Pokuta pri predaji po podpise výhradnej zmluvy na predaj

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Chcel by som sa opýtať, ak sa predáva dom a sú tam štyria vlastníci a ťarcha na dom, uzatvorí sa výhradná zmluva s realitnou kanceláriu na predaj, ale podpíšu ju iba traja z nich. Môže realitná kancelária požadovať zmluvnú pokutu keď sa ťarcha nedá odstrániť a štvrtý vlastník zmluvu nepodpísal?

Odpoveď:

Dobrý deň, každá ťarcha sa dá odstrániť a pokutu môže realitná kancelária požadovať od vlastníkov, ktorí zmluvu podpísali a porušili dohodnuté zmluvné podmienky. Neviem síce o akú ťarchu sa jedná, nakoľko ste ju nepopísali. Ale ak je to ťarcha voči exekútorovi, tak skôr či neskôr ak dlžobu nesplatíte o dom prídete v dražbe. Predať sa dá aj jeden podiel vlastníka domu a kataster neskúma dodržanie predkupného práva voči ostatným spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Toho sa môžete po jeho porušení domáhať od spoluvlastníka súdnou cestou, ktorý toto právo porušil a predal ho tretej osobe a domáhať sa náhrady škody. V prípade ak by sa ťarcha neodstránila, hoci prináleží iba jednému spolumajiteľovi nehnuteľnosti (ale pozor viaže sa na celý dom), tak tento sa nedá predať. Príslušný kataster katastrálne konanie preruší a bude požadovať odstránenie ťarchy. V prípade ak jeden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti nechce nehnuteľnosť predať, tak by ostatní spoluvlastníci mali začať celú vec riešiť súdnou cestou a požadovať od neho odkúpenie ich podielov na základe stanovenia ceny nehnuteľnosti súdnym znalcom.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI