Obhliadka tej istej nehnuteľnosti s viacerými realitnými kanceláriami

Kúpa nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Boli sme na obhliadke pozemku s realitným agentom č.1. O pár dní neskôr sme prišli na obhliadku s realitným agentom č.2 (iná realitka). U oboch sme podpísali záznam o prehliadke, kópiu nám dal iba agent č.2. Kúpu pozemku by sme chceli urobiť cez agenta č.2 ale keď sa to dozvedel agent č.1 tak nám povedal, že kúpiť musíme cez neho keďže on nám to ukázal ako prvý inak zaplatíme pokutu. Neviem čo všetko bolo v zázname o prehliadke u agenta č.1 ale agent č.2 má klauzulu, že ak záujemca uskutoční prevod vlastníckych alebo nájomných práv z predvádzanej nehnuteľnosti na svoju osobu bez účasti sprostredkovateľa ktorý nehnuteľnosť predvádzal, tak potom záujemca sa zaväzuje vyplatiť sprostredkovateľovi zmluvnú pokutu vo výške provízie. Predpokladám, že agent č.1 mal v zázname niečo podobné. Môže agent č.1 od nás vymáhať pokutu keď prevod uskutočníme cez agenta č.2? Alebo môže agent č.2 vymáhať pokutu keď prevod uskutočníme cez agenta č.1? V oboch prípadoch sa prevod uskutoční či už bez agenta č.1 alebo agenta č.2. Veď nie je možné aby sme prevod uskutočňovali cez oboch naraz čiže u jedného z nich tu klauzulu porušíme. Za odpoveď ďakujem.

ODPOVEĎ:

Na začiatok vôbec nerozumieme tomu, prečo ste sa rozhodli navštíviť ten istý pozemok na predaj s dvoma realitnými kanceláriami. Záznam o prehliadke nehnuteľnosti, ktorý ste podpísali, je dôkazom toho, že vám realitka pozemok ukázala a zoznámila vás s predávajúcim aj keď nebol prítomný. Nikto samozrejme nepracuje zadarmo a to že tam niekto s vami bol, tak venoval vám svoj čas a spravili ste mu aj náklady. Je samozrejme na vás, pre ktorú kanceláriu sa rozhodnete, ale musíte si byť vedomí, že keď danú nehnuteľnosť kúpite (a je jedno cez ktorú realitnú kanceláriu) a nebudete chcieť zaplatiť zmluvnú pokutu, budete musieť navyše znášať súdne poplatky a náklady na právnikov. Obe realitné kancelárie sú v práve a majú na to aj potrebné dokumenty a dôvody.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI