Postup pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotéku

Kúpa nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Mnohí naši klienti si myslia, že realitná kancelária je zodpovedná aj za vybavenie jeho hypotekárneho úveru. Pravda je však taká, že predávajúceho ani realitnú kanceláriu nemusí zaujímať, kde a ako si kupujúci zoženie financie na kúpu nehnuteľnosti. Predávajúci v konečnom dôsledku dostane hotovosť prostredníctvom banky, alebo priamo od kupujúceho. Jediné, čo vyplýva z podpísania záložných zmlúv je, že po ich podpísaní predávajúci zakladá najskôr svoju nehnuteľnosť v prospech kupujúceho a ten následne kúpnou zmluvou túto ťarchu voči hypotekárnej banke potom preberá.

Postup pri kúpe cez hypotéku

Skôr ako začnete s kúpou nehnuteľnosťou (nehovoriac a o rezervácii) skočte do banky a zistite si, aký vysoký hypoúver dostanete na základe výšky vášho príjmu, aby sa vám nestalo, že po zložení rezervačnej zálohy zistíte, že vám banka nedá dostatok financií na vybranú nehnuteľnosť.

Rezervujte si nehnuteľnosť - dajte si spraviť znalecký odhad (v prípade ak sa zakladá nehnuteľnosť v prospech banky) a následne podáte do banky všetky potrebné tlačivá a doklady na schválenie. V prípade, ak máte úver schválený a všetky peniaze na kúpu nehnuteľnosti máte v kope, podpíšete kúpne zmluvy a záložné zmluvy.

Náklady na hypotéku

Všetky náklady s vybavovaním hypotéky (kolky, znalecký posudok, bankové poplatky) si hradí kupujúci, nie je to započítané v provízií. Je to niečo podobné, ako keď si kupujete auto na leazing. Predávajúci má v takomto prípade po podpísaní záložných zmlúv 100% istotu, že mu banka peniaze na jeho účet pošle a nemusí sa obávať.

Zhrnutie v krokoch

- návšteva banky - hypotekárneho oddelenia a zistiť si svoje možnosti získania hypotéky
- vypracovať odhad nehnuteľnosti znalcom a pripraviť všetky potrebné doklady k hypotéke
- navštívte tretiu stranu: nezávislého právnika, najlepšie náhodne vybratého (nie známeho jednej zo strán účastníkov), prípadne realitnú kanceláriu, ktorá zabezpečuje aj servis tohto typu
- podpísať s predávajúcim kúpne zmluvy a až potom predávajúci vo váš prospech podpíše záložné zmluvy v banke na čerpanie vašej hypotéky
- podpísať zmluvy u notára, stačí predávajúci (ušetríte na podpisoch).
- zanesiete záložné zmluvy na správu katastra, budete potrebovať 66€ kolky.
- po podpísaní záložných zmlúv a vyplatení prípadnej hotovosti zaneste kúpne zmluvy s kolkami na príslušnú správu katastra (zaneste najskôr záložné zmluvy na hypotéku a následne kúpne zmluvy - nikdy nie opačne).

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI