Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Prenájom nehnuteľnosti a dane, kto a kedy musí daň z prenájmu uhradiť?

Pozor na úhradu dane z prenájmu nehnuteľnosti. Kedy musíte platiť daň z prenájmu nehnuteľností?

Platenie daní patrí k menej príjemným aspektom života. Okrem bežných daní, ktoré si ani nevšimneme na účtenkách, každý rok platíme dane z príjmu. A čo daň z prenájmu nehnuteľnosti? Pozor na to, že aj zo ziskov z prenájmu bytu alebo domu ste povinní uhradiť daň.

Daň z prenájmu nehnuteľnosti platí fyzická osoba i podnikateľ

Je jedno, či ste zamestnaní, alebo podnikáte. V oboch prípadoch musíte podávať daňové priznanie. V daňovom priznaní ste povinní uviesť všetky vaše príjmy. Znamená to, že ako zamestnanec priznáte príjmy od zamestnávateľa a ako podnikateľ príjmy z podnikania. K týmto príjmom prirátate aj zisky z prenájmu nehnuteľnosti, a to z prenájmu bytu i domu.

V ktorých prípadoch nie ste povinní daňové priznanie podať

Výnimku v podávaní daňových priznaní majú fyzické osoby i živnostníci, ktorých príjem za predchádzajú zdaňovacie obdobie nepresiahol istú výšku. Za rok 2022 ide o sumu 2289,63 €. Do výšky tejto sumy nemusíte podávať daňové priznanie ani vtedy, ak išlo o príjmy z prenájmu bytu alebo rodinného domu.

Kedy ste povinní priznať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti

Ak vám vznikla povinnosť podať daňové priznanie, musíte vo formulári typu A alebo B uviesť aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Táto povinnosť sa vzťahuje za prenájom bytu alebo domu, z ktorého ste za predchádzajúci kalendárny rok získali príjem nad 500 € (suma, ktorú väčšina dosiahne za mesiac, max. 2 mesiace). Preložené do ľudskej reči to znamená, že zisky z prenájmu nemusíte uvádzať v daňovom priznaní v sume nižšej ako 500 €.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností nad 500 €

V prípade, že vaše príjmy z prenájmu nehnuteľnosti presiahli za minulý kalendárny rok sumu 500 €, musíte priznať výšku príjmu. Výška príjmu sa vyráta ako rozdiel zo zisku z prenájmu nehnuteľnosti mínus 500 €.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností ako jediný zdroj príjmu

Môže nastať situácia, že vaše jediné príjmy za minulý rok boli len z prenájmu nehnuteľnosti. V takomto prípade nemusíte mať založenú živnosť, ale musíte podať daňové priznanie. Okrem odpočtu nezdaniteľnej časti z príjmu z prenájmu vo výške 500 € je možné zo ziskov odrátať preukázateľné výdavky spojené s udržiavaním nehnuteľností. Čo konkréte si viete dať do nákladov, o tom nabudúce.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 791 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 791)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4791 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4791 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia