Zrušenie sprostredkovateľskej zmluvy predaja

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Na predaj môjho bytu som podpísala Zmluvu o sprostredkovaní a výhradnom zastúpení pri predaji mojej nehnuteľnosti. Nakoľko som potrebovala nájsť vhodnú nehnuteľnosť aj pre seba a nič na trhu som nenašla (a ja nechcem byť bezdomovec), rozhodla som sa realitnej kancelárii vypovedať danú zmluvu. Dostala som však odpoveď, že v prípade výpovede, bude odo mňa požadovaná zmluvná pokuta ako je uvedené v zmluve. Následne som zistila, že zmluva je jednostranná šitá na mieru len sprostredkovateľovi vo všetkých bodoch zmluvy o sprostredkovaní. Viete mi prosím poradiť, či je daná pokuta normálna, či sa dá s tým niečo robiť, alebo aspoň znížiť pokutu?

NAŠA RADA:

Sprostredkovateľská zmluvy sa uzatvára s realitnou kanceláriou (ďalej RK) k sprostredkovaniu predaj vašej nehnuteľnosti, tak to stanovuje zákon. Predávajúci podpisom dodáva, že ju uzatvára bez tlaku a dobrovoľne. Vypovedať sa dá každá zmluva, ale pre tento prípad ste si dohodli zmluvnú pokutu, ktorú musíte realitnej spoločnosti zaplatiť za jej vypovedanie. Klienti často používajú formuláciu, že je zmluva nevýhodná pre predávajúceho, je to v podstate len špekulácia, nakoľko si ju mohol pred podpisom prečítať. My sme si pre tento prípad dali naše zmluvy odobriť Slovenskou obchodnou inšpekciou.
Treba brať do úvahy, že do predaj vašej nehnuteľnosti dala realitná kancelária a maklér nemalé svoje peniaze a čas, vo viere, že sa jej vrátia v podobe predaja. Často sa nám stáva, že klienti sa chcú dohodnúť na obchode mimo RK, klasicky ju v obchode obísť. A to aj napriek tomu, že realitná kancelária ich spolu zoznámila a nehnuteľnosť ukázala, preto RK na pokute aj trvajú. Na znížení zmluvne pokuty sa dá ale väčšinou dohodnúť mimosúdnym vyrovnaním po dohode oboch strán. Maklér ktorý vám predáva nehnuteľnosť mal by brať do úvahy, že potrebujete kúpiť menší byt a nemôžete zostať predsa na ulici. Podobné prípady my riešime najskôr predajom väčšej nehnuteľnosti a hľadáme klienta, ktorý síce byt kúpi ale z jeho odovzdaním je ochotný čakať 3 aj 6 mesiacov, čo by vo vašom prípade danú situáciu určite vyriešilo. Za tento čas si byt klient nájde, pretože má k dispozícii okamžitú hotovosť. Problém je, ak hľadá niečo konkrétne v lokalite, kde sa je bytov málo, nehovoriac, ak chce len konkrétnu ulicu. V tom prípade sa to robí opačne, rezervuje sa byt v danej lokalite a potom sa váš byt predáva (samozrejme lacnejšie ako ostatné na trhu, aby sa rýchlo predal).
Preto sa neplašte, zavolajte maklérovi, že pokračujete pri predaji, ale kúpnu zmluvu nepodpíšete skôr, kým si nezoženie menší byt, alebo pokiaľ nebude v kúpnej zmluvy doplnená klauzulu, že od predaja bytu ho odovzdáte do napr. 6 mesiacov.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia