Ako si vybrať hypotéku a nenaletieť reklame

Hypotekárny úver

Najnižší úrok, znalecký posudok zadarmo, vybavenie katastra, žiadne poplatky za poskytnutie úveru, možnosť splatiť úver kedykoľvek... Toto sú len niektoré zo sľubov, ktoré Vám dajú banky, aby ste si zobrali hypotéku práve u nich.

Nič nie je zadarmo - ani darček k hypotéke

Banky v pravidelných cykloch radi vymýšľajú, ako si chytiť klienta a presvedčiť ho, že práve tá ich hypotéka je na ich nehnuteľnosť najvýhodnejšia. Ľudia majú radi akcie, darčeky a podobne a práve toto marketéri s radosťou využívajú. Skôr, ako sa zamyslíte nad výhodnosťou a prepočítaním skutočnej konečnej ceny, koľko Vás taký hypotekárny úver stojí, tak si Vás banka chytí na akčný darček, ktorý má v konečnej podobe hodnotu pár "zanedbateľných" eur (v porovnaní s výškou hypotéky) a oproti inej banke prídete možno aj o tisícky. Aj tu platí jednoduché pravidlo - Nič nie je zadarmo... V konečnom dôsledku si danú akciu nie len sami zaplatíte, vy ju niekoľkonásobne preplatíte oproti ponuke z inej banky.

Darčeky za pár drobných

Nemenovaná banka ponúka vybavenie katastra a znalca za Vás. Znie to veľmi dobre, ale v skutočnosti priemerný človek ušetríte "až 216,- EUR" (znalecký posudok na bežný byt 150€, kataster 66€), no v skutočnosti pri aktuálnom úroku oproti inej konkurenčnej banke môžete prerobiť stovky až tisícky eur a daná banka je v rebríčku výhodnosti a preplatenia úveru na posledných priečkach s rozdielom skoro 4000€ (!) pri výške hypotéky 45 000 € na 30 rokov (zdroj financnahitparada.sk, porovnanie s prvým v tabuľke).
V inej konkurenčnej banke ponúkajú hypotéku bez vstupného poplatku, tu pri priemernej hypotéke ušetríte až 400 EUR, ale dávajte si pozor, aký úrok daná banka ponúka, aby ste si to následne nezaplatili postupne aj s "úrokami".

Percentá pri hypotékach

V poslednej dobe okrem odpustenia rôznych poplatkov je obľubou bánk sa predbiehať aj v čo najnižších úrokoch. Možno si poviete že super, ale ešte netušíte, že ani táto cesta nemusí byť tá najschodnejšia a aj tu býva často malý háčik a nakoniec zaplatíte o niekoľko 0,1% viac ako bolo avizované v reklame alebo nepriamo na iných službách. Ako je to možné? Úplne jednoducho!
Prvým zo spôsobov je, že reklamovaný super hypotekárny úrok dostane len mizivé percento ľudí s vyšším špecializovaným vzdelaním (doktor, architekt, právnik, riaditeľ,...) ale vám samozrejme oznámia, že nemusíte smútiť, lebo rozdiel je len 0,25%, čo si poviete, že to je malý rozdiel, no v konečnom dôsledku ste sa nechali nachytať na reklamu, aby vás dostali do banky a ten malý rozdiel vás bude stáť opäť niekoľko stoviek eur!
Druhým jednoduchším trikom bánk sú spojené služby, ktoré si musíte zobrať (a často sú o niečo málo drahšie ako by ste potrebovali alebo ako má konkurencia) a ktoré vám garantujú daný nízky úrok. Jednoduchým príkladom je zníženie úroku až o 0,4% v nemenovanej banke (aby ste sa dostali na percentuálnu úroveň z reklamy, lebo tie malé písmenká sa nedali za tie 3 sekundy na obrazovke prečítať). A čo musíte? Len si poistiť nehnuteľnosť, domácnosť a úver v danej banke a navyše si zobrať drahší balík k debetnému účtu ako ste možno chceli, či normálne využili. Ani Vás nenapadne si prepočítať, že len na drahšom účte zaplatíte nepriamo banke o 1440 € viac! (4€ mesačne/48 € za rok/1440 € počas 30 rokov hypotéky) a už najvýhodnejšia hypotéka nie je až tak výhodná. Ale to si možno ani neuvedomíte, že nakoniec ste podpísali najdrahšiu hypotéku na trhu.

Ako teda na hypotéku?

Nebudeme Vám doporučovať ani Vás odradzovať od žiadnej banky (podmienky sa stále menia). Nezabudnite sa ale opýtať, aké služby si musíte k hypotéke zobrať a hlavne nedajte sa nachytať na nízke čísla a darčeky v reklamách! Nekonajte rýchlo a nič v banke hneď nepodpisujte, radšej sa obráťte na overeného finančného poradcu, ktorý vyberie spomedzi všetkých bánk na trhu tú najlepšiu hypotéku pre vás (stačí vyplniť nezáväzne formulár). Vy ušetríte veľa peňazí, kopec času a navyše vás to nebude nič stáť!

Držíme palce, nech si vyberiete to najlepšie pre Vás!

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia