Nastavenie ceny pri predaji nehnuteľnosti

Zo sveta nehnuteľností OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Realitný maklér predávajúci náš byt nastavil cenu o desiatkytisíc eur vyššiu, ako je aktuálne reálna. Navyše sme mu podpísali aj exkluzívnu zmluvu na predaj našej nehnuteľnosti. Medzitým sme si vyhliadli rodinný dom a podpísali na jeho kúpu rezervačnú zmluvu. Náš byt sa ale nepredal a podľa iných realitných maklérov sa nepredá ani za oveľa nižšiu cenu a nebude to tak rýchlo. Takto sme kvôli neodbornosti prvého makléra nie len nepredali našu nehnuteľnosť už pred polrokom, ale nemôžme si kúpiť ani novú, za ktorú sme už zložili rezervačnú zálohu, ktorá nám tým pádom prepadne. Máme takúto situáciu riešiť s právnikom o náhradu škody zodpovedného makléra – prepadnutie rezervačného poplatku v druhej realitnej kancelárie?

NAŠA RADA:

Nenapísali ste nám síce o akú lokalitu sa jedná, kde sa predával váš byt, ale takto prestreliť sumu je už naozaj silná káva. Koronakríza nijako neovplyvnila ceny a predaj nehnuteľností, my predávame ešte viac ako vlani. Možno je to práve tým, že sme profesionáli v obore. Stanovenie ceny je vždy na majiteľovi nehnuteľnosti a je naozaj iba na ňom, či dá na rady makléra a súhlasí s jeho navrhovanou predajnou cenou. Dobrý maklér stanovuje cenu prvotnú (uvádzaciu na trh) a postupne znižuje na prijateľnú sumu, kedy prichádzajú vážnejší záujemcovia o kúpu. Je mi naozaj ťažko posudzovať, kde a kto spravil chybu. V prvom rade ste si mali vybrať dobrého makléra a dobrú spoločnosť, ktorá pracuje vo vašom regióne. Mali ste si zistiť o nich a danom maklérovi čo najviac informácii - webovú stránku, referencie, predajnosť, marketing a podobne. Zmluvu ste mali podpisovať na dva maximálne tri mesiace a potom skúsiť inú realitnú spoločnosť (ak ste neboli spokojní). To, že ste podpísali zmluvu na kúpu domu a pritom nemali ešte peniaze za predaj svojej nehnuteľnosti je vaša chyba. Nikto vás k tomu nenútil a nemá to po právnej stránke nič spoločné s tým, že maklér nedokázal predať vašu nehnuteľnosť. Nikdy by som neodporučil klientom, aby si rezervovali nehnuteľnosť a následne predávali svoj byt z ktorého chcú financovať jej kúpu a to mať ešte aj najdrahšiu cenu na trhu. Práve naopak cena musí byť z ponúkaných nehnuteľností na trhu práve najnižšia, nakoľko vám to ponáhla pri kúpe novej nehnuteľnosti. Ste asi naozaj ojedinelý prípad predávajúcich, ktorí si pred predajom svojej nehnuteľnosti nepopozerali za čo sa nehnuteľnosti naozaj v danej lokalite ponúkajú. V mojej trinásťročnej ročnej praxi vždy predávajúci vedeli za čo by ju chceli predať, pretože si cenu pozerali práve v realitkách na weboch a práve u tých, ktorých väčšinou odmietali. A verte mi vždy to je cena vyššia, ako sa v skutočnosti nehnuteľnosti v danej lokalite predávajú, nakoľko každý klient chce zľavu. To práve vedia dobrí profesionálni makléri, ktorý nehnuteľnosti naozaj chcú predať a nie len dlhodobo predávať. To, že daná situácia nastala, je z právneho hľadiska o náhradu škody od prvej realitnej kancelárie nevymožiteľné, nakoľko oni vám nikdy nepovedali a určite ani v zmluve nebolo uvedené, že sa zaväzujú vám vašu nehnuteľnosť predať.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU