Profesionáli v realitách

Tisíce spokojných klientov po celom Slovensku

Bezpečný a rýchly predaj/kúpa

Jednotka v realitách na slovenskom trhu

Overení profesionáli tisíckami klientov

Nechajte všetko na nás, rýchlo a bezpečne

Zrušenie sprostredkovateľskej zmluvy predaja

Je možné zrušiť Zmluvu o sprostredkovaní nehnuteľnosti bez pokuty? Ako je možné danú zmluvu vypovedať a aké sú možné následky? Je možná dohoda?
OTÁZKA OD VÁS

Na predaj môjho bytu som podpísala Zmluvu o sprostredkovaní a výhradnom zastúpení pri predaji mojej nehnuteľnosti. Nakoľko som potrebovala nájsť vhodnú nehnuteľnosť aj pre seba a nič na trhu som nenašla (a ja nechcem byť bezdomovec), rozhodla som sa realitnej kancelárii vypovedať danú zmluvu. Dostala som však odpoveď, že v prípade výpovede, bude odo mňa požadovaná zmluvná pokuta ako je uvedené v zmluve. Následne som zistila, že zmluva je jednostranná šitá na mieru len sprostredkovateľovi vo všetkých bodoch zmluvy o sprostredkovaní. Viete mi prosím poradiť, či je daná pokuta normálna, či sa dá s tým niečo robiť, alebo aspoň znížiť pokutu?

NAŠA RADA:

Sprostredkovateľská zmluvy sa uzatvára s realitnou kanceláriou (ďalej RK) k sprostredkovaniu predaj vašej nehnuteľnosti, tak to stanovuje zákon. Predávajúci podpisom dodáva, že ju uzatvára bez tlaku a dobrovoľne. Vypovedať sa dá každá zmluva, ale pre tento prípad ste si dohodli zmluvnú pokutu, ktorú musíte realitnej spoločnosti zaplatiť za jej vypovedanie. Klienti často používajú formuláciu, že je zmluva nevýhodná pre predávajúceho, je to v podstate len špekulácia, nakoľko si ju mohol pred podpisom prečítať. My sme si pre tento prípad dali naše zmluvy odobriť Slovenskou obchodnou inšpekciou.
Treba brať do úvahy, že do predaj vašej nehnuteľnosti dala realitná kancelária a maklér nemalé svoje peniaze a čas, vo viere, že sa jej vrátia v podobe predaja. Často sa nám stáva, že klienti sa chcú dohodnúť na obchode mimo RK, klasicky ju v obchode obísť. A to aj napriek tomu, že realitná kancelária ich spolu zoznámila a nehnuteľnosť ukázala, preto RK na pokute aj trvajú. Na znížení zmluvne pokuty sa dá ale väčšinou dohodnúť mimosúdnym vyrovnaním po dohode oboch strán. Maklér ktorý vám predáva nehnuteľnosť mal by brať do úvahy, že potrebujete kúpiť menší byt a nemôžete zostať predsa na ulici. Podobné prípady my riešime najskôr predajom väčšej nehnuteľnosti a hľadáme klienta, ktorý síce byt kúpi ale z jeho odovzdaním je ochotný čakať 3 aj 6 mesiacov, čo by vo vašom prípade danú situáciu určite vyriešilo. Za tento čas si byt klient nájde, pretože má k dispozícii okamžitú hotovosť. Problém je, ak hľadá niečo konkrétne v lokalite, kde sa je bytov málo, nehovoriac, ak chce len konkrétnu ulicu. V tom prípade sa to robí opačne, rezervuje sa byt v danej lokalite a potom sa váš byt predáva (samozrejme lacnejšie ako ostatné na trhu, aby sa rýchlo predal).
Preto sa neplašte, zavolajte maklérovi, že pokračujete pri predaji, ale kúpnu zmluvu nepodpíšete skôr, kým si nezoženie menší byt, alebo pokiaľ nebude v kúpnej zmluvy doplnená klauzulu, že od predaja bytu ho odovzdáte do napr. 6 mesiacov.

Ľubor
Mäsiar

0918 966 487
OSOBNÝ WEB

Chcete poradiť radšej osobne?

Potrebujete viac informácii ku kúpe/predaju/prenájmu?
Nechajte to na nás, sme profesionáli.

Novinky z HALO reality

Toľko noviniek, firemných a marketingových aktivít nenájdete v žiadnej inej realitnej kancelárii.

VIAC NOVINIEK - JEDINE V HALO

Dostali sme od vás už 3 980 pozitívnych recenzií

Spokojní klienti sú to najcennejšie, nechajte predaj vašej nehnuteľnosti na istotu a pridajte sa k ním aj vy. Pozrite si najnovšie fotky našich spokojných klientov, ktorí pochádzajú z celého Slovenska.

Stretli ste sa už s nami? Prosíme ohodnoťte vaše skúsenosti aj anonymne, v tomto dotazníku, ďakujeme.
Zobraziť všetky (3 980)

Máme už viac ako 25 000 klientov

Aktuálne máme už viac ako 25 000 klientov po celom Slovensku, ktorí cez HALO reality predali/kúpili/prenajali nehnuteľnosť. Spokojných klientov aj s fotkami si môžete pozrieť na podstránke našich realitných recenzií.

Sme overená realitná kancelária

V ponuke sme doteraz mali už viac 50 000 nehnuteľností po celom Slovensku, navyše sme členom Združenia realitných kancelárii (ZRKS). S nami máte istotu, sme overená realitná kancelária.

Aktuálne 3980 pozitívnych recenzií

Spoločnosť HALO reality má aktuálne už 3980 pozitívnych recenzií. Môžete si ich pozrieť na našej stránke spokojných klientov, navyše aj s fotkami. Kontaktujte nás a pridajte sa k nim aj vy.

Sme profesionáli v realitách

Jedine v HALO reality máte komplexný prehľad informácii o každom spolupracovníkovi. Na kvalite nám záleží, každý jeden maklér je viackrát do roka školený a spokojnosť pravidelne overovaná u našich klientov.

Realitná poradňa/blogy/inšpirácie

Sme profesionáli, pozrite si našu realitnú poradňu - najdôležitejšie otázky pri kúpe/predaji nehnuteľnosti, blogy maklérov, či naše inšpirácie pri zariaďovaní nehnuteľnosti.
Nenašli ste čo ste hľadali, napíšte nám otázku.

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia