Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ako sa zorientovať v informáciách na liste vlastníctva?

Ako realitný maklér viem, že základným dokumentom pre každého vlastníka pozemkov a nehnuteľnosti je list vlastníctva. Tento dokument obsahuje dôležité informácie o nehnuteľnostiach a oprávnených osobách k nim. V prípade, že sa chystáte predávať alebo kupovať nehnuteľnosť, je to najnákladnejší dokument a tento článok Vám pomôže zorientovať sa v pojmoch a informáciách, ktoré v liste vlastníctva nájdete.

List vlastníctva sa delí na 3 základné časti, časť A – majetková podstata, časť B- vlastníci a iné oprávnené osoby a časť C – ťarchy. Poďme sa pozrieť aké informácie v jednotlivých častiach nájdeme.

Časť A – majetková podstata

Prvá časť listu vlastníctva sa nazýva „A – majetková podstata“. Táto časť obsahuje údaje o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré sú zapísané na príslušnom liste vlastníctva. Medzi tieto údaje patrí parcelné číslo, výmera, druh a spôsob využívania pozemku, druh chránenej nehnuteľnosti, informácie o tom, či je nehnuteľnosť spoločná, informácia o umiestnení pozemku (intravilán/extravilán) a kód druhu právneho vzťahu. Súčasťou časti A sú aj informácie o stavbách, ktoré sú zapísané na liste vlastníctva, a to ich súpisné číslo, parcelné číslo pozemku, na ktorom sa nachádzajú, druh a popis stavby, informácia o chránenej nehnuteľnosti a umiestnení stavby.

Časť B – vlastníci a iné oprávnené osoby

Druhou časťou listu vlastníctva je časť „B – vlastníci a iné oprávnené osoby“. Táto časť obsahuje vybrané údaje o týchto osobách, teda meno a priezvisko, rodné priezvisko alebo názov, dátum narodenia, rodné číslo alebo IČO, spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti, titul nadobudnutia nehnuteľnosti, miesto trvalého pobytu alebo sídlo a ďalšie poznámky. Inou oprávnenou osobou k nehnuteľnosti môže byť napríklad jej správca alebo nájomca.

Časť C – ťarchy

Poslednou časťou listu vlastníctva je časť „C – ťarchy“. Táto časť obsahuje údaje o obmedzeniach k nehnuteľnosti. Tými sú najčastejšie rôzne vecné bremená, ktorými môže byť napríklad právo uloženia inžinierskej siete, právo prechodu cez pozemok alebo právo na doživotné užívanie pre určitú osobu. Ďalej tu môže byť zapísané záložné právo s označením záložného veriteľa alebo predkupné právo s označením oprávneného a predkupného práva. Je dôležité si uvedomiť, že originál listu vlastníctva obsahuje všetky údaje od jeho vzniku a je spravovaný na pracovisku katastra na príslušnom okresnom úrade. Tento je dostupný iba pre oprávnené osoby k nehnuteľnosti, prípadne iné osoby vykonávajúce znalecké alebo geodetické činnosti, pretože obsahuje citlivé údaje ako rodné čísla. Každý sa však môže dostať k výpisu z listu vlastníctva, ktorý obsahuje údaje iba o súčasnom stave listu vlastníctva a nie sú v ňom citlivé osobné údaje.

Ak by ste potrebovali poradiť ohľadne listu vlastníctva alebo predaja/kúpy nehnuteľnosti, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám pomôžem.

Mgr. Marián
Hlavna

0944 515 056
Manažér pobočky Liptovský Mikuláš
Váš osobný realitný maklér Liptovský Mikuláš
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 446 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 446)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4446 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4446 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia