Cenová mapa nehnuteľností - ocenenie nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti

Čo je cenová mapa

Cenová mapa nehnuteľností poskytuje objektívnu informáciu o cene nehnuteľností v danom regióne podľa realizovaných cien predaných / prenajatých nehnuteľností. Zdrojom takýchto informácii bývajú finančné inštitúcie, špecializované realitné weby a podobne. Aj tu platí, že čím je vzorka nehnuteľností väčšia, tým je mapa presnejšia a kvalitnejšia. Cenové mapy môžete nájsť či už na spomínaných odborných portáloch s nehnuteľnosťami, bankových portáloch alebo aj na webe Národnej banky Slovenska (www.nbs.sk)

Cenová mapa ako je to v skutočnosti?

Veľa klientov, začínajúcich maklérov, špecializovaných realitných portálov považuje cenovú mapu za základ pri stanovení ceny nehnuteľnosti. Ako je to v skutočnosti? Priemerná cena je jedna vec, ale realita druhá. Treba si uvedomiť, že je to cena priemerná všetkých ponúk v danej lokalite (väčšinou obec, nie konkrétna ulica). Aj v prípade špecializovaných cenových máp, kde sa dá určiť vek nehnuteľnosti, stav rekonštrukcie, plocha, vybavenosť a podobne nie je možné danú nehnuteľnosť takto oceniť, pretože cenu určuje vždy trh, ktorý berie oveľa viac kritérii ako môže mapa poskytnúť. Nehnuteľnosť, ktorá je len o ulicu vedľa, môže mať aj niekoľkotisícový rozdiel, pretože sa na dvore nachádza detské ihrisko, bezproblémové parkovisko, tichá lokalita a podobne. Cenové mapy neberú taktiež do úvahy, koľko máte susedov, lebo je rozdiel bývať vo vchode, kde je 40 bytov a kde sú štyri. Bytovka môže byť zrekonštruovaná, mať kamerový systém, veľké pivnice a veľa iného, čo cenové mapy do úvahy nedokážu zahrnúť. Daný byt môže mať navyše drahú dlažbu, či kúpeľňu, priestranný balkón alebo terasu orientovanú do dvora... Každá jedna drobnosť môže zvýšiť / znížiť cenu predávanej nehnuteľnosti aj o stovky či tisícky eur.

Ako stanoviť cenu nehnuteľnosti?

Ako najednoduchšie stanoviť počiatočnú cenu nehnuteľnosti? Nie je to veru jednoduché, ale ako prvý krok doporučujeme si pozrieť podobné ponuky vo vašej lokalite na realitných portáloch. Vyfiltrovať si danú lokalitu (prípadne aj sídlisko), plochu, stav nehnuteľnosti a podľa profilu a fotiek iných bytov určiť približnú cenu. Ale je treba brať do úvahy, že uverejnené inzeráty sú už aj s províziou realitných kancelárii a navyše sú to ponuky, ktoré sa určitý čas predávajú, takže ak nechcete, aby ste nehnuteľnosť predávali aj rok - dva, musíte dať cenu oveľa nižšiu - predajnú alebo odporúčame osloviť realitného makléra, ktorý v danej lokalite pôsobí. Tu by ste mali brať najväčší dôraz na výber realitnej kancelárie, ale to sa dočítate už v inom našom článku.
Držíme palce, aby ste predali svoju nehnuteľnosť čo najlepšie a najrýchlejšie.

Ak aj napriek tomu chcete vedieť cenové rozpätie nehnuteľnosti s podobnými parametrami ako má ta vaša, môžete si ju vypočítať na našej stránke jednoducho, rýchlo, bezplatne tu Výpočet aktuálnej ceny nehnuteľnosti - kalkulačka.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia