Kúpa družstevného bytu - daň z predaja

Kúpa nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Chcem kúpiť od suseda družstevný byt. Musí zaplatiť sused 19% daň z predajnej sumy, mám na mysli sumu, ktorú dostane za prevod členských práv od kupujúceho a ako by mala byť zostavená zmluva, ktorá by zahŕňala vyplatenie odstupného pri prevode členských práv?

NAŠA RADA:

Daňovú povinnosť pri predaji družstevného bytu nemáte a ste od nej oslobodený v prípade, ak vlastníte členské práva k družstevnému bytu viac ako 5 rokov. Pri členských právach nevlastníte nehnuteľnosť, ale ste iba členom družstva a byt vlastní príslušné družstvo. V prípade ak by ste ale byt kúpili do osobného vlastníctva, vzťahuje sa pri nasledovnom predaji na jeho predaj daňová povinnosť. Ak by ste dane platiť z predaja bytu nechceli, tak musíte s predajom počkať 5 rokov. Je však otázne, aká daňová povinnosť bude za 5 rokov. Pri predaji odporúčam pred prepisom členských práv na bytovom družstve podpísať medzi oboma zmluvnými stranami odstupujúcou a nadobúdajúcou zmluvnou stranou riadnu kúpnu zmluvu na odpredaj členských práv k bytovému družstvu a podpis vlastníka členských správ riadne overiť na matrike, alebo u notára. Družstvo nebude riešiť za akú sumu ste si členské práva odpredali.

V prípade, že vo vašej lokalite máme zastúpenie, môžete sa obrátiť na nášho zástupcu, ktorý vám zabezpečí kompletný servis aj pri takomto druhu prevodu nehnuteľnosti so zmluvami garantovanými našim tímom právnikov.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia