Daň - odvod do zdravotnej poisťovne

Predaj nehnuteľnosti OTÁZKA OD VÁS Ľubor Mäsiar

Prečo a v akej výške sa platí zdravotná daň z nehnuteľnosti?

Odpoveď:

Odvody do zdravotnej poisťovne sa platia zo zákona, ktorý bol schválený vládou SR a platia sa vtedy, ak nehnuteľnosť vlastníte menej ako 5 rokov. V opačnom prípade nepodávate daňové priznanie, pretože ste od dane zo zisku pri jej predaji oslobodený. Príslušná daň sa platí len z rozdielu medzi medzi vašou kúpnou a predajnou cenou. Z vymeriavacieho základu sa platí poistné vo výške 14% (ak je platiteľom poistného osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je vo výške 7%). Ročné zúčtovanie vykoná zdravotná poisťovňa.

Príklad:
V roku 2014 ste predali nehnuteľnosť za 100.000 Eur, kúpili ste ju za 80.000 Eur. Stav nehnuteľnosti si vyžiadal stavebné úpravy 5 000 Eur a iné výdavky vo výške 1000 Eur. Následne zaplatíte zdravotný odvod zo sumy 14 000 Eur (100 000 - 80 000 - 5000 - 1000), t. j. odvediete daň 1960 Eur.

Ak vám teda vyplýva zo zákona povinnosť platenia do zdravotnej poisťovne, musíte podať daňové priznanie. Príslušný daňový úrad následne pošle vaše údaje do zdravotnej a tá vám pošle ročné zúčtovanie poistného.

Kontaktujte nás, radi pomôžeme aj vám, v realitách sme ako doma, nehnuteľnosť sme sprostredkovali už viac ako 10.000 klientom, pozrite si naše recenzie a presvedčte sa, pekné logo na rýchly, bezpečný a profesionálny predaj nehnuteľnosti nestačí.

CHCEM PREDAŤ/PRENAJAŤ NEHNUTEĽNOSŤ CHCEM KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ ZOZNAM REALITNÝCH MAKLÉROV ONLINE OCENENIE MOJEJ NEHNUTEĽNOSTI