Stanovenie predajnej ceny nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti Ing. Margita Agh

Stanovenie správnej ceny predávanej nehnuteľnosti je naozaj umenie. Predávajúci chce získať čo najviac, kupujúci zaplatiť čo najmenej. Predávajúci chce predať rýchlo, kupujúci kúpiť výhodne. Iba v zriedkavých prípadoch je záujem kupujúceho enormný a je ochotný zaplatiť aj predraženú nehnuteľnosť, obyčajne ak má silný citový alebo záujmový vzťah k danej lokalite alebo nehnuteľnosti.
Vo väčšine prípadov však cenu diktuje trh. Teda to, za aké ceny sa predávajú podobné nehnuteľnosti v danej lokalite. Majiteľ obyčajne pred začiatkom predaja svojej nehnuteľnosti preskúma internet a cenu si stanoví práve podľa ponúk online.
Ceny však treba brať iba ako orientačné. Pokiaľ chce majiteľ predať čo najrýchlejšie, správnejšie je stanoviť cenu na spodnej hranici momentálne ponúkaných cien podobných nehnuteľností. Väčšina ponúk sa dnes totiž realizuje a ponúka cez realitné kancelárie, kde už v predajnej cene je zahrnutá aj provízia.
Z praxe sa tiež ukazuje, že realizačné ceny oproti cenám inzerovaným sú v 90% prípadov predaja nižšie. Kupujúci totiž zväčša očakávajú pri osobnom jednaní zľavu a tá ich motivuje obchod uzavrieť. Pričom odchýlka predajnej ceny od pôvodnej je závislá na type nehnuteľnosti, celkovej ceny, lokalite. Zľava, ktorá začína byť pre klienta zaujímavá je niekde od 3-10%.

Mala som klienta, ktorý predával veľký rodinný dom, veľmi zachovalý, funkčný, v lokalite centra mesta, v príjemnej a pokojnej obytnej časti. Akokoľvek mal pre neho dom vyššiu hodnotu, v porovnaní s cenou nového domu na kľúč aj s pozemkom, síce v priľahlých obciach bol po pripočítaní ceny potrebnej rekonštrukcie na moderné bývanie rovnako drahý ako nový dom. V takomto prípade pri záujemcoch vždy zvíťazila kalkulácia, radšej mať nový dom, postavený modernými a úspornými technológiami. Až keď sme sa s cenou vrátane rekonštrukcie dostali pod cenu nových domov, začal byť pre klientov zaujímavý a predal sa. Vtedy zvíťazila už výhoda lokality v centre mesta, či vybudovaná záhrada. Konečný rozdiel medzi pôvodne požadovanou a predajnou cenou bol 30%.
Vyššiu cenu oproti iným ponukám nehnuteľností je možné získať za výnimočné a odlišné nehnuteľnosti, ktoré sa bežne v ponuke na trhu nenachádzajú alebo sú veľmi žiadané- zaujímavé, veľkometrážne, moderné byty, technologické domy, sídliskové garáže. Vtedy sa oplatí stanoviť predajnú cenu vyššie a prípadne si radšej trochu počkať na správneho kupca.
V prípade pochybností, realitný maklér Vám môže pomôcť zorientovať sa s cenami na trhu podľa Vašich požiadaviek a konkrétnej situácie.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia