Daň z dedeného bytu

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Chcel by som sa informovať či mi vzniká povinnosť platiť daň z predaja nehnuteľnosti t.j. zdedeného bytu. Zdedil som byt po mame, ktorá ho mala od bytového družstva od roku 1992, teda vlastnila len členské práva k družstevnému bytu. Tento byt som od bytového družstva pred mesiacom odkúpil za zostatkovú sumu. Mám povinnosť zaplatiť daň z predaja nehnuteľností ak byt predávam alebo sa to berie tak, že som priamy dedič a mama vlastnila tento byt viac ako 5 rokov?

NAŠA RADA:

Stali ste sa vlastníkom bytu, preto máte pri predaji bytu daňovú povinnosť. Oslobodený ste až po 5 rokoch, nakoľko vaša mama mala iba členské práva, nemala ho vo vlastníctve. Bolo pre Vás výhodnejšie predávať len členské práva k bytovému družstvu, ako ho odkúpiť do osobného vlastníctva a potom ho predávať. Teraz máte daňovú povinnosť 19 % a zdravotné poistenie 14 %. Odpočítať si môžete z predajnej sumy anuitu, ktorú ste zaplatili bytovému družstvu pri prevode do osobného vlastníctva a doklady súvisiace s prerobením nehnuteľnosti. Po predaji do konca marca ďalšieho roka budete musieť podať daňové priznanie a do konca júla vám príde poplatok za zdravotné poistenie.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI