Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Poistenie nehnuteľností

Základné informácie o poistení nehnuteľnosti a domácnosti, na čo netreba zabúdať a ako správne nastaviť poistnú sumu.

Náš byt, či rodinný dom, v ktorom bývame je často hlavným a najhodnotnejším majetkom v našom živote. Či už tento majetok nadobudneme dedením, z nasporených financií alebo z prostriedkov hypotekárneho úveru, je potrebné sa oň riadne starať a hlavne ho chrániť aj pred nepredvídateľnými udalosťami, na čo nám slúži práve poistenie.

Čo je poistenie nehnuteľnosti?

Ide o produkt poisťovní, ktorý je určený na zabezpečenie proti živelným pohromám a ďalším možným rizikám, ako napríklad krádež, vandalizmus alebo vlámanie. Poistenie má zabezpečiť, aby v prípade poistnej udalosti boli vyplatené peniaze, ktoré použijeme na odstránenie škôd, ktoré nám vznikli na našom byte, dome, chalupe, či inom objekte.

Toto poistenie môžeme rozdeliť na dva základné typy:

  • poistenie nehnuteľnosti
  • poistenie domácnosti

POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI

Slúži prevažne na zabezpečenie nehnuteľnosti proti živelným pohromám akými sú požiar, víchrica, povodeň, záplava, krupobitie alebo úder blesku ako aj ďalším rizikám: výbuch, pád lietadiel, pád stromov, stožiarov a iných predmetov, zosuv skál a zeminy, prietrž mračien, rozbitie (lom) skla, krádež a vandalizmus, škody spôsobené voľne žijúcimi živočíchmi, skrat prepätie, podpätie a indukcia, či atmosférické zrážky. Poistenie si môžete uzatvoriť na poistná suma všetkých objektov. Pri stanovení poistnej sumy treba vychádzať z jednoduchého pravidla a tým je, že poistná suma je v podstate súčet všetkých nákladov na materiál a prácu, ak by sa nehnuteľnosť nanovo stavala v prípade úplného zničenia. Pri stanovení poistnej sumy vám teda pomôže znalecký posudok, alebo kvalifikovaný odhad znalca. V dnešnej modernej dobe ale poisťovne majú svoje internetové kalkulačky, ktoré sú dostatočne kvalitné na to, aby urobili kvalitný odhad ceny vašej nehnuteľnosti. Je ale aj tak dôležité venovať náležitú pozornosť stanoveniu tejto sumy a poradiť sa s odborníkom na poistenie a to preto, aby nehnuteľnosť nebola podpoistená, nakoľko po udalosti hrozí krátenie poistného plnenia, čo znamená vyplatenie percentuálne nižšej sumy, akej škody bola napáchaná daná udalosť.

POISTENIE DOMÁCNOSTI

V podstate všetko, čo sa nachádza v našom obydlí - v interiéri, považujeme za domácnosť. Vybavenie našich domácností sa samozrejme líši, ale všetci máme bývanie vybavené základnými spotrebičmi, sedačkou, elektroniku (notebooky, tlačiareň, monitor, herné konzoly), máme voľne stojacie spotrebiče (práčka, sušička, klimatizácia) alebo pevne zabudované v kuchynskej linke. Treba tiež venovať pozornosť tomu, ako ktorá poisťovňa posudzuje niektoré súčasti vybavenia nehnuteľnosti. Niektoré poisťovne napríklad kuchynskú linku a plávajúce podlahy považujú za súčasť nehnuteľnosti (keďže sú spojené s nehnuteľnosťou a je potrebné poistenie nehnuteľnosti), iné považujú toto vybavenie za súčasť domácnosti.

Rovnako ako pri rozsahu krytia nehnuteľnosti, aj pri poistení domácnosti máte väčšinou na výber z viacerých balíkov a teda rozsahu krytia. Niektoré balíky, hlavne základné napríklad nepokrývajú zničenie elektrospotrebiča vplyvom úderu blesku, alebo krádež bicykla z pivnice (tu je potrebné pripoistenie). Pri stanovení poistnej sumy domácnosti je dobré si všimnúť, ako sú definované limity krytia na jednotlivé predmety poistenia. V ponuke majú tiež rôzne asistenčné služby a krytie konkrétnych vecí (cennosti, umelecké diela, športové potreby, hudobné nástroje, výšku odcudzenej hotovosti a pod.). Pri tomto type nehnuteľnosti si výšku poistného krytia určujete vy odhadom, to znamená, na koľko si ceníte majetok v prípade krádeže, vandalizmu, či napríklad potopy alebo požiaru.

Poistenie zodpovednosti je osobitným predmetom krytia pri poistení majetku, je možnosť poistiť si zodpovednosť za škodu. A to tak z vlastníctva nehnuteľnosti, ako aj zodpovednosť za škodu členov domácnosti (napríklad ak padajúca škridla z vašej strechy poškodí susedove auto alebo vaše dieťa poškodí pri hraní fasádu na vedľajšom dome). Zaujímavosťou je, že toto poistenie je vo väčšine poistení domácnosti automaticky a veľa ľudí nevie, že ho je možné použiť aj napríklad keď vaše dieťa alebo vy poškodíte niečo neúmyselne. Najčastejšie prípady sú napríklad náraz bicykla dieťaťa do susedovho auta, rozbitie okna susedovi loptou, poškodenie exteriérových žalúzií predmetom, zašpinenie/zničenie fasády na susedovom dome a podobne. Všetko pritom vie uhradiť poisťovňa a to až do 100% výšky škody, len ju treba kontaktovať.

Pri kúpe nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti nevyhnutné a banky na ňom trvajú a je to podmienka načerpania hypotéky a ochrany aj vášho majetku.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 838 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 838)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4838 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4838 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia