Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Ako sa zbaviť ETERNITu a AZBESTu - likvidácia a povinnosti

Čo je eternit a azbest? Prečo sa ho ľudia obávajú? Ako sa likviduje, aké sú zákony a legislatíva v prípade, že vaša nehnuteľnosť je z neho postavená? Mám strechu domu z eternitu/azbestu, čo mám robiť?

Pri predaji starších rodinných domov či chalúp sa pomerne často stretávame s pôvodným zastrešením domu alebo hospodárskych budov z eternitových - azbestocementových dosiek. Mnoho kupujúcich má z tohoto materiálu obavy nielen z finančného, ale aj zdravotného hľadiska, keďže eternit obsahuje karcinogénne azbestové mikrovlákna. Eternit nevyžaruje škodlivé látky, je stály a k uvoľneniu týchto vlákien môže nastať až pri jeho odstraňovaní a likvidácií, prípadne vplyvom počasia. Je to drobivý a krehký materiál, drobné vlákna a častice sa môžu pomerne ľahko dostať do pľúc, čo môže spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. No pri bezpečnej manipulácií, používaní ochranných pomôcok a dodržaní správneho postupu, resp. spoluprácou so špecializovanou firmou, sa netreba obávať. Dokonca je možné použiť špeciálne stabilizačné nátery a nástreky, ktoré neporušený eternit spevnia a ochránia, čím ho zakonzervujú. To sa týka najmä eternitu, ktorý je pevne zabudovaný v konštrukcii a nemáme v pláne ho nahradiť iným materiálom.

Čo je ETERNIT?

- je to zmes 90 % cementu + 10 % azbestových vlákien + voda

Eternit sa využíval v stavebníctve ako nehorľavá, mrazuvzdorná, ľahká, veľmi trvanlivá a najmä cenovo dostupná strešná krytina a obkladové dosky. Neskôr sa z azbestocementu začali vyrábať aj potrubia. V 80. rokoch 20. st. sa škodlivý azbest začal postupne nahrádzať sklenenými a celulózovými vláknami.

Čo je AZBEST?

Azbest patrí do skupiny chemických karcinogénov, nakladať a pracovať s materiálmi obsahujúcimi azbest by mali len špeciálne vyškolení pracovníci. Na túto prácu - činnosť je treba mať povolenie. Jeho vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľov je potrebné monitorovať.
Nebezpečenstvo azbestu je v jeho štruktúre, nie je jedovatý, obsahuje mimoriadne odolné, dlhé, tenké a krehké mikrovlákna. Výrobky a materiály obsahujúce azbest sa využívajú len nevyhnutne napr. na protipožiarne účely - nástrek na ŽB konštrukcie, na ktoré sa nedá použiť iný materiál. V minulosti sa azbest používal dokonca ako predchodca sadrokartónu, takže vo veľmi starých nehnuteľnostiach sa môže nachádzať aj v interiéri.

Povinnosti spojené s likvidáciou eternitu

Práca s azbestom je usmernená zákonom a viacerými hygienickými normami. Nakladanie s azbestocementovými krytinami ako odpadom upravuje Zákon č. 79/2015 o odpadoch, kde sa tento odpad označuje ako nebezpečný a majiteľ nehnuteľnosti je povinný zabezpečiť jeho zneškodnenie alebo zhodnotenie - a to odbornou firmou s licenciou na zneškodňovanie takýchto materiálov. Za nedodržanie ustanovení zákona hrozia vysoké pokuty:
- fyzická osoba- podnikateľ alebo právnická osoba, od 2 500 do 120 000 €
- fyzická osoba do 2 500€ (napr.: ak uložíte takýto nebezpečný odpad na čiernej skládke, môže sa pokuta navýšiť o náklady na odstránenie čiernej skládky a likvidáciu odpadu v súlade s legislatívou).

Odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb sa vykonáva na základe Oprávnenia na odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb vydaného Úradom verejného zdravotníctva SR Bratislava podľa § 5 ods. 4 písm. o) a § 41 zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

V prípade, ak sa rozhodnete eternit odstrániť alebo vymeniť za iný materiál, nemusíte mať obavy. Určite sa obráťte na skúsených odborníkov, ktorí celý proces urýchlia, eternit odstránia a zlikvidujú tak, ako to ukladá zákon.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia