Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ročné vyúčtovanie bytu za rok 2023 prekvapí - nový výpočet ceny/spotreby tepla 2024

Šetríte za teplo kde sa dá a prišlo vám podstatne viac platiť za rok 2023? Môže za to zákon, ktorý sa prejavil do cien energií za byt poprvé pri vyúčtovaní 2024. O čom hovorí, aká je zmena a ako sa to týka vás?

Do konca mája 2024 musí každý majiteľ bytu dostať od svojho správcu ročné vyúčtovanie za energie a správu nehnuteľnosti. Tento rok mnohých zaskočí - jednu skupinu pozitívne, nakoľko sa im cena za teplo značne zníži a druhá bude prekvapená, o koľko eur im narástli mesačné náklady za byt z dôvodu spotreby tepla. A prečo je to tak?

V roku 2023 vstúpil do platnosti zákon, ktorý zásadne mení rozpočítavanie spotreby tepla medzi všetky byty v bytovom dome. Prvou zmenou je, že ak ste doteraz mali dohodnuté, že rozpočítavanie sa robí spôsobom, kto koľko minie, toľko pomerovo zaplatí a nemali ste tak základnú zložku (% podiel, na ktorom sa podieľajú všetci majitelia bytov), tak tento zákon tento spôsob viac menej zavádza a to nepriamo. Zákon o spotrebe tepla, ktorý bol schválený totiž hovorí, že rozdiel medzi najnižšou platbou za m2 bytu a najvyššou, nemôže byť viac ako 2,5 násobok. Čo v praxi znamená, že ak niekto nekúri vôbec, alebo minimálne a má vypnuté radiátory, čím vlastne využíva teplo susedov, tak jeho účet už nebude 0€ (alebo ak ste mali aj spotrebnú zložku tak v tom prípade podstatne nižší náklad), ale musí byť rozpočet spravený tak, že vy zaplatíte maximálne 2,5 krát viac ako on.

Prečo sa zaviedol nový výpočet ceny energii

A prečo sa daný zákon o spotrebe tepla schválil a čo hovoria odborníci? V prvom rade treba brať do úvahy fyzikálne zákony, ktoré jasne hovoria, že teplo, ktoré odoberiete v byte sa šíri stenami a tým pádom bol doterajšie rozpočítavanie ceny za teplo nespravodlivé. Bežne sa stávalo, že susedia odišli na zimnú dovolenku alebo sa doma naobliekali a vypli radiátory. Takto platili minimálne náklady za teplo a to na účet susedov, ktorí naopak museli kúriť oveľa viac, aby svoju nehnuteľnosť vykúrili na teplotu, ktorú požadovali, pretože ich spotrebované teplo sa šírilo cez steny k susedom.

Pre koho bude nový výpočet energií VÝHODNEJŠÍ

Výhodnejšie bude nové rozpočítanie za spotrebované teplo určite pre ľudí, ktorí kúria rovnomerne a mali susedov spomenutých vyššie, prípadne susedili s neobývaným bytom. Taktiež spravodlivejšie bude pre tých, ktorí majú byt na najvyššom poschodí, najnižšom, prípadne sú rohový byt, nakoľko musia kúriť oveľa viac, ako byty obklopené a vykurované susedmi a k daným rozdielom mnohokrát nepomohlo ani rozdelenie na základnú a spotrebovaná zložku.

Pre koho bude nový výpočet energií NEVÝHODNEJŠÍ

Obyvatelia bytov, ktorí extrémne šetrili a využívali tak skôr teplo susedov (a ani si to neuvedomovali), ľudia, ktorí chodia na dlhšie zimné dovolenky a vypínali svoje radiátory, ale hlavne majitelia bytov, ktoré boli neobývané a nekúrili vôbec. Na druhej strane, ale treba povedať, že sa daná novela zákona o spotrebe tepla dotkne aj ľudí, ktorí naozaj znižovali teplotu vo svojom byte len preto, aby ušetrili a znížili si tak svoje náklady. Veď veľa ľudí sa uskromní s 20 stupňami v miestnosti, čím vlastne doplatí na susedov, ktorí kúria na 25 a ešte aj otvoria okná. Veľkou skupinou teda budú najzraniteľnejšie skupiny ako sú dôchodcovia, rodiny s nižším príjmom, ale aj ekologickí a šetrní obyvatelia.

Ako to vyzerá po vyúčtovaní roku 2023?

Po medializovaní nedoplatkov, ktoré prišli koncom mája 2024 a to hlavne dôchodcom a ľuďom, ktorí naopak šetria teplom celú zimu sa k situácii vyjadrilo už aj viacero politikov. Dokonca sa vyjadrili k problematike aj odborníci, ktorí konštatujú, že daný pomer nie je až tak spravodlivý, ako by sa mohlo zdať. Dôvod je jednoduchý, stačí, aby v bytovke jeden byt extrémne míňal energie na teplo (a vôbec nešetril) a naopak jeden mal vypnuté kúrenie a vznikne extrémne nespravodlivé rozpočítavanie, nakoľko rozdiel medzi týmito extrémami musí byť pri platbách max. 2,5 násobok na m2. Viacero politikov sa dokonca už vyjadrilo, že zákon o rozpočítavaní energií za teplo sa bude urgentne upravovať a o rok to bude vyzerať opäť inak. Uvidíme, či a hlavne ako, sa daný problém vyrieši a kto bude víťaz, a kto porazený. Presne ako sme spomínali vyššie, väčšine ohrozených skupín prišli nedoplatky v stovkách eur (dokonca aj viac ako 400€) a nevedia, z čoho to zaplatia, prípadne požadujú od bytového družstva splátkový kalendár. A to aj napriek tomu, že spotrebovali rovnako alebo dokonca menej ako rok pred tým.

Pozrite si aj náš realitný blog - Ako riešiť vysoké nedoplatky pri ročnom vyúčtovaní 2023, je možná reklamácia?

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 838 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 838)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4838 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4838 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia