Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Investovanie do dovolenkových apartmánov - nevýhody

Investovanie do dovolenkových nehnuteľností má aj svoje nevýhody, na ktoré vás možno nikto neupozorní. Skôr ako sa rozhodnete investovať či už do apartmánov, bytov alebo prímorských domov, mali by ste vedieť...

V prípade, že ste investor do nehnuteľností, máte viacero možností. Jednou z nich je aj kúpa investičného apartmánu, bytu, či rodinného domu, či už na Slovensku, alebo aj do zahraničných apartmánov, ale všetko má svoje ale. Prinášame zopár nevýhod, na ktoré by ste mali pri kúpe takýchto nehnuteľností myslieť.

Sezónnosť príjmu

Ak vám niekto sľubuje vysoký mesačný príjem z vašej budúcej investičnej nehnuteľnosti je dobre spozornieť a dobre všetko prepočítať. Každá dovolenková lokalita má svoju sezónnosť - prímorské nehnuteľnosti leto, horské zimu a bude sa to týkať aj tej vašej. Preto skôr trvajte na ročnej návratnosti, aby ste neskôr neboli sklamaný a nemali vašu nehnuteľnosť obsadenú len pár mesiacov do roka a zvyšok nepokryli ani mesačné prevádzkové náklady.

Zvýšená konkurencia

Tak ako aj vy máte záujem investovať do danej destinácie, tak sa nájde aj ďalších desať, či stovky záujemcov. Preto treba rátať, že časom pribudne v danej lokalite viac takých nehnuteľností a tým pádom budete mať výrazne vyššiu konkurenciu. Zníži sa počet záujemcov o prenájom, prípadne cena za pobyt bude výrazne nižšia, čo samozrejme spôsobí aj zníženie sľubovaného zisku.

Nepredvídateľné výdavky

Zatekajúca strecha, oprava fasády, klimatizácie, pravidelné maľovanie, opotrebovaný nábytok, pokazená sprcha, či elektrospotrebič a množstvo iných bežných súčasti nehnuteľnosti, ktoré sa proste časom opotrebujú, pričom za desať rokov sa daná suma môže vyšplhať až na desaťtisíce eur pri rodinnom dome. Výdavky, s ktorými ste pri kúpe a zisku určite nepočítali.

Závislosť od turistického odvetvia

Vo svete sú bežné ekonomické výkyvy - pokles/rast životnej úrovne a jedným z prvých postihnutých odvetví je práve turistika. Preto dovolenkový rozmach posledných rokov nemusí trvať večne, stačí sa pozrieť do roku 2009, kde práve dovolenky boli tým prvým, čo ľudia oželeli.

Vysoké začiatočné investície

Okrem ceny za vami vybranú nehnuteľnosť treba väčšinou počítať aj so zariadením a to s "kompletkou". Nejde len o nábytok, ale aj o spotrebiče, riady, vankúše a paplóny a množstvo iných drobností, ktoré sú potrebné k bežnému životu.

Správa dovolenkových nehnuteľností

Jedna vec je obrat a druhá je čistý zisk. Práve táto položka váš čistý zisk ovplyvní najviac - správa nehnuteľnosti. Nakoľko je vaša investičná nehnuteľnosť stovky alebo skôr tisícky kilometrov ďaleko, musíte si nájsť kvalitného a spoľahlivého správcu, ktorý sa o všetko postará. A nepôjde len o ubytovanie a odubytovanie hostí, ale aj o spracovanie objednávok, fakturáciu, komunikáciu s klientmi, marketing, upratovanie a v neposlednom rade údržbu - opravy, servis, výmenu poškodených súčasti apartmánu. Tu je treba počítať s 30-50% nákladmi z dosiahnutého obratu, s čím sa váš odhadovaný zisk zníži o tretinu až polovicu.

Zmeny v reguláciách

Z dlhodobého hľadiska je dobré v niektorých top destináciach myslieť aj na možné zmeny v lokálnych reguláciach. V Benátkach a iných top destináciach sa plánuje zaviesť vstupný poplatok, inde zas úplne znemožniť parkovanie, či dokonca vstup niektorých áut do historických centier miest a podobne, čo môže mať za následok úbytok ubytovaných hostí a presun do iných lokalít.

Daňové zaťaženie

Pravidlá týkajúce sa prenájmu krátkodobých dovolenkových apartmánov sa môžu časom výrazne meniť. Výšku miestnej dane určujú poslanci daného regiónu a tí môžu z roku na rok zdvihnúť dane pre dovolenkárov aj niekoľkonásobne bez komplikovaných celoštátnych zmien. Prípadne treba počítať aj so zdaňovaním celkového zisku, ktorý sa v každej krajine líši a môže sa v budúcnosti výrazne zmeniť. Tu si treba dať pozor na každoročné daňové priznania, aby sa nestalo, že sa stanete nechtiac daňových delikventom.

Na záver

Investovanie do dovolenkových nehnuteľností je dnešnej dobe veľmi rozšírené a obľúbené. Top destináciami sú na Slovensku Vysoké a Nízke Tatry, Liptov, Banská Štiavnica a v zahraničí prímorské letoviská v Chorvátsku, Španielsku, na Kanárskych ostrovoch a v modernom Dubaji. Ako sa vyvinie tento investičný realitný trh a či to bolo to správne rozhodnutie investorov uvidíme v najbližších desiatich rokoch. Ako sa vraví, ideálne je rozložiť riziko a jedným z nich je práve aj investícia do týchto nehnuteľností.

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 666 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 666)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4666 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4666 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia