehnuteľnosti.

Náš tip: ak ste odkúpili byt do osobného vlastníctva a následne potom ho idete predávať, musíte zaplatiť štátu z celej (!) predajnej sumy daň 19% a 14% zdravotné poistenie, preto byt pred predajom nikdy neodkupujte. Za zlý postup pri predaji je 33% z celkovej ceny bytu je naozaj slušný balík peňazí, o ktoré prídete, a odvediete štátu.

Čo musí obsahovať kúpna zmluva, časť V.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 582 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 582)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4582 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4582 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia