Pokuta pri predaji po podpise výhradnej zmluvy na predaj

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Chcel by som sa opýtať, ak sa predáva dom a sú tam štyria vlastníci a ťarcha na dom, uzatvorí sa výhradná zmluva s realitnou kanceláriu na predaj, ale podpíšu ju iba traja z nich. Môže realitná kancelária požadovať zmluvnú pokutu keď sa ťarcha nedá odstrániť a štvrtý vlastník zmluvu nepodpísal?

Odpoveď:

Dobrý deň, každá ťarcha sa dá odstrániť a pokutu môže realitná kancelária požadovať od vlastníkov, ktorí zmluvu podpísali a porušili dohodnuté zmluvné podmienky. Neviem síce o akú ťarchu sa jedná, nakoľko ste ju nepopísali. Ale ak je to ťarcha voči exekútorovi, tak skôr či neskôr ak dlžobu nesplatíte o dom prídete v dražbe. Predať sa dá aj jeden podiel vlastníka domu a kataster neskúma dodržanie predkupného práva voči ostatným spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Toho sa môžete po jeho porušení domáhať od spoluvlastníka súdnou cestou, ktorý toto právo porušil a predal ho tretej osobe a domáhať sa náhrady škody. V prípade ak by sa ťarcha neodstránila, hoci prináleží iba jednému spolumajiteľovi nehnuteľnosti (ale pozor viaže sa na celý dom), tak tento sa nedá predať. Príslušný kataster katastrálne konanie preruší a bude požadovať odstránenie ťarchy. V prípade ak jeden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti nechce nehnuteľnosť predať, tak by ostatní spoluvlastníci mali začať celú vec riešiť súdnou cestou a požadovať od neho odkúpenie ich podielov na základe stanovenia ceny nehnuteľnosti súdnym znalcom.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia