Rekonštrukcia starého bytu pred predajom?

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

V prípade ak sa rozhodnete pre predaj bytu, mnohým z vás napadne otázka či sa vám neoplatí tento zrekonštruovať a následne lepšie za vyššiu cenu predať. Napríklad sa rozhodnete pre rekonštrukciu čiastočnú alebo úplnú. V prípade čiastočnej rekonštrukcie sa rozhodnete vymeniť v byte staré okná za plastové, alebo eurookná, vymeníte kuchynskú linku za novú a podobne. V prípade ak sa rozhodnete za kompletnú rekonštrukciu, mali by ste začať najskôr výmenou elektrických rozvodov, okien, kompletných stierok v celom byte a maľby, nahradenie PVC podláh laminátovými alebo drevenými, položením dlažby, výmenou kuchynskej linky s elektrospotrebičmi, vymurovanie kúpeľne a WC (v prípade ak je tam jadro), výmenu celej sanity a obkladov, výmenu potrubných a vodovodných rozvodov a nakoniec výmenou zárubní a dverí. Nadštandardom je kuchynská technika, klimatizácia a podobne. Ale úplne celkovo na začiatku by ste sa mali poradiť s odborníkom na reality, či sa vám naozaj oplatí prerábať byt pred predajom, do akej miery a či ho naozaj dokážete predať za lepšiu cenu.

Z praxe viacerých realitných maklérov sme sa presvedčili, že na trhu je stále záujem o najlacnejšie byty, to znamená takpovediac v pôvodnom stave , alebo po čiastočnej rekonštrukcií. Noví záujemcovia o kúpu bytu nemajú záujem o prerobené byty z jedného dôvodu, chcú ho mať prerobený podľa svojich predstáv a nemajú záujem platiť niekomu za jeho vkus. V prípade kúpy prerobeného bytu, prichádza na rad aj tak prerábanie podľa svojho vkusu. Preto naša rada je, ak predávate byt nevrážajte zbytočne peniaze do prerábania , ale radšej porozmýšľajte o stanovení prijateľnej predajnej ceny. Obráťte sa na profesionálov z realitnej kancelárie a poraďte sa na jej stanovení v danej lokalite.

Každý z potencionálnych záujemcov o kúpu vašej nehnuteľnosti si dokáže veľmi rýchlo spočítať cenu vášho bytu v pôvodnom aj s výškou financií , ktorú ste do jeho prerábania vložili. Ak uvažujete, že práve na prerobení bytu ešte dokážete zarobiť, tak ste na veľkom omyle. Opak býva pravdou. Práve pre jeho vysokú cenu ho budete predávať veľmi dlho a možno nakoniec ho predáte za o trocha vyššiu cenu, ktorú by ste dostali za čiastočne prerobený byt, alebo za byt v pôvodnom stave, navyše po vašej veľkej námahe, strate času a nervov.

Ak zvažujete že byt nebudete predávať a rozmýšľate o jeho prenájme, tak v tomto prípade by ste mohli zvažovať jeho prerobenie, nakoľko na základe jeho celkového vzhľadu a ponúkaného komfortu môžete zvažovať výšku mesačného nájomného. Do výšky nájomnej zmluvy si treba zapísať aj jeho amortizáciu. Netreba však zabúdať, že zrekonštruovaný byt sa vám po čase vráti čiastočné opotrebovaný nájomníkmi - obyté rohy, nutnosť malovania, či nebodaj čiastočná výmena nábytku. Z toho vyplýva, že aj prerábanie bytu na prenájom doporučujeme len s určitou mierou, veď nie nadarmo sa hovorí, čo človek nekupoval, si neváži.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia