Ako si vybrať tú pravú realitnú kanceláriu?

Realitná kancelária Ľubor Mäsiar

Kúpa alebo predaj nehnuteľnosti – domu, bytu, pozemku, chaty alebo chalupy u mnohých z nás znamená dôležitý krok v našom živote. Mnohí z nás zvažujú kúpu nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu alebo bez nej. V prípade ak sa rozhodneme predávať, alebo kupovať nehnuteľnosť bez podpory realitnej kancelárie riskujeme, že sa nevyhneme podvodu a hlavne si musíme s druhou stranou pri predaji alebo kúpe bytu, domu alebo pozemku veľmi dôverovať.

V prvom rade každá dobrá a seriózna realitná kancelária by mala mať svoju webovú stránku. V dnešnej dobe sa 90 % nehnuteľnosti predáva cez internet. Realitná kancelária, ktorá nevlastní realitný web nie je zárukou, že dokáže vašu nehnuteľnosť predať. Pozrite si či vám poskytuje právny servis v plnej miere, či spolupracuje s advokátom – právnikom a má ho v kontaktoch, aby ste si tento fakt mohli preveriť. Zistite si, či realitná kancelária je riadne zaregistrovaná v obchodnom, alebo živnostenskom registri. Pri oslovení realitným maklérom si od neho pýtajte vizitky, občiansky preukaz alebo identifikačnú kartu. Každý seriózny maklér prejedná s vami transakciu o predaji vašej nehnuteľnosti – domu, bytu, pozemku, chaty alebo chalupy. Vysvetlí vám zmluvné podmienky realitných zmlúv zo strany realitnej kancelárie na predaj alebo prenájom nehnuteľnosti. Hlavne podmienky za akých je zmluva vypovedateľná, dobu jej trvania a aká je výška zmluvnej pokuty v prípade, že by ste zmluvu na predaj nehnuteľnosti vypovedali skôr.

Čo si pripraviť pri predaji

Ak sa rozhodnete predávať vašu nehnuteľnosť odporúčame vám nachystať si vopred všetky potrebné dokumenty k predaju. To je list vlastníctva od predávanej nehnuteľnosti, zmluvu so správcom bytu alebo so spoločenstvom vlastníkov, nadobúdaciu zmluvu, ako ste nehnuteľnosť kúpili – nadobudli (napríklad dedením alebo darovacou zmluvou), platobný výmer pri bytoch, pri rodinných domoch kolaudačné rozhodnutie, katastrálnu mapu a všetky plány, podľa ktorých sa dom staval. V prípade družstevných bytov potrebujete nie list vlastníctva, ale zmluvu o prevode členských práv k bytovému družstvu na prevádzaný byt. Ak budete mať nachystané všetky dokumenty k predaju nehnuteľnosti uľahčíte tým prácu realitnej kancelárií.

Na čo si dať pozor

Pri kúpe nehnuteľnosti často zistíte, že predávanú nehnuteľnosť často ponúkajú dve - tri realitné kancelárie vo vašom meste. Samozrejme, že začnete riešiť cenu? A tak sa rozhodnete pre tu najnižšiu ponuku... A tu je namieste otázka, je to správne? V praxi to znamená, že cena domu, bytu alebo pozemku sa v realitných kanceláriách líši len o províziu realitnej kancelárie, pretože majitelia majú pevne stanovenú cenu. Preto čím je nižšia provízia realitnej kancelárie aj kvalita služieb bude pravdepodobne nižšia. Realitná kancelária, ktorá nie je platcom DPH asi nebude dostatočne zárukou, že dokáže k vašej spokojnosti rýchlo predať vašu nehnuteľnosť, pretože takáto realitná kancelária nepredáva dostatok nehnuteľností – bytov, domov, pozemkov, chalúp a chát. Realitné kancelárie, ktoré nie sú zo zákona platcom DPH nerobia hrubý ročný obrat nad 50.000 eur a to znamená, že nepredávajú. Treba si tiež zistiť, čo všetko vám realitné kancelárie ponúkajú: platenie kolkov, overovanie podpisov, právny servis, akú inzerciu a v akom rozsahu. Taktiež sú dôležité referencie klientov. Samozrejme, čím je realitná kancelária väčšia, vaše obavy a riziko, že narazíte na problémy s predajom alebo s kúpou nehnuteľnosti klesá. Tvrdenie, že malé – realitné kancelárie rodinného typu sú bezpečnejšie určite nie je namieste.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia