Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Najvýhodnejšia hypotéka

V ktorej banke dostanete najvýhodnejšiu hypotéku? Na čo všetko prizerajú banky a kde mám istotu schválenia?

Ako dostať najvýhodnejšiu hypotéku, koľko bude trvať schválenie, čo budem potrebovať a na čo všetko pozerajú banky pri schvalovaní hypotéky? Ak sa vám nechce po internete študovať rozsiahle články a návody, tak vám prinášame jednoduchý súhrn toho najdôležitejšieho. Samozrejme celý proces schvalovania je komplikovanejší a pokiaľ nemáte hypotéku predschválenú, nikdy ju nemáte istú, nakoľko pravidlá sa stále menia, či už zo strany bánk alebo štátu, teda Národnej banky Slovenska.

Pred kúpou nehnuteľnosti je v prvom rade potrebné zistiť, na akú vysnívanú nehnuteľnosť budem mať finančné prostriedky. V dnešnej dobe má len zanedbateľní počet mladých ľudí peniaze v hotovosti a preto sa obracia na banku s požiadavkou na hypotekárny úver. Ale do akej výšky v tomto prípade môžem ísť? Ako si vypočítam výšku najvyššej hypotéky ktorú dostanem sám, alebo s partnerkou?

Výška príjmu na hypotéku

Ako prvá je dôležitá výška príjmu, ktorá určuje základ pri výpočte hypotéky, ktorá by mala byť maximálne do výšky 8 násobku ročného čistého príjmu žiadateľa. V prípade, že si hypotéku beriete dvaja, tak samozrejme spoločný príjem. Ale pozor, do tohto 8 násobku musíte zarátať aj všetky vaše ostatné zadĺženia (leasing, úver na auto, spotrebiče... a dokonca aj 20% z maximálnej výšky prečerpania pri kreditných kartách). Ak ste živnostník alebo máte vlastnú firmu, tak banky zaujíma váš obrat a hlavne čistý zisk podľa posledného daňového priznania. Opäť, každá banka je ale iná, niektorá vám pri nízkom zisku uzná aj percentá z obratu, čo vás môže pri žiadosti zachrániť.

Doklady na schválenie hypotéky

Doloženie dokladov záleží od typu vášho príjmu. V prípade práce na trvalý pracovný pomer je väčšinou nutné od zamestnávateľa dokladovať príjem za posledné tri mesiace. Tu je tiež dôležité, aby ste neboli v skúšobnej dobe ani vo výpovednej, tiež môže byť prihliadnuté na dĺžku pracovného pomeru a typ zamestnávateľa. Niektoré banky si vedia ale overiť príjem cez sociálnu poisťovňu, iné chcú od vás výpis z vášho účtu za celý rok. Ak pracujete ako živnostník alebo máte firmu, tak v tomto prípade dokladáte doklad z daňového úradu o podaní posledného daňového priznania.

Iné apekty pri výške hypotéky

Dôležitými faktormi na výšku hypotéky sú aj náklady žiadateľa/ov. Nakoľko na každého člena rodiny musí byť garantovaný minimálny zostatok a to po odpočítaní hypotéky a iných úverov. Tento údaj sa mení, ale treba na neho myslieť, hlavne vtedy, ak už máte deti.

Výnimky pri schvalovaní

Všetci si nie sme rovní a platí to aj pri hypotékach. Kým vášmu známemu hypotéku schválili aj s nižším príjmom, vám tá istá banka nie, prečo? Banky okrem spomenutých veci majú pri určitých typoch profesií výnimky a dokonca ich príjem ani niekedy neštudujú. Ide napríklad o lekárov, architektov, notárov a podobne. Niekedy dokonca záleží aj od toho, kto vašu žiadosť v banke dostane a ako sa "vyspí", nakoľko vám dôvod zamietnutia väčšinou neprezradia.

Kedy hypotéku určite nedostanem

Na hypotéku môžete zabudnúť, ak ste živnostník/vlastníte firmu a podali ste daňové priznanie kde ste boli v strate alebo s minimálnym ziskom a nízkym obratom. Taktiež hypotéku nedostanete, ak ste na čiernej listine neplatičov iného úveru /dokonca v inej banke alebo spoločnosti/, máte dlhy na sociálnej poisťovni alebo štátu, ste v skúšobnej alebo výpovednej lehote.

Kupovaná nehnuteľnosť

Ak vám daná banka predschválila určité %, stále neviete, koľko vlastne dostanete, prečo? Pretože všetko sa nakoniec odvíja od ceny nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť. Dôležitá je cena, ktorú chce predávajúci, následne odhad znalca, ktorý potvrdí podľa neho skutočnú cenu a veľakrát sa môže od predajnej líšiť a to aj kľudne o 10%. Banky väčšinou pozerajú na sumu od znalca, ale pozor, pri väčšine bánk ak je aj cena znalca vyššia, tak uznateľná na výpočet je cena skutočná. Alebo inak povedané, pozerajú na tú sumu, ktorá je nižšia (predajná/znalecká). Taktiež si dajte pozor pri výbere znalca a opýtajte sa najskôr banky, či vám daného uzná, znalci sú v jednotlivých bankách hodnotení a podaktorí na čiernej listine.

Maximálna výška hypotéky

Maximálna výška od hypotéky nakoniec nezáleží len od všetkých podmienok a výpočtov uvedených vyššie. Národná banka Slovenska obmedzila percentuálnu výšku hypoték pre každú banku. Od 1.7.2019 platí, že banka môže dať maximálne 20 % hypoték vo výške od 80 % do 90 % hodnoty nehnuteľnosti. To znamená, že ak daná banka vám hypotéku pri požadovanej sume zamietne, iná vám ju dať môže.

Na čo si dať pozor pri hypotéke

Ako sa dá ušetriť na výške hypotéky? Nepozerajte len na re(klamné) čísla v médiach. Hypotéka od 1% a podobne sú väčšinou len ťahy na pritiahnutie vás do konkrétnej banky. Pretože toto % dostanú len ľudia s vysokým príjmom na top pracovných pozíciach a navyše je to len číslo bez akýchkoľvek ďalších nutných poplatkov ako je napr. mať drahší účet ako je bežné, drahšie poistenie nehnuteľnosti len v danej banke, používanie kreditnej karty a podobne, viac sa dočítate v našom predošlom článku ako si vybrať hypotéku a nenaletieť reklame.

Ako si vybrať najlepšiu hypotéku

Naša rada na záver, vybrať si najlepšiu hypotéku nie je jednoduché a je to väčšinou záväzok na celý produktívny život. Určite nespravte základnú chybu a to ísť do banky a beriem hneď prvú hypotéku, čo mi predschválili. Aj pri súčasnom nízkom úroku vás daný krok môže výjsť veľmi draho, veď len pri preplatení 30EUR mesačne, je to za 360 mesiacov (30 rokov) neuveriteľných 10.800€! Obráťte sa skôr na overeného finančného poradcu, ktorý vyberie spomedzi všetkých bánk tú najlepšiu hypotéku pre vás (stačí vyplniť nezáväzne formulár). Vy ušetríte veľa peňazí, kopec času a navyše vás to nebude nič stáť!

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 686 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 686)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4686 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4686 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia