Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Znalecký posudok

Prečo potrebujeme dať vypracovať znalecký posudok k nehnuteľnosti? Čo všetko obsahuje, aké k nemu potrebujeme dokumenty a koľko stojí?

Znalecký posudok k nehnuteľnosti môže vypracovať len znalec zo stavebného odboru, ktorý si nehnuteľnosť prezrie, pomeria, nafotí a urobí podľa daných tabuliek a koeficientov výpočet, ktorým určí východiskovú, technickú a všeobecnú hodnotu nehnuteľnosti.

Ak nehnuteľnosť predávate

Keď sa rozhodnete predať nehnuteľnosť, je dobré mať jasnú predstavu o jej cene. V prípade, že je viacero vlastníkov nehnuteľnosti a neviete sa dohodnúť na hodnote, resp. predajnej cene, je ideálne riešenie dať vypracovať znalecký posudok, aby ste cenu neprehnali alebo naopak nepredávali pod cenu. Znalecký odhad berte len orientačne, nakoľko je dôležité porovnanie aktuálnych predávaných nehnuteľností v danej lokalite a v danom čase. Preto jej skutočná hodnota sa často značne líši a záleží od dopytu v danej lokalite - cena môže byť vyššia, ale aj výrazne nižšia, ako stanovil znalec.

Ak nehnuteľnosť kupujete (prostredníctvom hypotéky)

V prípade, že ste sa rozhodli kúpiť nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru, budete k žiadosti o úver potrebovať vypracovať znalecký posudok. Zároveň (aj pri kúpe v hotovosti) máte istotu, že zbytočne nepreplatíte, pretože niekedy majiteľ cenu prestrelí. Znalecký posudok vychádza z reálneho technického stavu nehnuteľnosti a použitého stavebného materiálu. Často sa stáva, že trhová cena nehnuteľnosti je vyššia ako odhad znalca - POZOR, banka vychádza vždy z nižšej hodnoty (cena kupovanej nehnuteľnosti/znalecký posudok). Pri novej žiadosti o úver banka akceptuje posudok, ktorý má max. 1 rok, pri refinancovaní je to až 5 rokov.

Kedy sa vypracováva znalecký posudok

Znalecký posudok sa vypracováva najčastejšie pre banky pri braní hypotéky, ale aj pre potrebu dedičského konania, pri prevode vlastníckych práv, pre zrušenie a vysporiadanie BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov), pri súdnych sporoch, či delení majetku medzi pozostalých.

Riadne a kvalitne spracovaný posudok obsahuje:

 • stručný a presný popis danej nehnuteľnosti,
 • detailný popis technického stavu posudzovanej nehnuteľnosti,
 • údaje o príslušenstve a veku stavby,
 • informácie o pozemku,
 • pôdorys a fotodokumentáciu.
 • .

Znalec potrebuje pre vypracovanie posudku nasledovné podklady:

 • LIST VLASTNÍCTVA - aktuálna kópia z katastra nehnuteľností, nesmie byť starší ako 3 mes.
 • NADOBÚDACIU DOKUMENTÁCIU k nehnuteľnosti - darovacia, kúpna zmluva, osvedčenie o dedičstve,...
 • SNÍMKA KATASTRÁLNEJ MAPY alebo GEOMETRICKÝ PLÁN - aktuálny stav
 • PODORYS BYTU - ak nie je k dispozícií, znalec ho dorobí (za príplatok)
 • PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA - pri rodinných domoch
 • VEK STAVBY - kolaudačné rozhodnutie, potvrdenie od správcu bytu, prípadne od obecného alebo mestského úradu
 • ÚZEMNO-PLÁNOVACIA INFORMÁCIA - týka sa pozemku, ak riešite hypotéku na výstavbu RD

Typy hodnôt nehnuteľnosti

VŠEOBECNÁ HODNOTA NEHNUTEĽNOSTI

- je výsledná objektívna hodnota/cena nehnuteľnosti a to z hľadiska veľkosti, polohy, aktuálneho stavu, vybavenia..., za ktorú by ju bolo možné najpravdepodobnejšie predať v čase oceňovania.

VÝCHODISKOVÁ HODNOTA

- je to odhad ceny, za ktorú je všeobecne možné rovnakú novú stavbu postaviť v čase ohodnotenia nehnuteľnosti.

TECHNICKÁ HODNOTA

- je to odhad ceny východiskovej hodnoty znížený o hodnotu miery opotrebovania k danému času.

Cena znaleckého posudku

Cena znaleckého posudku závisí nielen od výberu konkrétneho znalca, doplnkových služieb, rýchlosti vyhotovenia a veľkosti nehnuteľnosti (t.j. či sa jedná o byt, rodinný dom, pozemok,...), ale často aj od lokality, kde sa nehnuteľnosť nachádza (iná cena bude v Bratislave a veľkých mestách a iná na dedinách, či východe Slovenska). Štandardne sa cena pohybuje v rozmedzí 130 - 300€.

Emília
Palkovičová

0915 494 157
Váš osobný realitný maklér Malacky, Senica
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia