Kúpa družstevného bytu

Kúpa nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že nekupujete byt v osobnom vlastníctve, ale iba členské práva a povinnosti k družstevnému bytu. V praxi to znamená, že nebudete jeho vlastníkom. Nebudete zapísaný na liste vlastníctva , ako jeho majiteľ, pretože byt zostáva naďalej vo vlastníctve bytového družstva. Vy máte len právo byt užívať, ak by ste chceli takýto byť zakladať v prospech banky cez hypotekárny úver, žiadna banka vám úver na družstevný byt nedá.

Mali by ste navštíviť príslušné bytové družstvo, ktoré byt spravuje a vyžiadať si stanovy bytového družstva. Samotný prevod členstva na tretiu osobu na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva družstva. Prevod podielu družstevného bytu na tretiu osobu po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov vybavíte za jeden deň. V prípade ak sa rozhodnete už ako člen družstva odkúpiť si byt do OV, musíte podať na predstavenstvo družstva žiadosť o odkúpenie a tá na svojom zasadnutí rozhodne vo váš prospech. Po splatení prípadných vašich podlžností voči družstvu , ako správcovi a po splatení anuity, čo je zostávajúca časť finančných prostriedkov, ktoré splácate družstvu ako členský podiel ( dnes je to rádovo do 2.000,- EUR). Anuita sa spláca v nájomnom. V prípade ak ju splatíte, malo by vám družstvo okamžite oznámiť, či chcete byt previesť do vášho osobného vlastníctva, alebo nie. Pretože splátky anuity sú veľmi nízke, môžete ju v niektorých prípadoch splácať rádovo ešte aj viac ako desať rokov. Preto je pre vás výhodnejšie ako náhle vám to umožnia vaše finančné možnosti, požiadať o predčasné splatenie anuity a odkúpenie bytu do osobného vlastníctva. Mali by ste si tiež vedieť, že v prípade ak sa rozhodnete byt predať, máte väčšiu šancu získať za predaj viac peňazí, ak je byt váš v osobnom vlastníctve než družstevný . Pretože dnes je na trhu veľmi málo záujemcov, ktorý kupujú celý byt len za hotovosť. A nezabudnite tiež na daň z predaja nehnuteľnosti, ktorú musíte zaplatiť príslušnému daňovému úradu v prípade, ak ste ho odkupovali od družstva a nemáte ho v osobnom vlastníctve viacej ako 5 rokov a nadobudli ste ho po 01.01.2011 budete platiť daň 19% z celkovej predajnej ceny.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia