Realitný maklér na Slovensku

Realitná kancelária Ľubor Mäsiar

Práca realitného makléra je v podstate taká istá, ako každé iné podnikanie. Záujemca o túto prácu by mal mať minimálne stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou a samozrejme hneď na začiatku si musí v prvom rade uvedomiť, že ide podnikať či už formou živnosti, alebo s.r.o. Je len na ňom, či sa rozhodne podnikať v tejto oblasti sám, alebo bude spolupracovať s nejakou inou silnejšou realitnou kanceláriou. Na trhu je momentálne niekoľko franšízových spoločností, ktoré lákajú záujemcov na svoju silnú značku a ide v prvom rade o zakúpenie si ich licencie. V konečnom dôsledku si všetky náklady na podnikanie v tejto oblasti záujemcovia o spoluprácu znášajú sami od založenia spoločnosti až po právnu zodpovednosť. Makléri pracujúci v týchto spoločnostiach sa od začiatku podieľajú na splácaní nákladov spojených so splácaním licencie. Na druhej strane sú tu spoločnosti, ktoré nepredávajú licenciu a makléri sú odmeňovaní z provízií zobchodovaných nehnuteľností a ich náklady na prevádzkovanie živnosti sú minimálne. Na rozdiel od Českej republiky je u nás realitná činnosť na viazanú živnosť, ale aj napriek tomu každému voľne dostupná. Nikto z kompetentných v tejto oblasti s výkladom živnostenského zákona nemá jasno. Je paradoxom, že každý občas SR si môže zobchodovať svoju nehnuteľnosť sám, bez pomoci notárov, právnikov a realitných kancelárií.

Za sedem rokov práce s realitami som absolvoval množstvo pohovorov so záujemcami o túto prácu z celého územia SR. Priemerný vek maklérov na Slovensku je v rozmedzí 30 – 50 rokov. Jedná sa o ľudí v produktívnom strednom veku, ktorí sú mentálne vyzretí, majú zodpovednosť za svoje rodiny, sami až vlastnia nehnuteľnosť a vedia ako ťažko sa zarábajú peniaze. Aj klienti voči nim majú väčšiu dôveru a rešpekt.

Ďalej máme množstvo záujemcom vo veku 19-30 rokov, ktorý vidia v tejto práci hneď zo začiatku predovšetkým nadštandardné finančné ohodnotenie, ale nie sú ešte mentálne zrelí na toto podnikanie. Samozrejme výnimky potvrdzujú pravidlo. Nedokážu pracovať samostatne, pravidelne denne, chýba im zodpovednosť voči sebe a vo väčšine prípadov sú ešte stále finančne závislí od svojich rodičov. Z ich strany je to iba hra sa na makléra. Vo svojom okolí sa prezentujú ako makléri, ale to je všetko. Po mesiaci či dvoch vo firmách končia. Snívajú o svete plnom slávy a bohatých ľudí, tak ako to vidia vo filmoch. V podstate potrebujú ešte vekovo dozrieť, aby pochopili, že realita života je úplne iná. Sú plní nesplnených očakávaní a túžob.

Tretiu skupinu tvoria záujemcovia v preddôchodkovom a dôchodkovom veku 50 – 60 rokov. Túto skupinu tvoria často makléri , ktorí sa vyrovnávajú maklérom v strednom veku, len je ich strašne málo. Väčšinou ide o ľudí, ktorí túto prácu majú ako svoju zábavu a hobby, nakoľko sú finančne zabezpečení.

Na záver iba podotknem, že práca makléra je naozaj v skutočnosti lukratívny biznis a dá sa z neho pekne vyžiť. Len, ak ho chcete naozaj seriózne robiť musíte si naozaj hneď na začiatku uvedomiť, že idete podnikať. Dlhší čas som pracoval v športe, kde som pochopil, že zákony prírody, ktoré platia v športe v podstate platia aj v celom živote. Podnikanie je ako keď sa 10 bežcov postaví na štart na beh na tri kilometre. Niektorí to vzdajú v polovici. Ostatní dobehnú postupne, ale iba jeden bude víťaz. A iba víťaz vie, koľko musel na sebe pracovať, aby ten závod vyhral a bol najlepší. Z desiatich vyškolených záujemcov o prácu makléra sme radi, ak zostane v obore nakoniec aspoň jeden.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia