Časť III.: Ako predať/kúpiť rodinný dom/pozemok bez realitky

Predaj nehnuteľnosti

V tretej časti sa dozviete, ako predať alebo kúpiť rodinný dom bez realitnej kancelárie. Na čo všetko si dať pozor a čo všetko si všímať v najbližšom okolí?

Katastrálna mapa a skutočnosť

Pri predaji/kúpe domu si treba riadne naštudovať katastrálnu mapu. Treba si pozrieť jednotlivé parcely a budovy, zakreslenie na katastrálnej mape a aj to, ako sú viditeľné voľným okom v teréne. Je potrebné skutkový stav zosúladiť so zakreslením v katastrálnych mapách a zapísaním na liste vlastníctva. Nie raz sa stalo, že dom zasahuje do pozemku suseda, alebo stojí na pozemku obce, či záhradkárskej osady.

Využitie a budúcnosť

Prvou základnou vecou a asi aj samozrejmosťou je okolie a vaše požiadavky na využitie. Určite si na príslušnom obecnom úrade zistite, či sa neplánuje vo vašom okolí nejaká možná výstavba, napr. priamo v blízkosti nový obchvat, bytovka, priemyselný objekt a podobne.

Možnosť využitia

Čo očakávate a plánujete, aké je možné terajšie a budúce využitie. Zistite si na obecnom úrade typ a všetky možnosti vášho budúceho pozemku. Máte tam možnosť stavať rodinný dom, či aj dom na komerčné účely? Aká je miera zastavanosti pozemku? Ak chcete niečo zbúrať alebo pristaviť, bude vám to umožnené a do akých rozmerov? Je treba si dávať veľký pozor na obmedzujúce opatrenia, ako sú aj odstupy od susedných nehnuteľností, uličná čiara, ochranné pásma (vedenie energií, cintorín, vodné toky), či možná zastavanosť pozemku.

Susedia

Pri rozhodovaní o kúpe rodinného domu a pozemku by malo byť veľmi dôležité aj to, akých máte susedov (napr. poľnohospodárske družstvo, zberný dvor, autoopravovňa, susedia, hlavné cestné ťahy...).

Náš tip: - Bude vám táto lokalita vyhovovať aj po nasťahovaní a to na celý život?

Náš tip: tieto rady platia ako pre kupujúceho tak aj pre predávajúceho, veď ten určuje cenu nehnuteľnosti od ktorej sa odvíja úspešnosť a rýchlosť predaja.

Ako postup pri kúpe družstevného bytu alebo záložným právom, časť IV.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia