Ako predať bez realitnej kancelárie - návod

Predaj nehnuteľnosti

Časť I. - Ako začať pri predaji nehnuteľnosti? Väčšina ľudí vo svojom živote dospela do bodu, kedy sa rozhodla vlastniť svoju nehnuteľnosť alebo po nejakom čase svoju nehnuteľnosť predať. Nehnuteľnosti môžete nadobudnúť dedením, darovaním alebo priamou kúpou. Koľkokrát za život kupujeme alebo predávame nehnuteľnosť? Raz- dvakrát? Jedná sa o dlhodobý proces. Je potrebné vyznať sa v obchodných, daňových, katastrálnych zákonoch a tiež mať zvládnutý marketing predaja. Preto odporúčame obrátiť sa aj v tejto oblasti na profesionálov – realitné kancelárie. Pevne veríme, že vám pomôžu predať/kúpiť vašu nehnuteľnosť čo najlepšie, ale hlavne bezproblémovo a bezpečne. Vo väčšine prípadov ide o celoživotné úspory zainteresovaných strán a práve preto by sa šetriť naozaj nemalo, ale tento krok je samozrejme len na vás.

Ako začať pri predaji nehnuteľnosti

Ako stanoviť cenu? Najlepšie porovnávaním predávaných nehnuteľností v danej lokalite. Pozrite si najväčšie realitné portály a konkrétne vašu lokalitu a typ nehnuteľnosti. Ale pozor, väčšina cien na webe môže byť nadhodnotená (inak by tam už určite neboli), preto, ak chcete predať naozaj rýchlo, dajte cenu nižšie aj o niekoľko tisíc, pretože najlacnejší na trhu predáva. To platí vo všetkých obchodných oblastiach. Ak vám predaj neponáhľa, tak kľudne skúšajte, myslite ale na to, že ľudia hľadajú nehnuteľnosti v priemere polroka a klesajúca cena a dlhodobo inzerované nehnuteľnosti môžu byť záujemcom o kúpu podozrivé a skôr vyvolávajú u klientov veľkú nedôveru.

Náš tip: - pozrite sa z pohľadu kupujúceho, či by ste za vašu nehnuteľnosť boli ochotní zaplatiť takú sumu.

CENOVÉ MAPY

Nespoliehajte sa na ne. Je to len všeobecný údaj a to doslovne. Už nehnuteľnosť vo vedľajšom vchode môže mať oveľa vyššiu cenu, lebo je tam krajší výhľad, žiaden hluk od cesty a krajšie prerobený vchod. Navyše vy môžete mať iný vkus a oveľa krajšiu/horšiu nehnuteľnosť už na prvý dojem. Preto grafy typu cena za m2 môžte zavrieť a nestrácať drahocený čas. Ale pokiaľ chcete naozaj len približný odhad, máme pre vás niečo lepšie. Online výpočet ceny vašej nehnuteľnosti podľa viacerých parametrov a to zo štatistiky viac ako 100.000 aktuálnych nehnuteľností.

Aj tu platí: - technika nenahradí osobnú obhliadku profesionálnym maklérom.

FOTENIE NEHNUTEĽNOSTI

Pred fotením je treba nehnuteľnosť minimálne upratať, poschovávať riady, veci zo stolov, ustlať, odložiť hračky a oblečenie, vypnúť televízor, zavrieť dosku na WC. Musíte nafotiť fotky hotelovým efektom. Treba si uvedomiť, že iba dobré a kvalitné fotky vašu nehnuteľnosť naozaj dokážu predať. Išli by ste na dovolenku do rezortu, kde by Vás nezaujali fotky v cestovnej kancelárii? Určite nie.

Náš tip: dajte si pozor na tmavé fotky fotené oproti oknu, či presvetlené, fotené bleskom.

INZERCIA

Vašu nehnuteľnosť „zaveste“ aspoň na tri realitné portály, nie každý chodí a hľadá úplne všade. Neváhajte investovať peniaze do predaja vašej nehnuteľnosti. Ak nebude videná, nikto o nej nebude vedieť, že je na predaj. A nezabudnite nehnuteľnosť aktualizovať vždy na všetkých portáloch, nie len jednom.

Pre info: HALO reality patrí k najväčším inzerentom spomedzi realitných kancelárii na Slovensku, aktuálne inzerujeme na viac ako 200 webových stránkach.

REKONŠTRUKCIA NEHNUTEĽNOSTI

Z praxe viacerých realitných maklérov sme sa presvedčili, že na trhu je stále záujem o najlacnejšie byty, to znamená skoro v pôvodnom stave, alebo po čiastočnej rekonštrukcii. Noví záujemcovia o kúpu bytu nemajú záujem o prerobené byty z jedného dôvodu - chcú ho mať prerobený podľa svojich predstáv a nemajú záujem platiť niekomu za jeho vkus. Preto naša rada je, ak predávate byt, nevrážajte zbytočne peniaze do prerábania, ale radšej porozmýšľajte o stanovení prijateľnej predajnej ceny, či len drobných kozmetických úprav.

Náš tip: čiastočne by sme určite vylepšili niektoré základné viditeľné veci – rozbité rohy, špinavé steny, vyčistili všetky viditeľné miesta, vypratali miestnosti a vyhodili nepotrebné veci, ktoré stav nehnuteľností zhoršujú, prípadne zmenšujú. Pri domoch by sme z pozemku odstránili viditeľný neporiadok, určite pokosili trávu a opravili viditeľné vady. Taktiež odporúčame byt nadekorovať - vázičky, kvetinky, obrazy, farebné vankúše.

OBHLIADKY

Ak ste dali “normálnu” cenu, začnú sa vám ozývať aj ľudia a nie len realitné kancelárie (chcete to predsa predať bez nich). Nezabudnite ale, že neviete koho si púšťate do nehnuteľnosti. Oproti profesionálnym realitným kanceláriam máte určite jednu nevýhodu, záujemcovia vám občiansky maximálne úkážu, ale údaje vám určite nedovolia odpísať ani odfotiť (zákon o ochrane osobných údajov). Nechceme vás strašiť, ale vieme o veľa prípadoch, keď bol do mesiaca byt vykradnutý a číslo na mobil bolo nedostupné a zobraté na neznámu osobu.

Chcete mať istotu? - nechajte to na profesionálov, ktorí vedia, koho vám púšťaju do bytu.

Ako predať nehnuteľnosť bez realitky, časť II.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia