Realita realitiek na Slovensku

Realitná kancelária Ľubor Mäsiar

Predaj a prenájom nehnuteľností cez realitné kancelárie je vo vyspelých krajinách bežný. Záujemca o predaj, alebo kúpu nehnuteľnosti automaticky zamieri do realitnej kancelárie. Samozrejme jej výber zvažuje na základe referencií akú ktorá realitná spoločnosť má. Agent realitnej kancelárie ihneď dohodne obchodné jednanie so všetkými majiteľmi nehnuteľnosti a následne im vysvetlí, akú trhovú cenu ich nehnuteľnosť má. Dohodnú sa zmluvné podmienky, provízia realitnej kancelárie, celý postup obchodnej transakcie a podobne. Fotenie nehnuteľnosti je vopred dohodnuté na dojednaný termín s tým, aby majitelia nehnuteľnosť k danému termínu riadne poupratovali, odstránili neporiadok, zbytočné veci do pivnice. Do izieb kúpili kvetiny, na kuchynskej linke a v kúpeľni nesmú byť žiadne, hrnce, poháre, uteráky, šampóny, voňavky, čistiace potreby a podobne – fotky musia mať hotelový – prospektový efekt. Pri obhliadke nehnuteľnosti nesmú byť majitelia prítomní, dopredu sú vyzvaní že na čas od-do je dohodnutá obhliadka nehnuteľnosti a realitnému maklérovi sa odovzdajú kľúče od nehnuteľnosti. Záujemca o predaj musí akceptovať podmienky realitnej kancelárie, ak nie tak celá transakcia zo strany realitnej kancelárie neprebehne. Samozrejme za tieto služby sa realitnej kancelárie riadne zaplatí vo forme provízie z predaja. Záujemcovia o predaj vedia, že čím bude väčšia provízia realitnej kancelárie, tým dostanú kvalitnejšie a lepšie služby a je predpoklad , že získajú za nehnuteľnosť väčšiu hotovosť. Záujemcovia o kúpu sa samozrejme spoliehajú na všetky služby realitnej kancelárie od rezervácie, cez vybavenie hypotekárneho úveru až po odovzdanie nehnuteľnosti so všetkými dokladmi a certifikátmi od predávanej nehnuteľnosti.

A aká je slovenská realita?

Už pojem realitná kancelária a predajca, ako makléra je scestné. V Českej republiky je živnostenské oprávnenie na vykonávanie sprostredkovania predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľnosti voľná živnosť. U nás je to komplikovanejšie. Naši zákonodarcovia pod tlakom notárskej komory rozhodli, že daný typ podnikania je viazaná živnosť. Splnenie tejto podmienky si každý však vykladá po svojom a nedokáže sa na nej nikto ujednotiť. A aký je to potom paradox, keď kupujúci a predávajúci aj bez príslušnej živnosti, vzdelania a praxe si môžu celý predaj a kúpu svojej nehnuteľnosti zrealizovať aj sami a nikto na katastrálnych úradoch nerieši, či sú kúpne zmluvy overené a vypracované notárom. Následne je preto predaj cez realitné kancelárie spochybňovaný zo strany niektorých klientov. Nemajú záujem o predaj cez realitnú kanceláriu, alebo v konečnom dôsledku sa snažia nehnuteľnosť zainzerovať a cez realitnú kanceláriu, ale obchod si potom dokončiť sami. V praxi povedané obísť realitnú kanceláriu. Neuvedomujú si, že vlastne sa dopúšťajú trestného činu podvodu. Predstavte si, že prídete do obchodu po nákup a pri pokladni odmietnete zaplatiť sumu požadovanú predajcom, ale budete požadovať výrobnú cenu bez ďalšieho navýšenia nákladov pre predajcu. Je to možné? Samozrejme že nie je, ale takto niektorí záujemcovia o predaj a kúpu nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu uvažujú. Na Slovensku sme ešte naučení urobiť si väčšinu vecí svojpomocne. Opraviť auto, vymaľovať byt a postaviť dom, dopestovať si zeleninu a ovocie, dorobiť pálenku, vyliečiť sa sám, a podobne. Trend zo západných krajín, kde nepoznali socializmus je však taký, že ľudia vedia , že za služby sa platí . Každý sa tam snaží zarobiť čo najviac peňazí, preto musí byť v práci aj 12 hodín denne a nemá na podobné veci čas. Je tam bežné, že ľudia majú svojho lekára, zubára, automechanika, záhradníka, účtovníka, finančného poradcu ale aj svojho osobného realitného makléra.

A ako u nás prebieha realitný biznis:

1. Určenie ceny – maklér je v očiach klienta ten, ktorý chce na ňom iba zarobiť a jeho nehnuteľnosť čo najlacnejšie predať. Zaujímavé však je, že pri určení ceny vychádzajú naši klienti práve z cien nehnuteľností v danej lokalite inzerované v realitných kanceláriách. Neuvedomujú si však, že tie sú už aj s províziou kancelárie a sú tam dlho práve preto, že sa nepredávajú, lebo sú predražené. Jednoducho pri určení trhovej ceny si nedajú poradiť.

2. Zmluva na predaj nehnuteľnosti. A prečo? Každá obchodná transakcia by mala byť postavené na písomných zmluvných podmienkach. Realita u nás? Ja Vám nič nepodpíšem, až keď mi donesiete klienta, lebo si to chcem predávať aj sám. Je len málo kolegov, ktorí by sa zdvihli a z podobného jednania odišli. A tak sa klientovi prostredníctvom realitných kancelárií robí zadarmo reklamná kampaň.

3. Fotenie a načo. Mnohí klienti si neuvedomujú, že nehnuteľnosť predáva cena a hlavne to, ako vyzerá.

4. Obhliadky nehnuteľnosti so záujemcom o kúpu - kľúče od nehnuteľnosti - moja nehnuteľnosť zostane bez dozoru, ešte mi maklér niečo ukradne. A mohol by som pokračovať ďalej a ďalej. Platiť realitnej kancelárií a za čo? Veď to len nafotili a dali na web? Opak je pravdou. Treba si uvedomiť, že každá realitná kancelária klientom poskytuje balík komplexných služieb, ktoré zahŕňajú nespočetné množstvo vecí od náberu nehnuteľnosti do ponuky, cez obhliadky, inzerciu na desiatkách až stovkách webov, vypracované právne zmluvy, kolky až po jej predaj, alebo prenájom. Ale čo je hlavné, my realiťáci vieme ako na to! Je zaujímavé, že nás klienti dosť často žiadajú vypracovať potvrdenie o ich predajnej trhovej cene nehnuteľností, ktoré potrebujú k rôznym súdnym pojednávania a dedičských vyrovnaniach. A prečo asi?


Záverom apelujem na všetkých svojich kolegov aj v iných realitných spoločnostiach, aby sme spolu konečne začali vychovávať svojich potencionálnych klientov a nedehonostovali sme si náš realitný trh a začali sme myslieť aj na svoju realitnú budúcnosť. A ľudí, ktorí do realitného biznisu prišli iba s krátkodobým cieľom a to len zarobiť peniaze, vyzývam, aby radšej naň zabudli a z neho čo najskôr odišli. Predaj realít nie je vôbec jednoduchý, lebo je to každodenná neskutočná drina a tie peniaze v nich zarobené sú naozaj zaslúžené.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia