Na trhu pribúda čoraz viac nehnuteľnosti...

Všeobecné informácie Ľubor Mäsiar

V dôsledku pretrvávajúcej hospodárskej krízy, finančnej recesie v EÚ a tým aj pribúdajúcich krachujúcich podnikov a zvyšovanie nezamestnanosti dochádza na trhu s realitami k nárastu čoraz väčšieho počtu predaja zadlžených nehnuteľnosti. Pribúdajú za veľmi výhodné ceny rozostavané domy, komerčné objekty, množstvo bytov a iných nehnuteľností zadlžených exekúciou , alebo hroziacou sa dražbou.

Čo urobiť ak sme prišli o prácu alebo naša finančná situácia sa natoľko zmenila, že nestíhame splácať hypotekárny úver banke a jeho nesplácaním nám pomaly hrozí exekúcia alebo v konečnom dôsledku dražba, ktorá je posledným riešením vymoženia finančnej pohľadávky. Podľa realitných maklérov si mnohí dlžníci komplikujú vzniknutú situáciu sami dlhodobým otáľaním s riešením situácie niečo s dlhom urobiť. A začnú konať keď už nie sú schopní splácať hypotekárny dlh banke či už za byt alebo dom, tá hrozí exekúciou.

Čo by ste mali urobiť, keď nemôžete splácať dlh

  1. K dlhu môžu pristúpiť ďalší dlžníci (väčšinou niekto z príbuzných).
  2. Navštíviť príslušnú banku a predĺžiť si hypotekárny úver, či už máte zaťažený byt, dom, alebo inú nehnuteľnosť a predĺžiť si jeho splatnosť, aby sa znížili jeho splátky (samozrejme musí s tým súhlasiť vaša banka).
  3. Rozhodnete sa predať nehnuteľnosť a vyplatiť dlh v banke (samozrejme tak, aby výška predajnej ceny bola vyššia, alebo rovnaká ako je výška tiarch zapísaných na liste vlastníctva).
  4. Predáte zadlženú nehnuteľnosť aj s dlhom, čím dôjde k takzvanému prevzatiu dlhu novým dlžníkom.

V prípade ak sa rozhodnete predať zadlženú nehnuteľnosť, treba si uvedomiť, že jej predajná cena nemôže byť nižšia, ako je výška vášho dlhu. Pri bytoch je cena stanovená tržnou cenou a predávajúcim vlastníkom nehnuteľnosti nehrozí, že by museli ísť pod cenu. Iná situácia je ale pri predaji rodinných domov a to hlavne novostavieb. Tu sa nedá presne vyčísliť trhová cena nehnuteľnosti, tak ako pri bytoch. Často záleží od lokality v ktorej sa dom nachádza. Predávajúci sa často snažia cenu navýšiť nad cenu, ktorú do výstavby, alebo prestavby rodinného domu už vložili a niektorí čakajú aj dvojnásobok skutočnej hodnoty domu. Niektorí si však neuvedomujú ten fakt, že domy a hlavne rozostavané novostavby sa predávajú veľmi málo. Práve naopak, cenu by ste vždy mali zľaviť na predajnú cenu, aby bola nehnuteľnosť pre záujemcov zaujímavá a vy ste na druhej strane mohli splatiť hypotekárny dlh, ktorým je dom zaťažený ťarchou.

V prípade ak nebudete riešiť vašu neschopnosť splácať dlh – hypotekárny úver na dom, pozemok, byt alebo inú nehnuteľnosť, zapíše správa katastra exekúcie v časti C listu vlastníctva, ako ťarchu. V prípade ak sa nehnuteľnosť rozhodnete predávať, budete musieť vyplatiť všetky ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti máte. V praxi to znamená za exekúcie vyplatiť všetky exekučné poplatky, tak aby vám najneskôr do 15 dní vystavil kvitanciu o splatení dlhu, ktorú pošle na príslušnú správu katastra k jej vymazaniu.

V prípade ak neprejavíte záujem o splácanie exekúcie, hypotekárneho úveru a nezačnete riešiť predaj vašej zadlženej nehnuteľnosti , tak vaša nehnuteľnosť bude zaradená do dražby a vaša šanca , že získate aspoň časť finančných prostriedkov z jej predaja takmer nulová.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia