Pripravovaná zmena legislatívy realitných kancelárií

Realitná kancelária Ľubor Mäsiar

Plánovaná zmena legislatívy na základe iniciatívy NARKSU a realitnej únie SR, ak bude schválená a zavedená do praxe, prinesie nie len zvýšenie finančných nákladov pre realitné kancelárie a realitných maklérov, ale aj zvýšenie provízií z predaja nehnuteľností pre ich klientov.

Je viac než pravdepodobné, že počet terajších realitných maklérov sa zníži o polovicu. Za predpokladaných zvyšujúcich sa vstupných finančných nákladov a vzdelávacích nárokov na vykonávanie tejto práce klesne výrazne záujem o prácu realitného makléra, čo sa v konečnom dôsledku deje už dnes. Tým pádom klesne vzájomná konkurencia medzi realitnými kanceláriami. Realitný trh, ktorý sa stále zväčšuje nebude dostatočne pokrytý službami certifikovaných maklérov. Z tohto dôvodu je vysoko pravdepodobné , že si predávajúci a kupujúci budú svoje nehnuteľnosti predávať medzi sebou ešte vo väčšej miere sami, tak ako to bolo v minulosti. Zákon im to bude umožňovať aj po prijatí zmeny legislatívy. Štátna pokladnica z tohto dôvodu príde o nemalý príjem z celkových provízií realitných kancelárií.

Je zaujímavé a je zákonom u nás naozaj povolené, aby si vlastník nehnuteľnosti - predávajúci a kupujúci mohli zrealizovať celý obchod spojený s predajom a kúpou nehnuteľnosti aj sami. A paradoxom je, že nikto nerieši ich vedomostnú, právnu a vzdelávaciu úroveň súvisiacu s predajom a kúpou nehnuteľností. Kto v takomto prípade chráni obe strany?

Aj napriek tejto skutočnosti realitné kancelárie budú potrebovať okrem živnostenského oprávnenia a s tým spojených dokumentov a povinností k tejto činnosti celý rad ďalších nezmyselných papierov a certifikátov. Všetci zainteresovaní vieme, že je to len lobing určitých záujmových skupín spojený s financovaním ich príjmom za povinné školenie realitných maklérov. Je naozaj zarážajúce, že tieto skupiny vystupujú v mene všetkých realitných kancelárií pôsobiacich na Slovensku, hoci im nikto k takejto činnosti nedal príslušný mandát.

V podstate sa realitný trh spomalí a vráti na začiatok spred 10 rokov. Stúpajúce náklady spojené s realitným obchodom a nedostatok fungujúcich realitných maklérov v praxi, sa v konečnom dôsledku premietne aj do zvýšenia provízií samotných realitných maklérov za sprostredkovanie realitných služieb, ktoré sa predpokladane zvýšia o viac ako 100 %. Nie je žiadnym tajomstvom, že za posledných 8 rokov išli provízie realitných kancelárií v dôsledku zvyšujúcej sa konkurencie dole až o 30%. V prípade, že sa na trhu táto situácia zmení v dôsledku pripravovanej sa zmeny legislatívy v podnikaní s realitami a jej následných dopadov na realitný trh, budú si kancelárie zvyšovať svoje provízie, tak ako im to umožňuje zákon až do výšky 20% z predajnej ceny nehnuteľností. Príklad predávate byt za 50.000 euro, z tejto sumy si môže realitná kancelária účtovať za sprostredkovanie predaja až 10.000 euro. Dnes sa táto provízia pohybuje priemerne od 1.000 do 1.500 euro. Samozrejme, že reálnej praxi neočakávame takéto vysoké provízie, ale reálny nárast z provízií môže byť od 2.000 do 5.000 euro. V konečnom dôsledku všetky stúpajúce náklady vždy zaplatí konečný spotrebiteľ.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia