Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Viete čo je vegetačná strecha?

Aké sú výhody vegetačnej strechy, kde ju použiť a aké typy poznáme? Je možné vegetačnú strechu aj dodatočne dorobiť, alebo je možná iba pri novostavbách? Viac za dozviete v tomto článku.

Vegetačné strechy na rodinných a bytových domoch sú v súčasnosti ekologickým trendom v boji so zmenou klímy najmä v zahraničí, no už aj na Slovensku vznikajú rôzne projekty. Sú nielen investíciou do budúcnosti, ale ušetria vám aj peniaze vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam a nižším nákladom na vykurovanie v zime a chladenie vašej domácnosti v lete. Tákáto strecha dokáže celkovo zlepšiť tepelný komfort. V niektorých developerských projektoch majú vegetačné strechy dokonca aj pobytovú funkciu.

TYPY VEGETAČNÝCH STRIECH

Podľa hrúbky použitého substrátu sú pre každú vegetačnú strechu vhodné rozdielne druhy vegetácie - rastlín, ktoré sú viac alebo menej náročné na starostlivosť a údržbu. Poznáme 3 základné typy:

Extenzívna strecha

Najčastejšie používaná, hrúbka súvrstvia je 60 - 150 mm a je to najlacnejšia varianta. Táto vrstva je pomerne ľahká, preto je vhodná skoro na všetky strešné konštrukcie. Jej údržba je minimálna, dokonca ju netreba vôbec zalievať - rastliny sú suchomilné (machy, rozchodníky, byliny, sukulenty, rôzne trávy).

Polointezívna strecha

Hrúbka tohto vegetačného súvrstvia je do 35 cm, možnosť pestovať špeciálne druhy menších drevín a rastlín, v období sucha vyžaduje zalievanie a výživu, skladbu súvrstvia treba voliť podľa zvolenej zelene a potrieb vybraných rastlín. V prípade, že chcete tento typ vegetácie, je potrebné dať posúdiť statikovi možnosti vášho domu, pretože krov/strecha musí byť dostatočne dimenzovaná - vrstva je oveľa ťažšia ako pri predchádzajúcom type.

Intenzívna strecha

Ostatné vegetačné súvrstvia s hrúbkou nad 35cm (hrúbka substrátu závisí od veľkosti, druhu a náročnosti rastlín), strecha je pochôdzna, vyžaduje pravidelnú údržbu ako zalievanie, kultivovanie či kosenie a výber rastlín závisí od využitia a zámeru strechy (okrasná či úžitková komunitná záhrada, mobiliár, spevnené plochy a menšie ihriská) - využitie najmä pri developerských projekty s rozsiahlymi terasami, či podzemnými parkovacími státiami s vegetačnou strechou. V tomto prípade sa takéto strechy plánujú a dimenzujú už v príprave projektu a dodatočne už takéto riešenia nie sú možné dorobiť z dôvodu statiky budov.

Najväčšie výhody vegetačných striech

  1. ekologickosť - využitie prírodných materiálov
  2. tlmenie hluku - najmä v mestách
  3. zníženie prašnosti
  4. estetickosť
  5. zachovanie zelene nie len na strechách, ale aj v okolí budovy
  6. úspora peňazí za energie
  7. udržateľnosť - možnosť obnovy
  8. zadržiavanie zrážkovej vody a jej následné odparovanie do ovzdušia (ovplyvňuje pozitívne klímu)
  9. tepelný komfort pod strechou

Vegetačná strecha sa najčastejšie realizuje pri novostavbách, ale nie je vylúčené ju dorobiť aj v prípade rekonštrukcií rodinných domov. Vhodný návrh takejto strechy závisí od požiadaviek klienta, ale aj množstva zrážok v danej lokalite, výkyvu teploty, sklonu strechy a celkovej nosnosti zvislých nosných konštrukcií a podložia. Udržateľnosť tejto strechy záleží na správnom architektonickom návrhu, na kvalite použitého substrátu v súvrství a pravidelnej údržbe. Na Slovensku už dokonca existujú firmy, ktoré sa venujú práve návrhom a realizáciam takýchto vegetačných striech rodinných a bytových domov.

V prípade, ak vás táto téma a riešenie zastrešenia zaujali, odporúčame obrátiť sa na skúsených odborníkov, ktorý vám radi pomôžu s návrhom a realizáciou tej vašej vegetačnej strechy.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia