Platby realitným kanceláriám za rezerváciu nehnuteľnosti

Realitná kancelária Ľubor Mäsiar

Aby ste predišli pri rezervácií nehnuteľnosti rôznym nedorozumeniam a podvodom zo strany realitných kancelárií alebo priamo ich maklérov, ponúkam Vám pár mojich dobrých rád.

Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré realitné kancelárie požadujú od klienta vyplatenie rezervačnej zálohy na príjmový doklad. Stáva sa, že túto zálohu ukladajú na depozitný účet a započítavajú si z nej potom svoju províziu, ale to až po zrealizovaní realitného obchodu, čo v praxi môže trvať aj niekoľko mesiacov. Stáva sa dosť často, že záujemca o kúpu nemá o platbe za rezerváciu nehnuteľnosti adekvátny doklad. Príjmový doklad je v tomto prípade len kus bezcenného papiera, nikdy nebude použitý, ako riadny účtovný doklad pre realitnú kanceláriu. Ako tomu predísť, aby ste v skutočnosti neboli podvedení a mali ste istotu, že realitný maklér naozaj vedenie firmy o nahlásenom obchode informoval a neurobil celý obchod poza chrbát realitnej kancelárie. V praxi je to úplne bežná vec. Dokonca predávajúci a kupujúci na tento trestný čin maklérov často nahovárajú, aby pri kúpe nehnuteľnosti ušetrili nejaké to euro.

Ako teda pri platbe za rezerváciu nehnuteľnosti postupovať?

  1. Prvý bod realitného obchodu je podpísanie riadnej rezervačnej zmluvy, ktorá sa musí zhodovať so vzorom, ktorý by každá seriózna kancelária mala mať umiestnený na svojej materskej webovej stránke.
  2. Po jej podpísaní a obdržaní riadneho originálu zmluvy o rezervácií nehnuteľnosti, uhradíte platbu a to prevodom, alebo priamym vkladom na účet realitnej kancelárie, ktorý by mal byť uvedený v zmluve o rezervácii a to v sume, ktorú realitná kancelária zmluvne požaduje, ako rezervačnú zálohu. Platba sa započíta do celkovej kúpnej ceny, alebo výšky prenájmu. Pri úhrade týmto spôsobom máte istotu, že budete mať riadny doklad o platbe. Nezabudnite do poznámky pre prijímateľa uviesť variabilný symbol, ktorý býva zvyčajne číslo ponuky v realitnej kancelárií. Toto číslo musí byť uvedené aj v zmluve o rezervácií. Je to číslo ponuky, pod ktorým ju realitná kancelária vo svojom systéme eviduje.
  3. Doklad o úhrade platby si riadne založte, je to váš majetok a doklad o zaplatení a nepatrí realitnej kancelárií.
  4. V žiadnom prípade neodporúčame platiť rezervačnú zálohu v hotovosti. Aj keby Vám maklér tvrdil, že ju vloží na účet realitnej kancelárie za Vás.
  5. Číslo účtu a iniciály realitnej kancelárie si riadne skontrolujte. Často sa v praxi stretávame s tým, že realitné kancelárie majú založené aj dve - tri firmy, ale vonku voči klientom vystupujú pod jednou. Je to väčšinou z dôvodu neplatenia DPH. Vždy podpisujte zmluvu s firmou, u ktorej ste naozaj ponuku na webových stránkach našli.
  6. Pri podpisovaní riadnej kúpnej zmluvy trvajte na tom, aby v jej článku v časti zaplatenie kúpnej ceny, provízia realitnej kancelárie v skutočnej výške bola aj uvedená a riadne započítaná do celkovej kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma. Predaj nehnuteľnosti sme pomohli sprostrekovať už viac ako 15.000 klientom po celom Slovensku. Pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, že na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj vašej nehnuteľnosti, iba pekné logo realitnej spoločnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI

HALO asistentka
X X
Dobrý deň, ako Vám môžem pomôcť?
CHCEM ZAČAŤ ODZNOVU
Vaše súkromie je prvoradé

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že vás táto hláška otravuje a vy súhlasíte s prednastavenými cookies, kliknite na Súhlasím (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

Súhlasím Zmeniť nastavenia