Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Schodisko vo vašom dome

Vhodný výber a návrh schodov a schodiskových priestorov v interiéri budov je jedna z najdôležitejších úloh v priebehu projektovania a realizácie stavby. Okrem funkčnosti je schodisko zaujímavý dizajnový prvok v priestore.

SCHODISKO AKO DEKORÁCIA INTERIÉRU

Schody v našom dome sú dôležitý architektonický prvok. Dizajnéri kombinujú rôzne materiály a povrchové úpravy, netradičné zábradlie a geometrické tvarovanie, ktoré zo schodiska robí naozaj jedinečný prvok interiéru. Schodisko musí byť v priestore použité efektívne i esteticky. Vďaka schodisku môžete v podstate mať na rovnakej zastavanej ploche až dvojnásobnú úžitkovú resp. obytnú plochu, čo je výhoda najmä pri malom pozemku.
Schodisko významne naväzuje na vstupné priestory objektu a má byť správne riešené nielen po konštrukčnej stránke. Z výtvarného, dispozičného aj konštrukčného hľadiska má zabezpečiť súhru celého schodiskového priestoru, jednotlivých prvkov schodiska a ostatných priestorov interiéru.

SCHODISKO AKO KONŠTRUKCIA

Schodisko musí vždy spĺňať aj zdravotno-hygienické požiadavky a vyhovovať z hľadiska bezpečnej prevádzky! Je to zároveň komunikačný priestor, v ktorom sú umiestnené všetky potrebné prvky. Hlavná funkcia schodísk je vertikálne spojenie jednotlivých podlaží (výškových úrovní) objektu, umožňuje pohodlný a bezpečný výstup i zostup na jednotlivé podlažia.

Hlavným znakom schodiska je vlastný samostatný priestor, ktorý je funkčne oddelený od ostatných priestorov budovy. Tento priestor môže byť úplne alebo len čiastočne uzavretý schodiskovými stenami. Priestor schodiska je treba prirodzene vetrať a osvetľovať prirodzeným slnečným svetlom (prípadne umelo vetraný a osvetlený umelým svetlom). Osvetlenie schodiska v dome, či chalupe je dôležité, pretože človek sa v priestore orientuje a vníma jeho rozmery vo veľkej miere na základe farebných a svetelných kontrastov. Prekonávanie výškového rozdielu schodmi v zlých svetelno-technických podmienkach znamená nebezpečenstvo úrazu.

Správne navrhnuté schodisko v nehnuteľnosti musí byť bezpečné, pohodlné, ľahko prístupné, efektívne navrhnuté, odolné a vyhovuje všetkým statickým, protipožiarnym, bezpečnostným, hygienickým požiadavkám.

ZÁKLADNÁ TERMINOLÓGIA:

SCHODISKO - priestor, v ktorom sú umiestnené všetky schodiskové prvky potrebné na vertikálne spojenie jednotlivých podlaží objektu.

VRETENOVÁ STENA - zvislá nosná konštrukcia, situovaná v mieste schodiskového zrkadla, ktorá podporuje, alebo do ktorej sú votknuté schodiskové ramená a odpočívadlá.

VRETENO - nosná bodová konštrukcia uprostred točitých schodov, ktorá podopiera jednotlivé schody, alebo do ktorej sú tieto votknuté.

RAMENO SCHODISKA - konštrukcia, ktorá spája dve rôzne výškové úrovne a v ktorej je za sebou radených viac schodov (najmenej 3 a najviac 16 výšok schodov, v rodinných domoch najviac 18 schodov).

SCHODNICA - šikmá nosná trámová konštrukcia schodiskového ramena, ktorá podopiera jednotlivé schody, alebo do ktorej sú tieto schody votknuté.

SCHODISKOVÁ STENA - zvislá konštrukcia, ktorá ohraničuje schodiskový priestor.

ZRKADLO- voľný priestor v celej výške schodiska ohraničený schodiskovými ramenami a odpočívadlami.

ODPOČÍVADLO - plošná vodorovná konštrukcia, ktorá spája schodiskové ramená.

SCHOD - prvok, ktorý slúži na stupňovité prekonávanie dvoch rôznych výškových úrovní.

JALOVÝ SCHOD - nástupnica lícuje s úrovňou odpočívadla a neprekonáva sa ním žiadny výškový rozdiel.

NÁSTUPNICA - horná plocha schodu, na ktorú sa stúpa.

PODSTUPNICA - zvislá predná plocha schodu.

ČELO SCHODU - bočná plocha schodu (viditeľná zo smeru kolmého na schodiskové rameno).

VÝSTUPNÁ ČIARA - myslená čiara zakresľovaná do pôdorysu schodiska, na ktorej majú všetky schody toho istého ramena rovnakú, normovým požiadavkám vyhovujúcu výšku a šírku.

ČIARA STÚPANIA - spojnica predných hrán nástupníc schodov (splávkov) v ramene, vedená rovnobežne s vonkajším alebo vnútorným okrajom schodiskového ramena. Udáva stúpanie schodiskových ramien v mieste výstupnej čiary, alebo pri ich vnútornom, prípadne vonkajšom okraji.

UHOL STÚPANIA - uhol, ktorý zviera čiara stúpania s horizontálnou rovinou. Uhol stúpania sa pri zmiešanočiarych schodoch mení po dĺžke ramena, rovnaký zostáva len v mieste výstupnej čiary.

MADLO (držadlo) - prvok ktorý slúži na podporu chôdze po schodisku alebo šikmej rampe. Môže byť súčasťou zábradlia alebo je samostatne osadený na konštrukciu ohraničujúcu schodisko, napr. na stenu.

Rozdelenie a rozlíšenie schodísk (STN 73 4130)

Pre bližšie rozlíšenie a rozdelenie schodísk sú zohľadnené tieto hľadiská:

  • funkcia schodiska,
  • umiestnenie schodiska,
  • pôdorysný tvar schodiska,
  • počet schodiskových ramien,
  • spôsob výstupu,
  • konštrukcia schodiska a rozdelenie schodísk podľa materiálu,
  • technológia schodísk,
  • sklon schodiska.

RIEŠENIE SCHODOV V MALÝCH PRIESTOROCH

V dispozične stiesnených podmienkach, ak to účel a charakter objektu dovolí, sa navrhujú schody, ktoré svojim pôdorysným tvarom a konštrukciou umožňujú dispozične aj ekonomicky úsporné riešenia. Sú to obyčajne schody točité, krivočiare, zmiešanočiare a mlynárske. Tieto schody sú bezpečné, ale nepohodlné. Sú vhodné na použitie v chatách, mezonetových bytoch, prípadne rodinných domoch (vstup na povalu či do pivnice).

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 838 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 838)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4838 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4838 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia