Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Rozpočet na kúpu nehnuteľnosti

Do akej sumy mám pozerať svoju vysnívanú nehnuteľnosť? Koľko je tak akurát, a do akej výšky si mám zobrať hypotéku? Základné otázky našich klientov, ktorý si chcú kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť.

Na čo sa je potrebné pozerať a s čím počítať pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotéku? Hypotéku majú ľudia skoro na celý svoj produktívny vek, preto s výškou to preháňať netreba a radšej sa uskromniť s lacnejšou nehnuteľnosťou.

Našetrené peniaze

Na prvú vec, na ktorú by ste sa mali pozrieť je, koľko máte našetrené. V prípade, že idete kupovať spolu s partnerom, tak koľko môžete investovať dokopy. Ale, pozor! Nepozerajte na všetky vaše úspory, nakoľko si predsa musíte odložiť aj na zariadenie, prípadne opravu nehnuteľnosti (hlavne pri starších rodinných domoch), či iné nepredvídateľné rodinné potreby. Treba ale počítať, že pokiaľ potrebujete hypotéku, musíte mať 15-25% zo sumy nehnuteľnosti svoje úspory, to znamená, že pokiaľ máte našetrených 20.000 €, tak hypotéku dostanete vo väčšine prípadoch v rozmedzí 70.000 až 80.000€. Konečná suma bude záležať aj od ďalších okolností, hlavne od ceny nehnuteľnosti ohodnotenú znalcom a konečnej predajnej.

Hypotéka

S akou hypotékou môžem rátať? Otázka by skôr mala byť koľko si môžem dovoliť zobrať, ako koľko dostanem. Prečo? Pretože hypotéku musíte splácať a to väčšinou najbližších 30 rokov. Takže nenechajte sa nachytať svojím hypotekárnym alebo bankou, veď si môžete zobrať aj viac... Opäť treba počítať triezvo, koľko nám ostane z výplaty, keď zaplatím hypotéku, energie, služby, mobil, autá, výdavky na deti, oblečenie, poistky, koníčky a množstvo ďalšieho... Ostaneme mi niečo aj na horšie časy, napríklad pri strate práce? Budem si to môcť dovoliť aj keď budem menej zarábať na horšej pozícii? A najdôležitejšia otázka, zvládnem zvýšené náklady na hypotéku. Iné je, ak máte teraz hypotéku s 1% úrokom a v budúcnosti sa zvýši na 5-7%, čo sú každý mesiac "vyhodené" peniaze v stovkách eur a to je poriadna finačná záťaž na rodinný rozpočet.

Prevádzkové náklady

Kúpiť nehnuteľnosť je jedna vec, prevádzkové náklady druhá. Ak si kúpim trojizbový byt 60m2 budem mať podstatne nižšie ročné náklady ako pri štvorizbovom byte, ktorý má 100m2, prípadne staršom rodinnom dome. Síce pri kúpe vám bolo prezentované, že rodinný dom je nízkoenergetický, úsporný a bla, bla, bla, ale treba si uvedomiť, že pri rodinnom dome sa stále niečo kazí a tam sa rátajú opravy v tisícoch eur (výmena tepelného čerpadla, zateplenie fasády, strecha, poruchy,...), taktiež treba rátať s pravidelnými povinnými revíziami. Nehovoriac o staršom rodinnom dome, ktorý má viac ako 15 rokov, to si pripravte aspoň "desinu" do zálohy a to len na nutné opravy.

Na záver

Pred kúpou teda pozerajte určite na všetky tri aspekty a nie len na to, koľko vám "dá" banka. Banka vám dá rada čo najviac a dokonca ešte viac cez spotrebný úver, ale to je cesta do "úverového pekla". Pozerajte sa aspoň desať rokov dopredu, do čoho všetkého bude treba pri danej nehnuteľnosti investovať, na čo všetko budete potrebovať viac peňazí (štúdium detí na vysokej škole, možné problémy s rodičmi na dôchodku, výmena auta...), či na vašu finančnú rezervu, keby náhodou. Držíme palce pri výbere :-)

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 4 760 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (4 760)

Máme už viac ako 35 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 35 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 60 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 4760 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 4760 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie/rozhovory

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, rozhovory či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia